Jaki nowotwór powoduje ból gardła w nocy? Sprawdź listę możliwych chorób

2024-10-23 13:26

Budzisz się, czując ból gardła? A może nie możesz zasnąć, bo ból gardła powoduje dyskomfort i ból przy przełykaniu? Jeśli problem z gardłem nasila się szczególnie o poranku lub wieczorem, może to być oznaka choroby. Jakiej? Spójrzmy na listę schorzeń, które mogą sprzyjać dolegliwościom bólowym gardła nocą.

Jaki nowotwór powoduje ból gardła w nocy? Sprawdź listę możliwych chorób
Autor: GettyImages Jaki nowotwór powoduje ból gardła w nocy? Sprawdź listę możliwych chorób

Dlaczego boli gardło w nocy

Lista możliwych przyczyn bólu gardła nocą jest długa i zróżnicowana. Znajdują się na niej m.in. problemy związane z dolegliwościami pokarmowymi, chorobami układu oddechowego, niedobory niektórych witamin, ale również choroby nowotworowe. Przyjrzyjmy się możliwym przyczynom tych dolegliwości.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo odpytani, odc. 16 Choroby gardła

Bóle gardła nocą w sezonie grzewczym

Jeśli bóle gardła są uciążliwe i uporczywe, zwłaszcza w okresie zimowym, problem może być po prostu związany z przesuszeniem powietrza w pomieszczeniach.

To zjawisko częste w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz ogrzewanych w sezonie jesienno-zimowym. Można rozwiązać ten problem, stosując nawilżacze powietrza i dbając o wietrzenie wnętrz.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Ostry ból gardła – co naprawdę pomaga?

W oczywisty sposób bóle gardła mogą towarzyszyć infekcjom układu oddechowego. Szczególnie w przypadku wydzieliny, która w pozycji leżącej spływa na gardło, dolegliwości mogą nasilać się w godzinach nocnych.

Alergie a ból gardła w nocy

Alergie, które działają drażniąco na układ oddechowy, również mogą powodować m.in. uporczywy katar, ból gardła i chrypkę.

Wiele osób ma podobne dolegliwości wiosną i latem, ale nie zapominajmy, że także jesienią i zimą osoby wrażliwe na alergeny mogą odczuwać różne objawy.

Ból gardła przy cukrzycy

W przebiegu cukrzycy może dochodzić do przesuszenia śluzówek, a co za tym idzie, suchości gardła, wrażenia podrażnienia i chrypki.

Majeranek na katar, kaszel i ból brzucha. Właściwości lecznicze majeranku

Choroby układu pokarmowego i niedobory witamin a bóle gardła

Bóle i pieczenie gardła po tym, jak pacjent przyjmie pozycję leżącą, mogą też towarzyszyć osobom zmagającym się z refluksem.

Zbyt mała podaż witaminy A również może powodować przesuszenie gardła i związany z tym ból, dyskomfort oraz ogólne pogorszenie samopoczucia.

Jakie nowotwory objawiają się bólem gardła 

Do poważnych i wymagających dalszej diagnostyki sytuacji zalicza się stan, gdy pacjent ma uporczywy ból przez wiele tygodni, odczuwa także wrażenie ciała obcego w gardle, trudności z przełykaniem, nieuzasadnione chudnięcie, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.

Takie objawy mogą sugerować patologiczne zmiany w obrębie gardła i sąsiednich narządów, w tym nawet zmiany nowotworowe. Dlatego żadnych dolegliwości gardła nie należy lekceważyć.

Z uporczywą chrypką i bólem gardła przed zdiagnozowaniem choroby nowotworowej zmagał się m.in. były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który obecnie jest już po operacji wycięcia zmian. 

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Dlaczego nie należy ignorować bólu gardła?

Wykrycie raka nie oznacza bezrobocia. "Praca ma działanie terapeutyczne. Zakotwicza w życiu" | GADAJ ZDRÓW
Diagnoza nowotworu wywraca całe życie do góry nogami. Praca to ostatnia rzecz, o której myśli wtedy chory. - Tymczasem może mieć ona działanie terapeutyczne i być elementem, który zakotwicza w życiu - podkreśla dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolożka w rozmowie z Filipem Antonowiczem. W najnowszym odcinku Gadaj Zdrów poruszamy temat pracy w trakcie leczenia choroby nowotworowej, a o swoich doświadczeniach opowiada Aleksandra Plak, która jest w trakcie leczenia raka piersi. Gadaj Zdrów to podcast, który pokazuje ujęcie choroby nie tylko z medycznego punktu widzenia, lecz także porusza aspekt osamotnienia jednostki w problemie. Lekarz i pacjent spotykają się w studio, aby porozmawiać o tym, jak wygląda codzienne życie z chorobą, zmagania z ochroną zdrowia oraz refundowanie niezbędnych środków. A wszystko to uzupełnione o fachową wiedzę gości, którzy wykładają nie tylko na polskich, ale i zagranicznych uniwersytetach.
Gadaj zdrów