Jak radzić sobie z bólem stawów przy zmianie pogody? Kilka prostych sposobów
Bolą stawy, gdy deszcz nadchodzi? W jesiennej aurze to niemal codzienność. Jeśli dolegliwości bólowe kości i stawów sen z powiek, utrudniają codzienne funkcjonowanie i nie mijają, możesz spróbować rozwiązań z naszej listy. Sprawdź, co można zrobić, gdy bolą stawy na niepogodę.
Dlaczego bolą stawy, gdy idzie zmiana pogody
„Łamie” w stawach na niepogodę? Wyczuwasz w kościach, że będzie deszcz? Miejsce po kontuzji lub złamaniu „ciągnie”, gdy nadchodzi ochłodzenie?
Takie dolegliwości to nie mit – to efekt wpływu czynników zewnętrznych, jak choćby zmiany ciśnienia atmosferycznego, temperatury otoczenia albo wilgotności powietrza.
O tym, że pogoda może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie, wiadomo nie od dzisiaj. Udowodniono związki frontów atmosferycznych z dolegliwościami serca, takimi jak migotanie przedsionków czy sezonowo odnotowywane wzrosty liczby zawałów serca.
Pogoda może też rzutować na nastrój i samopoczucie, a co za tym idzie, powodować występowanie psychosomatycznych objawów, w tym również dolegliwości bólowych mięśni i stawów.
Co zrobić, żeby stawy nie bolały przy zmianie pogody
Niezależnie od przyczyn – na które przecież nie mamy wpływu – dla osób, które doświadczają takich problemów, może to być niebagatelny problem utrudniający codzienne funkcjonowanie.
Jak sobie radzić z bólami kości i stawów na niepogodę? Czy jest skuteczny sposób, żeby stawy przestały boleć? Czy można wyleczyć meteopatię, lub przynajmniej złagodzić jej objawy?
Sprawdzamy sposoby, które mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe kości i stawów w niepogodę.
5 sprzętów fitness, które warto mieć w domu
- Zauważono, że spożywanie większej ilości płynów może korzystnie wpływać na stan stawów. W efekcie chrząstki i torebki stawowe są lepiej nawilżone, a ewentualne dolegliwości bólowe – mniej dotkliwe.
- Ponadto regularna aktywność fizyczna sprzyja zachowaniu zdrowia stawów, jednak należy ją dobrze dobrać do możliwości i potrzeb danej osoby, tak aby nie spowodować pogorszenia kondycji stawów, jeśli już borykamy się ze związanymi z nimi problemami.
- Dobrym pomysłem są więc regularne ćwiczenia rozciągające, a także joga lub pilates.
- Na stawy świetnie działa pływanie, które pozwala też przyzwyczajać się do niższych temperatur.
- Pomocne mogą być - o ile nie ma przeciwwskazań - naprzemienne wizyty w saunie i grocie lodowej.
- Specjaliści polecają też diety, które działają przeciwzapalnie - na twoim stole powinny się znaleźć m.in. ryby bogate w kwasy omega-3, jak np. łosoś, makrela, orzechy, migdały, nasiona chia, siemię lniane, oliwa z oliwek, owoce jagodowe m.in. borówki, pomidory, zielona herbata, zielone warzywa liściaste, czosnek, cebula, przyprawy korzenne, pełnoziarniste produkty, a także fermentowane produkty mleczne.
- Last but not least – pamiętaj o kolagenie. Jego optymalne dawki pozwolą poprawić kondycję tkanek, w tym obolałych stawów. Więcej na temat kolagenu przeczytasz w naszych artykułach:
- Kolagen – klucz do zdrowia stawów i skóry. Sprawdź, kiedy warto zbadać jego poziom
- Zdrowe stawy, piękna skóra i paznokcie. Wiemy, w jakiej formie najlepiej przyjmować kolagen
- O której godzinie brać kolagen? Tak w pełni skorzystasz z jego dobrodziejstw
- Na czczo czy po posiłku? Wyjaśniamy, jak najlepiej przyjmować kolagen
- Niedobór kolagenu to problem nie tylko starszych osób. Zwróć uwagę na te objawy