Hematochezja może zwiastować raka jelita grubego. Występuje u 89 proc. chorych
Rak jelita grubego początkowo nie daje objawów, lub są one na tyle niespecyficzne, że łatwo je pomylić z chorobą wrzodową lub objawami innych, mniej groźnych dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego. Jednego z objawów tego nowotworu nie sposób jednak przeoczyć. To hematochezja. Gdy się pojawi, trzeba natychmiast umówić się z lekarzem.
Hematochezja to termin medyczny oznaczający obecność krwi w stolcu. Krew może znajdować się na jego powierzchni (wówczas najczęściej pojawiają się pasma krwi) lub być z nim zmieszana, ale może również pojawiać się na bieliźnie jakiś czas po wypróżnieniu.
Jeśli ma żywoczerwony kolor to znak, że krwawienie pochodzi z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, najczęściej z odbytnicy. Jeśli natomiast stolec jest smolisty, to - o ile nie przyjmujesz preparatów żelaza - najprawdopodobniej oznacza krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Hematochezja może mieć różne przyczyny - może wynikać z obecności hemoroidów, zapalenia odbytnicy czy infekcji wynikającej z antybiotykoterapii. Może również świadczyć o poważnych chorobach, dlatego ten stan zawsze musi być skonsultowany z lekarzem.
Kiedy hematochezja może świadczyć o raku jelita?
Jedną z najgroźniejszych przyczyn hematochezji może być rozwijający się rak jelita grubego. W przypadku tego nowotworu krew w stolcu była jednym z najczęstszych objawów, co wykazały badania przeprowadzone na próbie 4253 osób z dolegliwościami wskazującymi na problemy z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego - wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Annals of the Royal College of Surgeons of England.
U 183 osób z tej grupy wykryto raka jelita grubego we wczesnym stadium rozwoju. 89 proc. chorych miało krwawienie z odbytu - w przeciwieństwie do chorych z bardziej zaawansowanym stadium nowotworu, u których dominował ból brzucha i zmiana rytmu wypróżnień. Krew obserwowana w stolcu przez osoby, u których zdiagnozowano nowotwór, miała żywoczerwony kolor - była to krew świeża, związana z obecnością guza w świetle jelita. Większość chorych zgłosiła, że krwawienie trwało co najmniej cztery tygodnie.
Krwawienie z odbytu nie jest jedynym możliwym wczesnym objawem raka jelita grubego. Inne możliwe objawy - które zależą od lokalizacji nowotworu - to m.in. uczucie niepełnego wypróżnienia, osłabienie, bóle brzucha, biegunki na zmianę z zaparciami czy uczucie niepohamowanego parcia na stolec.
Te badania należy wykonać w przypadku hematochezji
Ponieważ krew w stolcu może świadczyć o różnych chorobach układu pokarmowego, gdy się pojawi, konieczna jest szczegółowa diagnostyka. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po dokładnym wywiadzie oceni, jakie badania są konieczne (może też wydać skierowanie do specjalisty gastroenterologa).
Badaniami wskazanymi w przypadku hematochezji są m.in. kolonoskopia, w trakcie której lekarz może obejrzeć od środka ścianki jelita grubego (pod kątem obecności polipów lub zmian nowotworowych), a także gastroskopia, umożliwiająca ocenę górnego odcinka układu pokarmowego.
W diagnostyce mogą być również konieczne inne badania - w tym enteroskopia, rektoskopia czy sigmoidoskopia, dzięki którym możliwe będzie określenie źródła krwawienia, a także m.in, tomografia komputerowa jamy brzusznej.
Polecany artykuł: