Grypa bez gorączki - czy to możliwe?

2020-09-10 13:33

Grypa bez gorączki - czy to w ogóle możliwe? W leczeniu choroby kluczowe jest właściwe rozpoznanie, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Czy brak gorączki wyklucza grypę, ale może świadczyć o innej chorobie?

Przeziębienie bez gorączki i grypa bez gorączki - czy to możliwe? Objawy
Autor: Getty Images Przeziębienie czy grypa bez gorączki?

Spis treści

  1. Grypa bez gorączki?
  2. Grypa bez gorączki - czy rodzaj wirusa ma znaczenie?

Złe samopoczucie w sezonie jesiennym czy zimowym nie jest niczym nadzwyczajnym. Natomiast gorączka powoduje, że wirusy i bakterie nie rozwijają się, co dowodzi tylko, że gorączka jest tak naprawdę obroną organizmu przed drobnoustrojami. Jak powszechnie wiadomo grypa jest diagnozowana na podstawie konkretnych objawów, ewentualnie lekarze posiłkują się testem w kierunku obecności wirusa w organizmie.

Choroba musi być dobrze zdiagnozowana, w przeciwnym razie możemy narazić się na ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Zazwyczaj grypa jest diagnozowana na podstawie konkretnych objawów, wśród których gorączka (nagłe jej pojawienie) znajduje się na pierwszym miejscu. Gorączce towarzyszą objawy takie jak suchy kaszel, zmęczenie, bóle mięśni i stawów, ból gardła i katar. Charakterystyczne są zwłaszcza bóle mięśniowe, jednak nie są one kluczowe do postawienia diagnozy.

Grypa bez gorączki?

Tak, to możliwe. Brak gorączki może mieć wiele przyczyn:

  • pacjent naturalnie rzadko gorączkuje,
  • nie jest to grypa, ale przeziębienie,
  • organizm nie walczy z wirusem.

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, kiedy brak gorączki oznacza, że organizm nie walczy z wirusami. Wtedy nie ma naturalnej obrony przed wystąpieniem stanu zapalnego w organizmie. Gorączka jest zawsze sygnałem, że organizm toczy walkę - podgrzewanie temperatury sprawia, że wiele bakterii i wirusów nie rozwija się (albo są zabijane przez wysoką temperaturę). Gorączka sprawia, że krew w organizmie szybciej krąży, a więc przeciwciała szybciej działają.

W przypadku infekcji wirusowej pacjent gorączkuje zazwyczaj 3 dni, a następnie gorączka się zmniejsza. Brak gorączki może być więc sygnałem alarmowym dla nas. Grypa bez gorączki jest możliwa, ale potencjalnie niebezpieczna.

Grypa bez gorączki - czy rodzaj wirusa ma znaczenie?

Nie. Teoretycznie rozróżniamy 4 wirusy grypy: A, B, C i D. 

Co ciekawe wirusy paragrypy, rhinowirusy (powodujące przeziębienie), paramyxowirusy i adenowirusy również mogą dawać podobne objawy, jak grypa. I również mogą nie powodować pojawienia się gorączki.

Sonda
Czy gorączka zawsze towarzyszy chorobie?