Flebolog ostrzega przed uprawianiem sportu latem. „Znacznie przeciąża układ naczyniowy”

2024-07-12 14:34

Masz chęć na trening latem? Doskonale, bo aktywność fizyczna służy zdrowiu, o ile... o ile mu nie zaszkodzi. Czy jest w tym jakiś paradoks? I tak, i nie, bo o ile sama aktywność zwykle jest dobrym pomysłem, o tyle panujące aktualnie warunki mogą zdrowiu zaszkodzić. Szczególnie uważać powinny osoby z niewydolnością żylną. Dlaczego? Specjalista flebologii wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę.

Flebolog ostrzega przed uprawianiem sportu latem. „Znacznie przeciąża układ naczyniowy”
Autor: GettyImages Flebolog ostrzega przed uprawianiem sportu latem. „Znacznie przeciąża układ naczyniowy”

Jak poradzić sobie z upałem? Zagrożenia w gorące dni

Tegoroczne upały wszystkim dają się we znaki. Sposoby na poprawę samopoczucia w gorące dni odmieniają się przez wszystkie przypadki. Staramy się właściwie nawadniać i stale uczymy się, co i w jakich ilościach najlepiej pić w weekend.

Dowiadujemy się, jak wytrzymać w nieklimatyzowanych mieszkaniach i jak sobie radzić na dworze. Pozostaje nam też wiele wyzwań związanych z aktywnością fizyczną. W teorii lato przecież sprzyja uprawianiu sportu: dłuższe dni, brak śniegu, brak wiatru, brak wymówek... a jednak!

Upalne dni mogą stanowić zagrożenie dla osób, które decydują się na uprawianie sportu. Kto szczególnie powinien uważać na aktywność fizyczną w czasie bardzo ciepłych dni?

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

Flebolog ostrzega przed sportem w gorące dni 

Dr hab. n. med. Łukasz Paluch, znany na Instagramie jako @dr.paluch.flebolog, sam siebie przedstawia: „Diagnozuję i leczę choroby żył”. Na jego instagramowym profilu czytelnicy znajdą „dawkę wiedzy na temat #żylaki i #obrzęki”.

Dr hab. n. med. Łukasz Paluch to również założyciel placówki Doppler Warszawski Instytut Naczyniowy. Jest więc specjalistą w swoim fachu i warto posłuchać, co ma do powiedzenia na temat aktywności fizycznej w kontekście niewydolności żylnej.

Zawsze mówię, że sport jest jak najbardziej wskazany dla osób z niewydolnością żylną – przyznaje dr hab. n. med. Paluch. - Natomiast pamiętajcie, jeżeli temperatura na zewnątrz znacznie przekracza 30 stopni, to w tym czasie unikajcie wysiłku, ponieważ wysiłek połączony z nadmierną temperaturą znacznie przeciąża wasz układ naczyniowy – wyjaśnia specjalista.

Flebolog ostrzega również osoby z niewydolnością żylną przed opalaniem. Dlaczego te osoby powinny szczególnie uważać na operujące słońce? Specjalista zwraca uwagę, że przyspiesza to proces uszkodzenia śródbłonka naczyń, predestynując do niewydolności. 

Co leczy flebolog? 

Czym zajmują się flebolodzy i flebolożki? To specjaliści diagnozujący problemy z żyłami i naczyniami krwionośnymi. Flebologia zajmuje się m.in. leczeniem stanów zapalnych, zarówno ostrych, jak i przewlekłych, czy – często spotykanej – niewydolności żylnej. Zarówno tzw. „pajączki” na nogach, jak i żylaki czy zakrzepica to właśnie domena flebologii.

Warto podkreślić, że tego specjalistę należy odwiedzić również w przypadku, gdy na nogach pojawiają się obrzęki. Nie tłumaczmy tego „swoją urodą” i „urokami lata” – chociaż niewątpliwie wysokie temperatury mogą takim stanom sprzyjać. Pojawiające się na nogach obrzęki to objaw problemów krążeniowych i właśnie wizyta u flebologa może im zaradzić.

Treningi w czasie upału - co robić i czego unikać 

A jak trenować latem? Można wybrać się do klimatyzowanej siłowni, planując bieganie skrócić dystans, zwolnić tempo, nie wychodzić na trening w najgorętszych godzinach dnia i koniecznie pamiętać o stosowaniu odpowiedniego nawodnienia i uzupełnianiu elektrolitów.

Listen on Spreaker.