Dwa nietypowe objawy raka tarczycy. Jeden zauważysz na twarzy
Rak tarczycy może zaatakować każdego, niezależnie od wieku. Jednym z głównych objawów tej choroby jest zmęczenie. Ale istnieją dwa mniej powszechne objawy tego raka, które warto znać.
Jeden zauważysz na twarzy, drugi w toalecie
Tarczyca jest największym gruczołem organizmu, który odpowiedzialny jest za produkcję hormonów. Jednym z rzadziej występujących rodzajów nowotworu tego gruczołu jest rak rdzeniasty tarczycy, który stanowi ok. 4 proc. wszystkich chorób nowotworowych związanych z tarczycą. Chorzy w początkowych etapach rozwoju schorzenie często nie zgłaszają żadnych objawów.
Ze względu na lokalizację, nowotwory tarczycy najczęściej powodują problemy w obrębie szyi i gardła. Zazwyczaj rak rdzeniasty tarczycy objawia się guzkiem w gardle, który może powodować chrypkę, utrudniać oddychanie, blokować struny głosowe.
Istnieją jednak dwa, mniej powszechne objawy raka tarczycy, które wcale nie wiążą się z lokalizacją gruczołu. Pacjenci cierpiący na raka rdzeniastego mogą mieć wysokie stężenie kalcytoniny, czyli hormonu, który wytwarzają komórki C tarczycy. Wówczas może pojawić się zaczerwienie skóry twarzy i biegunka. Choć oba symptomy mogą mieć inne przyczyny, warto skonsultować je z lekarzem.
Rak rdzeniasty tarczycy często występuje w rodzinach
Rak rdzeniasty tarczycy może rozprzestrzeniać się na inne narządy takie jak wątroba, płuca kości oraz mózg. Lekarz podczas wizyty najpierw przeprowadza badanie fizykalne, a potem wykonuje lub zleca badania obrazowe. Te obejmują USG tarczycy, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.
Według "Cancer Research UK" zgrubienia tarczycy to częsty problem, ale ok. 5 na 100 guzków to rak.
Mutacje w genie RET związane z rakiem rdzeniastym tarczycy, mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jedna czwarta przypadków tego nowotworu występuję w rodzinach. Częściej również atakuje kobiety niż mężczyzn.