Drętwienie palców: przyczyny
Drętwienie palców to jedna z tych niewinnych z pozoru dolegliwości, które mogą świadczyć o poważnej chorobie, zwłaszcza jeśli się powtarzają lub towarzyszą im inne sygnały. Sprawdź, co mogą oznaczać zaburzenia czucia w palcach. Jakie mogą być przyczyny drętwienia palców?
Drętwienie palców to parestezja, czyli czucie opaczne. Parestezja może być odczuwana jako mrowienie, pieczenie, zaburzenie czucia w palcach dłoni i stóp, spowodowane na przykład długotrwałym utrzymywaniem ich w jednej pozycji; zwykle mija po rozruszaniu kończyn. Parestezja może też sygnalizować niedobory wapnia, potasu, magnezu i sodu i witaminy B12. Gdy pojawia się często, a suplementacja pierwiastków i próby rozruszania stawów za pomocą ćwiczeń nie przynoszą poprawy, należy wykluczyć jedną z wymienionych dalej chorób.
- Neuropatia obwodowa – uszkodzenie nerwów obwodowych powstałe wskutek ucisku, niedokrwienia lub zapalenia nerwu. Powoduje zaburzenie przewodzenia informacji wzdłuż włókien nerwowych, a w konsekwencji drętwienie, mrowienie, ból lub zaburzenia czucia. Neuropatie bywają skutkiem chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów, urazów kończyn, jednostajnego wysiłku obciążającego stawy. Diagnozuje je wiele badań: RTG, USG, rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa.
- Choroby naczyń krwionośnych – miażdżyca i niewydolność żylna powodują zaburzenie ukrwienia kończyn. Prócz drętwienia wywołują uczucie zziębnięcia palców stóp i dłoni. Lekarz może zlecić USG Dopplera, by w ten sposób sprawdzić przepływ krwi w naczyniach.
- Reumatoidalne zapalenie stawów – stawy nadgarstkowe i drobne stawy palców atakuje stan zapalny, co powoduje ucisk na przebiegające w okolicy nerwy. Drętwienie i mrowienie w palcach, a także poranna sztywność stawów to jeden z pierwszych objawów choroby. Badania pomocne w ocenie wczesnej fazy RZS to: oznaczenie czynnika reumatoidalnego, OB, CRP, morfologia krwi, USG.
- Stwardnienie rozsiane – choroba prowadzi do uszkodzenia i zaniku osłonek mielinowych nerwów w centralnym układzie nerwowym i rdzeniu kręgowym. Drętwieniu palców towarzyszą zaburzenia równowagi, koordynacji ruchowej, widzenia. W diagnostyce stosuje się m.in. badanie neurologiczne polegające m.in. na sprawdzeniu występowania zmian w odruchach, mowie, koordynacji ruchowej, sile mięśni, utrzymaniu równowagi ciała, funkcjonowaniu narządów zmysłów, a także elektromiografię, rezonans magnetyczny mózgu i rdzenia kręgowego oraz badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
- Zespół Guillaina-Barrégo– układ odpornościowy atakuje osłonki mielinowe nerwów, doprowadzając do ich uszkodzenia. Zaburzenia czucia palców rąk i stóp są jednym z pierwszych objawów choroby, która prowadzi do osłabienia mięśni, a nawet paraliżu. W celu rozpoznania bada się płyn mózgowo-rdzeniowy i wykonuje elektromiografię.
- Cukrzyca – jednym z jej powikłań jest neuropatia cukrzycowa, czyli schorzenie nerwów wywołane podwyższonym poziomem glukozy we krwi, która uszkadza naczynia krwionośne i włókna nerwowe, powodując m.in. zaburzenia czucia. Diagnozę cukrzycy stawia się na podstawie badania poziomu cukru we krwi.
- Choroba alkoholowa – wieloletnie nadużywanie alkoholu skutkować może uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego, tzw. polineuropatią alkoholową. Parestezja palców i jest objawem uszkodzenia włókien nerwowych i niedoboru witaminy B12. Typowe objawy to głód alkoholowy, luki w pamięci po alkoholu, psychozy alkoholowe.
Szybka pomoc
Jeżeli drętwienie rąk wynika z przepracowania, proste ćwiczenie pomoże rozluźnić napięte mięśnie i ścięgna nadgarstków: Oprzyj dłonie na biurku i przenieś na nie ciężar ciała. Wytrzymaj, licząc do dziesięciu, potem zmień ułożenie dłoni. Powtórz 3 razy. W ciągu dnia pracy wykonaj kilka takich ćwiczeń.
Porady eksperta
Polecany artykuł: