Czy to zawał serca? Prawie 40 proc. kobiet tydzień wcześniej ma ten jeden objaw
Zawał serca zazwyczaj pojawia się bez ostrzeżenia, objawiając się silnym, gniotącym bólem w klatce piersiowej. Często jednak już jakiś czas wcześniej organizm wysyła pewne sygnały ostrzegawcze. W przypadku kobiet jeden z takich sygnałów pojawia się wyjątkowo często. Zwykle go jednak ignorujemy, co może skończyć się tragicznie.
Zawał serca to częsta przyczyna zgonu. W jego trakcie dochodzi do zakłócenia dopływu krwi do serca i w efekcie do niedokrwienia mięśnia sercowego, a następnie do martwicy tkanki. Niezwykle ważna jest wtedy szybka pomoc medyczna.
Bezpośrednio w trakcie zawału pojawiają się różne objawy - charakterystyczny jest dyskomfort lub ból w klatce piersiowej, nagłe zmęczenie, osłabienie, czy zawroty głowy.
Jednak dolegliwości zwiastujące zawał mogą pojawić się nawet miesiąc wcześniej. Ważne, by wiedzieć jak je rozpoznać, gdyż dają one szanse na to, by móc zapobiec zawałowi. Objawy te mogą być jednak inne u kobiet i u mężczyzn, co ma związek z inną lokalizacją odkładających się w tętnicach blaszek miażdżycowych.
Tydzień przed zawałem może pojawić się niestrawność
Badania dowodzą, że jednym z objawów, odczuwanym przez wiele kobiet mniej więcej na tydzień przez zawałem są problemy żołądkowe mogące sugerować niestrawność - to przede wszystkim mdłości, nudności, ale także wymioty, zgaga, odbijanie o przykrym zapachu, nieprzyjemny zapach w ustach, wzdęcia i gazy, a także biegunki.
Do takiego wniosku doszli naukowcy z kilku amerykańskich uczelni, badając dane 515 kobiet w wieku 29-97 lat, które doświadczyły zawału serca i go przeżyły. 39,4 proc. uczestniczek tego badania zgłosiła, że tydzień wcześniej odczuwała łagodne, umiarkowane lub ciężkie objawy niestrawności.
Nie były to jedyne objawy poprzedzające zawał. Kobiety zgłaszały bowiem również i inne objawy, które nie były dla nich typowe.
Na tej podstawie badacze ustalili, że charakterystycznymi objawami nadchodzącego zawału serca u kobiet, które mogą pojawić się nawet na kilka tygodni przed zawałem serca, są również:
- zaburzenia snu
- uczucie znużenia i nietypowe zmęczenie
- duszność
- niepokój.
To nie to samo co maska brzuszna zawału
Badacze podkreślają, że wspomniane objawy pojawiły się u kobiet na pewien czas przed "właściwym" zawałem serca - w odróżnieniu od tzw. maski brzusznej zawału serca, która występuje bezpośrednio w jego trakcie.
To wyjątkowo podstępny objaw zawału, który przypomina do złudzenia bardzo silny ból brzucha, głównie pod prawym żebrem, któremu mogą towarzyszyć wymioty.
Objaw przypominający silne zatrucie pokarmowe może występować w trakcie zawału dolnej ściany serca - tej, która od jamy brzusznej i narządów nadbrzusza oddziela przepona. Ponieważ najczęściej jest on mylony właśnie z zatruciem, w takim przypadku opóźnia się zwykle postawienie diagnozy, a to z kolei zwiększa ryzyko zgonu.