Czy pomarańczowy kolor stolca to powód do obaw? Zdradzamy, co się za nim kryje
Stolec zdrowego człowieka ma brązowy kolor, dlatego zmiana jego koloru to dla wielu osób powód do niepokoju. Zbyt jasne stolce mogą świadczyć o problemach z wątrobą lub trzustką, z kolei stolce czarne, smoliste mogą mieć związek z krwawieniem z przewodu pokarmowego. A o czym świadczy pomarańczowe zabarwienie kału? Wbrew pozorom nie zawsze trzeba się tym martwić.
Lekarze nie bez powodu radzą, by raz na jakiś czas zajrzeć do muszli klozetowej i skontrolować wygląd stolca, w tym jego kolor. Barwa kału jest odzwierciedleniem przede wszystkim stanu zdrowia i perystaltyki jelit. Normalnie stolec opuszczający układ pokarmowy ma brązowy odcień, co ma związek z obecnością żółtego białka bilirubiny oraz sterkobiliny - związku organicznego jaki powstaje w trakcie rozpadu hemoglobiny.
Każdy odcień brązu wskazuje, że dana osoba nie ma problemów z trawieniem ani z układem pokarmowym. Kolor kału może się zmienić na skutek różnych czynników - choroby, przyjmowanych leków lub diety.
Najczęstsze przyczyny pomarańczowego stolca
Pomarańczowy jest kolorem nietypowym dla stolca. Zazwyczaj jednak - chociaż nie zawsze - przyczyny takiej barwy kału są banalne. To najczęściej:
- niektóre pokarmy - zazwyczaj bogate w beta-karoten pomarańczowe warzywa takie jak marchew czy dynia.
- suplementy zawierające beta-karoten
- barwniki spożywcze - używane do produkcji pomarańczowych napojów gazowanych czy słodyczy
- przejściowe problemy z trawieniem np. w przebiegu chorób wątroby - mogą zmienić sposób, w jaki żółć oddziałuje z enzymami obecnymi w stolcu.
- niektóre leki - np. antybiotyk ryfampicyna lub leki zawierające worodotlenek glinu (np. zobojętniające sok żołądkowy).
Kiedy pomarańczowy stolec powinien budzić niepokój?
Zazwyczaj obecność w diecie dużej ilości beta-karotenu ma przejściowy wpływ na odcień kału. Ale jeśli pomarańczowy stolec ma związek z dietą - na przykład obecnością dużej ilości sztucznie barwionej żywności czy napojów - warto rozważyć jej modyfikację.
Po usunięciu z menu produktów mogących wpływać na barwę stolca jego odcień szybko wróci do normy. Podobnie jest z lekami - kolor stolca powinien się zmienić po zakończeniu kuracji. Warto jednak porozmawiać z lekarzem, jeśli dany lek powoduje inne efekty uboczne, które mogą niepokoić, zwłaszcza jeśli dołączy się biegunka, krew w moczu lub stolcu czy zawroty głowy.