Czy można przewidzieć, kiedy przyjdzie menopauza? Te badania pomogą poznać odpowiedź

2024-11-02 11:10

W życiu każdej kobiety przychodzi czas, gdy organizm zaczyna wysyłać sygnały świadczące o nadchodzących zmianach. Menopauza, choć naturalna, często wzbudza obawy i pytania – kiedy dokładnie nadejdzie? Czy można przewidzieć, kiedy ten nowy etap życia się rozpocznie? Wiele kobiet szuka odpowiedzi, by przygotować się na nadchodzące wyzwania. Jak sprawdzić, kiedy zacznie się menopauza?

Czy można przewidzieć, kiedy przyjdzie menopauza? Te badania pomogą poznać odpowiedź
Autor: GettyImages Czy można przewidzieć, kiedy przyjdzie menopauza? Te badania pomogą poznać odpowiedź

Czy można przewidzieć, kiedy zacznie się menopauza

Skończyłaś 40 lat i zastanawiasz się, kiedy cię czeka menopauza? Chciałabyś wiedzieć, czy to już wkrótce? A może zauważasz pewne zmiany w organizmie i zastanawiasz się, czy są one powodowane przez nadciągającą menopauzę?

Wiele kobiet po 40-tce, a nawet już po 30-tce, zadaje sobie podobne pytania. Czy istnieją testy, które pozwalają przewidzieć, ile czasu mamy, zanim zacznie się menopauza?

Wyjaśniamy, jakie można zrobić badania, żeby sprawdzić, czy zbliża się już ten etap naszego życia, który - niesłusznie!- kiedyś nazywano "przekwitaniem".

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Rośnie brzuch, a słabnie zdrowie. Takie zmiany zauważają kobiety po 40-tce

Zdrowo Odpytani: Musi minąć 500 cykli zanim kobieta wejdzie w okres menopauzy

Jak sprawdzić, czy to początek menopauzy

Zbliżające się wejście w okres okołomenopauzalny można przewidzieć, wykonując prosty test. Można to zrobić w domu. W testach badany jest poziom hormonu FSH, czyli folikulotropiny.

Ten hormon może wskazywać, że menopauza się zaczyna, ponieważ jego stężenie wzrasta, gdy płodność maleje.Taki test wykonuje się podobnie jak testy ciążowe – czyli z moczu.

Istnieją różne warianty, które pozwalają na umieszczenie próbki moczu za pomocą pipety lub po prostu umieszczenie testu pod strumieniem moczu. W ciągu 5 minut na teście powinien pojawić się wynik.

Jak interpretować wyniki? Przede wszystkim – nie samodzielnie, bo na zmiany poziomu hormonów mogą rzutować różne zmiany w organizmie, w tym schorzenia wymagające leczenia.

Dlatego po wykonaniu testu na menopauzę należy umówić się do ginekologa, żeby omówić wyniki i wykonać dalsze badania. Jakie?

Badania, które określają początek menopauzy

Wśród badań, których wyniki mogą potwierdzać (lub zaprzeczać), że zaczyna się menopauza, wymienia się m.in.:

  • badanie stężenia lutropiny,
  • badanie poziomu progesteronu,
  • oznaczenie estradiolu,
  • weryfikację wyników hormonów tarczycy, ponieważ nieprawidłowości w tym zakresie mogą sprzyjać przedwczesnej menopauzie.

Z kolei badanie hormonu AMH (hormon antymüllerowski) to badanie, które ocenia płodność, szacując tzw. rezerwę jajnikową.

To również badanie, które może wskazywać na to, kiedy wygaśnie czynność twoich jajników. Badanie może być też potrzebne przy diagnostyce zespołu policystycznych jajników.

Najczęstsze objawy menopauzy

Skąd można wiedzieć, że zaczyna się menopauza 

Co ważne, objawy menopauzy mogą pojawiać się już nawet na dekadę przed zakończeniem miesiączkowania.

Chociaż można wykonać wymienione badania, nie ma jednoznacznego sposobu, aby z wyprzedzeniem oszacować, jak długo będą utrzymywać się objawy perimenopauzy, kiedy nastąpi menopauza i czy będzie bardzo uciążliwa.

Sądzi się jednak, że kobiety w jednej rodzinie mogą podobnie wchodzić w okres menopauzy, więc możesz porozmawiać o tym z mamą, babcią, siostrami i kuzynkami.

Ale też miej na uwadze fakt, że nie zawsze to, co dotyczy twoich bliskich, będzie też w twoim przypadku miarodajne.

Pierwsze objawy menopauzy - jak rozpoznać

Warto też obserwować swój organizm, żeby sprawdzać, czy odnotowujemy takie zdarzenia, jak zmiany w krwawieniach miesiączkowych (stają się słabsze albo obfitsze, a cykle dłuższe albo krótsze), pojawiają się drażliwość, niepokój, problemy ze snem, problemy z koncentracją, pogorszenie kondycji, osłabienie siły mięśni, tycie nieuzasadnione zmianą diety lub trybu życia.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie wymienione objawy mogą być powodowane również szeregiem innych schorzeń, w związku z czym zaleca się, w razie ich wystąpienia, konsultację lekarską i wykonanie badań, które zweryfikują przyczynę problemów.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Ból pięty, dziwny zapach, lęk przed jazdą autem. Tak menopauza może dawać znać o sobie

Lecznicza marihuana pomaga tysiącom chorym. "To nie jest żadna alternatywna medycyna" | GADAJ ZDRÓW
Gadaj zdrów