Czy możesz mieć uczulenie na zimno? Oto najczęstsze objawy
Niechęć do niskich temperatur sprawia, że wiele osób deklaruje "uczulenie na zimno". Jednak wbrew pozorom jest to zjawisko jak najbardziej prawdziwe, a objawy mogą być naprawdę uciążliwe. Może być wrodzone lub nabyte. Oto, po czym najłatwiej je rozpoznać.
Alergia na chłód, uczulenie na zimno, pokrzywka z zimna - każdy z tych terminów określa sytuację, gdy po kontakcie z niską temperaturą - zimnymi przedmiotami, lodowatym powietrzem, zimną wodą czy nawet mrożonkami wyjętymi z zamrażarki - na skórze pojawia się charakterystyczna wysypka.
Najczęściej występuje w okresie zimowym, jednak u osób wrażliwych pojawia się również wiosną i jesienią. Bardzo rzadko pojawia się latem - o tej porze roku zdarza się zazwyczaj na skutek wysokiej różnicy temperatur między dworem a klimatyzowanym wnętrzem.
Jest dość rzadka - występuje u ok. 5 proc. alergików, najczęściej są to osoby młodsze i młodzi dorośli. Większość osób doświadcza objawów przez około pięć lat.
Najczęstsze objawy uczulenia na zimno
Jak wyjaśnia dr Eli Silver, pediatra, specjalista alergologii i immunologii z UH Mayfield Village Health Center, pokrzywka z zimna rozwija się po kontakcie z temperaturą poniżej 4 stopni C. Jej objawy to przede wszystkim:
- swędząca pokrzywka (drobna, czerwona wysypka)
- duże, swędzące bąble
- zaczerwienienie skóry
- obrzęk.
Reakcja pojawia się zwykle w ciągu pięciu do dziesięciu minut od chwili kontaktu z chłodem i może utrzymywać się przez kilka najbliższych godzin.
Zdarza się, że uczuleniu na zimno towarzyszą objawy takie jak kaszel, katar, czy ból głowy.
U niektórych osób może również wystąpić ciężka reakcja anafilaktyczna, obejmująca świszczący oddech i kołatanie serca.
Skąd się bierze pokrzywka z zimna?
Uczulenie na zimno może być wrodzona lub nabyta - może pojawić się w wyniku powikłań po przebytych infekcjach wirusowych lub bakteryjnych, kile, toczniu układowym oraz po szpiczaku mnogim.
Jest efektem nadmiernego wydzielania się histaminy, substancji odpowiadającej za reakcje alergiczne. Po kontakcie z zimnem komórki tuczne zwiększają jej produkcję, wydzielają również inne czynniki prozapalne.
Pojawienie się objawów pokrzywki z zimna najczęściej ma miejsce po:
- ochłodzeniu skóry w wyniku nagłej zmiany temperatury otoczenia
- chłodnej kąpieli lub zimnym prysznicu
- spożyciu zimnych potraw lub napojów
- dotykaniu bardzo zimnej powierzchni.
By stwierdzić, czy specyficzna pokrzywka ma związek z niską temperaturą, nie potrzeba specjalistycznych testów. Wystarczy przyłożyć na minutę, dwie kostkę lodu do ciepłej skóry - jeśli w ciągu następnych kilku minut pojawi się wysypka, można podejrzewać alergię na zimno.
Leczenie uczulenia na zimno
Osoby cierpiące na ten typ alergii powinny znajdować się pod opieką alergologa. Sposób leczenia pokrzywki z zimna w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia dolegliwości i od objawów. Początkowo uczulenie wymaga unikania sytuacji, w których dochodzi do gwałtownej zmiany temperatury. Z czasem jednak organizm powinien się zacząć na nie uodparniać i oswajać ze skokami temperatury.
W przypadku nasilonej alergii na zimno stosuje się leki przeciwhistaminowe - doustnie lub miejscowo - które zmniejszają uciążliwe objawy.
Polecany artykuł: