Czy chrypka to objaw choroby? Przyczyny przewlekłej chrypki
Jest wiele przyczyn chrypki, ale nie każda jest powodem do niepokoju. Przewlekła chrypka, trwająca dłużej niż 2 tygodnie, może być objawem zmęczenia strun głosowych i stresu, ale też poważnych chorób, jak rak krtani, niedoczynność tarczycy, refluks żołądkowo-przełykowy czy alergia.
Spis treści
- Chrypka a przewlekłe zapalenie krtani
- Chrypka a refluks
- Chrypka a zaburzenia hormonalne
- Chrypka a alergia
- Chrypka a rak krtani
- Chrypka a polipy i guzki w krtani
- Chrypka a brodawczaki strun głosowych
- Chrypkę może powodować silny stres
Każda chrypa, która trwa dłużej niż 3-4 tygodnie, jest wystarczającym powodem do wizyty u laryngologa. Jednak nie należy wpadać w panikę, bo jest wiele przyczyn tej dolegliwości. Przewlekła chrypa może być związana np. z przeciążeniem strun głosowych albo chorobą refluksową przełyku.
Chrypka a przewlekłe zapalenie krtani
Przyczyną tej choroby mogą być powtarzające się ostre nieżyty krtani, nadużywanie głosu, np. przez nauczycieli, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, a także przebywanie w zanieczyszczonym lub przegrzanym powietrzu. Na skutek podrażnienia krtani dochodzi zwykle do zmian na strunach głosowych - pogrubienia strun lub zaniku błony śluzowej, co objawia się chrypką, suchym kaszlem, drapaniem albo pieczeniem w gardle. Nieleczone przewlekłe zapalenie krtani prowadzi czasem do stanów przedrakowych.
Chrypka a refluks
Zdarza się, że chrypka jest objawem refluksu (choroby refluksowej przełyku), czyli przewlekłego zapalenia błony śluzowej przełyku wywołanego zarzucaniem kwaśnej treści żołądka. Może to być przyczyną obrzęku brzegów fałdów głosowych i tylnej części krtani. Chrypce towarzyszy wtedy ból i pieczenie krtani oraz uczucie jakby się miało obce ciało w gardle. Leczenie chrypki na tle choroby refluksowej wymaga oczywiście leczenia choroby podstawowej, a nie tylko łagodzenia dolegliwości krtani. Warto wtedy zgłosić się do gastrologa.
Chrypka a zaburzenia hormonalne
Przyczyną chrypki i obniżenia głosu mogą być zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy czy niedobór estrogenów u kobiet po menopauzie. Przy niedoczynności tarczycy pogrubieniu głosu i chrypce mogą towarzyszyć m.in. ciągłe odczuwanie zmęczenia, przybieranie na wadze, suchość skóry, obrzmienie twarzy i powiek. Trzeba skonsultować się z endokrynologiem lub ginekologiem.
Chrypka a alergia
Chrypka, której towarzyszy świszczący oddech, narastająca duszność i załamywanie się głosu, może być objawem obrzęku krtani wywołanego alergią albo zbliżającego się ataku astmy oskrzelowej. Nagły obrzęk alergiczny jest niebezpieczny (grozi nawet uduszeniem) i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.
Polecany artykuł:
Chrypka a rak krtani
Chrypa bywa też pierwszym objawem raka krtani, co ma bezpośredni związek z paleniem papierosów. Inne objawy tego nowotworu to m.in. ból ucha, kaszel, utrudnione przełykanie, duszności, ogólne osłabienie. Wczesne wykrycie raka daje szansę na leczenie oszczędzające krtań. Jeśli nowotwór jest zaawansowany, laryngolog musi ją usunąć w całości, co niestety wiąże się z utratą możliwości mówienia, leczeniem uzupełniającym (chemioterapia) i długą rehabilitacją.
Chrypka a polipy i guzki w krtani
Tzw. guzki śpiewacze to małe narośla na fałdach głosowych, które powstają w wyniku przeciążenia strun głosowych, np. u nauczycieli, lub przewlekłego stanu zapalnego. Mogą powodować chrypkę, a nawet czasową utratę głosu. Pomocne przy tej dolegliwości jest oddychanie przeponowo-żebrowe oszczędzające struny głosowe - można się go nauczyć na warsztatach z emisji głosu. Polipy usuwa się operacyjnie, gdyż mogą blokować tchawicę.
Chrypka a brodawczaki strun głosowych
Brodawczaki tworzą się na strunach głosowych po zakażeniu wirusem, mogą też objąć tchawicę. Chrypce wywołanej brodawczakami często towarzyszy duszność. u dorosłych brodawczaki usuwa się chirurgicznie, u dzieci stosuje się szczepionki uodparniające.
Chrypkę może powodować silny stres
Chrypka, pokasływanie, chrząkanie albo nagły zanik głosu mogą być wynikiem silnego stresu i zaburzeń neurologicznych. Konieczna bywa pomoc neurologa lub psychiatry.
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"