Czerwony sygnał. Wiele kobiet uznaje go za normę, a świadczy o nowotworze

2024-09-20 13:20

Najnowsze badanie wykazało, że ponad jedna trzecia kobiet nie potrafi rozpoznać najczęstszego sygnału ostrzegawczego raka endometrium: krwawienia pomenopauzalnego. Objaw ten występuje u 90 proc. pacjentek z nowotworem, warto mieć tego świadomość i reagować najszybciej, jak to możliwe.

Czerwony sygnał. Wiele kobiet uznaje go za normę, a świadczy o nowotworze
Autor: Getty Images

Krwawienie pomenopauzalne objawem raka endometrium

Nowotwór endometrium lokalizuje się w wyściółce macicy, która jest złuszczana co miesiąc podczas menstruacji.

Rak endometrium prawdopodobnie stanie się trzecim najczęściej występującym nowotworem u kobiet w ciągu najbliższej dekady lub dwóch. Prawdopodobnie prześcignie raka jajnika pod względem liczby zgonów

- powiedział Verywell dr Casey Cosgrove, ginekolog onkolog z Ohio State University Comprehensive Cancer Center, w rozmowie z Verywell.

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty poprosili 648 uczestniczek Minnesota State Fair o wypełnienie ankiety. Większość nie miała wiedzy na temat objawów raka endometrium, a spośród 145 kobiet po menopauzie, mniej niż połowa słyszała o krwawieniu od lekarza.

Krwawienie po menopauzie występuje u 90 proc. pacjentek z rakiem endometrium i często może być jedynym objawem choroby. Pozostałe sygnały ostrzegawcze to:

  • ból miednicy,
  • niewyjaśniony przyrost masy ciała,
  • częstomocz,
  • zmiany w funkcjonowaniu jelit,
  • krwawienie podczas stosunku,
  • nietypowa wydzielina z pochwy.

U niektórych pacjentek występuje normalna wydzielina z pochwy w okresie miesiączki, ale krwawienie w innych okresach, zwłaszcza jeśli ma nieprzyjemny zapach, jest nieprawidłowe

- przestrzegał dr Joshua Cohen, dyrektor medyczny programu leczenia raka ginekologicznego w City of Hope w Kalifornii, w rozmowie z Verywell.

Chociaż 85 proc. przypadków raka endometrium występuje u kobiet po menopauzie w wieku od 65 do 75 lat, nowotwór może rozwinąć się jeszcze przed klimakterium. Dlatego każda osoba, u której występuje krwawienie lub inne niepokojące objawy powinna powiadomić swojego lekarza.

Nie ma testu przesiewowego na raka endometrium, a objawy mogą być niejasne, dlatego wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie. Nowotwór w pierwszym stadium daje aż 95 proc. szans na przeżycie, natomiast przerzuty skracają średnią długość życia do 15 miesięcy w przypadku podjęcia leczenia.

Wykrycie raka umożliwia badanie cytologiczne, które warto powtarzać raz do roku. W przypadku niejasnych wyników wykonuje się biopsję endometrium i badania obrazowe w celu zlokalizowania ewentualnych przerzutów.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 11 Menopauza

Profilaktyka raka endometrium

Według ekspertów otyłość jest największym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka raka endometrium. Zdrowy styl życia może zmniejszyć ryzyko zachorowania, istotne jest rzucenie palenia, stosowanie diety o umiarkowanej zawartości czerwonego mięsa i alkoholu oraz regularne ćwiczenia.

Takie zmiany w stylu życia mogą również zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, które także wpływają na powstawanie raka endometrium.

Inne schorzenia, które zwiększają ryzyko zachorowania to zespół policystycznych jajników (PCOS) i historia nieprawidłowych miesiączek. Około 3-5 proc. przypadków ma podłoże dziedziczne, osoby z historią rodzinną nowotworów ginekologicznych powinny porozmawiać ze swoim lekarzem na temat badań genetycznych.