Czerwony nos jak u alkoholika? Prawdziwe przyczyny mogą cię zaskoczyć

2024-11-04 14:42

Zaczerwieniony, lekko opuchnięty nos z widocznymi zgrubieniami często bywa utożsamiany z „nosem alkoholika” i przypisywany osobom nadmiernie spożywającym alkohol. Badania pokazują jednak, że taki wygląd nosa rzadko wynika z tej przyczyny. To najczęściej objaw zaostrzenia trądziku różowatego.

Czerwony nos jak u alkoholika? Prawdziwe przyczyny mogą cię zaskoczyć
Autor: Getty Images

Przyczyny "nosa alkoholika"

Badania sugerują niewielkie powiązanie między nadmiernym spożyciem alkoholu a wystąpieniem tzw. „nosa alkoholika”. W rzeczywistości jest to schorzenie o nazwie rhinophyma, co w języku greckim oznacza „wzrost nosa”.

Jest to jedna z postaci trądziku różowatego, choroby skóry związanej z przewlekłym stanem zapalnym. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest rozszerzenie naczyń krwionośnych i uszkodzenie skóry na nosie oraz wokół niego, co prowadzi do obrzęku i nierówności.

W zaawansowanych przypadkach rhinophyma może powodować purpurowe zabarwienie nosa oraz jego deformację. Zmiany guzowate nie pojawiają się natychmiast, lecz są wynikiem długotrwałego, nieleczonego trądziku różowatego.

Według badań przywołanych przez serwis Serenity Lane, rhinophyma dotyczy jedynie 15 na 108 pacjentów. Choć schorzenie może wystąpić również u kobiet, w badanej grupie niemal wszystkie przypadki dotyczyły mężczyzn.

W grupie ryzyka są osoby o jasnej lub bardzo jasnej karnacji oraz te, które mają rodzinne przypadki trądziku. Dodatkowymi czynnikami wywołującymi lub zaostrzającymi chorobę skóry są m.in.: spożywanie pikantnych potraw, gorących napojów, intensywne emocje, ekspozycja na słońce czy wiatr, a także ekstremalne temperatury (zarówno wysokie, jak i niskie).

Również leki rozszerzające naczynia krwionośne, wysiłek fizyczny, ciepłe kąpiele oraz niektóre kosmetyki mogą przyczynić się do zaostrzenia objawów. Warto jednak zaznaczyć, że „nos alkoholika” nie pojawia się u wszystkich osób z trądzikiem różowatym, w rzeczywistości dotyczy on tylko niewielkiego procenta pacjentów z tą chorobą, a jego rozwój zależy od wielu indywidualnych czynników.

Trądzik różowaty

Leczenie "nosa alkoholika"

Leczenie "nosa alkoholika" opiera się na dwóch głównych opcjach: farmakoterapii oraz operacji. Choć nie istnieją leki, które całkowicie cofną guzowatość nosa, możliwe jest złagodzenie niektórych objawów, chociaż wymaga to wysiłku.

Zaczerwienienie spowodowane trądzikiem różowatym można leczyć przy użyciu leków na receptę, w tym miejscowych i doustnych antybiotyków, które pomagają w redukcji stanu zapalnego.

W przypadku zaawansowanej postaci „nosa alkoholika” najczęściej przeprowadza się zabieg chirurgiczny. Skuteczne metody to kriochirurgia, która wykorzystuje bardzo niskie temperatury do zamrażania tkanki, oraz dermabrazja, polegająca na mechanicznym usunięciu górnych warstw skóry. Laserowe leczenie również znajduje zastosowanie w terapii guzowatości nosa.

Profilaktyka odgrywa kluczową rolę w walce z trądzikiem różowatym. Specjaliści z American Academy of Dermatology Association rekomendują wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie alkoholu, stosowanie zbilansowanej diety, utrzymywanie zdrowej wagi, regularne ćwiczenia, rezygnacja z palenia oraz redukcja stresu.

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

Pytanie 1 z 5
Które zdanie najlepiej opisuje Twoją skórę?