Czarne linie pod paznokciem, słyszenie głosów. 6 najdziwiejszych objawów raka
Nowotwory mogą dawać bardzo różne objawy, co zależy od lokalizacji czy stopnia zaawansowania. Te, które z rakiem kojarzone są najczęściej, to guzy, niekontrolowane chudnięcie, silne zmęczenie czy ból. Niekiedy jednak ich symptomy są nie tyle nietypowe, co dziwne, w dodatku dziwne tak bardzo, że łatwo je zignorować, co opóźnia diagnozę i leczenie. Oto nieoczywiste symptomy raka.
Nowotwór rozwija się w wyniku mutacji w komórkach, konkretnie - zmian i zaburzeń w materiale genetycznym. W ich efekcie zdrowe komórki przekształcają się w nieprawidłowe, mnożą się i rozprzestrzeniają.
Proces przemiany komórki zdrowej w nowotworową może trwać wiele lat - powstanie guza nowotworowego wielkości 1 cm trwa średnio około 10 lat. W tym czasie nowotwór może nie dawać żadnych wyraźnych objawów - pojawiają się one dopiero, gdy jest on już zaawansowany.
Te objawy raka są najdziwniejsze
Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większa szansa na jego wyleczenie lub przedłużenie choremu życia. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów, nawet jeśli wydają się dziwne do tego stopnia, że wstydzimy się o nich komukolwiek powiedzieć. Mogą one bowiem świadczyć o rozwoju nowotworu.
Do najdziwniejszych objawów raka można zaliczyć:
- słyszenie głosów - mogą one świadczyć o guzie mózgu ulokowanym w płacie skroniowym (przetwarza ona dźwięk) lub o nowotworze uciskającym na nerw słuchowy.
- zmiany na paznokciach - uwagę powinna zwrócić zwłaszcza zmiana ich kształtu (tzw. objaw Schamrotha, mogący świadczyć o raku płuca), jak i dziwne brązowe, czarne lub niebieskie linie i plamki pod płytką, sygnalizujące czerniaka.
- nabyta niezdarność - częste potykanie się, upuszczanie przedmiotów, utrata równowagi mogą świadczyć o rozwoju guza pnia mózgu lub rdzenia kręgowego.
- pływający w muszli stolec - może zwiastować raka trzustki. Guzy trzustki mogą bowiem blokować uwalnianie żółci i enzymów trawiennych rozkładających tłuszcze - stolec staje się wtedy tłusty i unosi się na powierzchni wody w muszli klozetowej.
- nadmierna potliwość - może świadczyć o raku zwłaszcza, jeśli występuje w nocy - niektóre nowotwory doprowadzają do zmian hormonalnych, przez co pojawiają się zlewne nocne poty. Mogą one sygnalizować chłoniaki (nieziarniczego lub chłoniaka Hodgkina), białaczkę, raka kości, międzybłoniaka czy raka wątroby.
- zmiana zachowania, utrata zainteresowań - zmiany osobowości mogą świadczyć o guzie mózgu rozwijającym się w płacie czołowym, który kontroluje osobowość i emocje.
Objawy wielu nowotworów są bardzo charakterystyczne
Nietypowe objawy nowotworów nie są bynajmniej częste. Dużo częściej u chorych występują charakterystyczne objawy raka. Wiele osób jednak je lekceważy, przypisując stylowi życia czy wiążąc z wiekiem. Poza tym nie u wszystkich są one identyczne - w dodatku mogą mieć różne nasilenie.
Tym niemniej warto wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy nowotworów - to przede wszystkim nieuzasadnione chudnięcie, zmęczenie, bóle w różnych okolicach ciała, czy powiększone węzły chłonne.
Do onkologa warto udać się również w przypadku długotrwałej gorączki, która nie ma związku z infekcją, uporczywego kaszlu, krwi w stolcu lub moczu, czy wszelkich zmian widocznych na skórze. Uwagę powinny zwrócić również zmiany wyglądu ciała - np. powiększenie jednej piersi - a także wszelkie wyczuwalne guzki i zgrubienia.
Polecany artykuł: