Coraz więcej młodych choruje na raka żołądka. 5 objawów i badania krwi, które warto wykonać
Do tej pory raka żołądka diagnozowano głównie wśród osób w wieku powyżej 70. roku życia. Najnowsze ustalenia specjalistów z Mayo Clinic wskazują, że choroba ta coraz częściej dotyka ludzi młodych. Co więcej, mowa także o 20-latkach, a objawy łatwo pomylić z chwilową niedyspozycją.
Spis treści
- Czy można mieć raka żołądka w wieku 20 lat?
- Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?
- Badania na raka żołądka
- Rodzaje raka żołądka
- Ile lat można żyć z rakiem żołądka? Rokowania
- Co oznacza 5-letnie przeżycie?
Dr Travis Grotz, chirurg onkolog z Mayo Clinic wyjaśnia, że rak żołądka dotyka znacznie młodszą grupę pacjentów niż dawniej. Stąd tak ważne jest reagowanie na objawy, które wysyła organizm i poszerzenie diagnostyki. Świadomość zagrożenia powinni mieć jednak nie tylko sami pacjenci, ale również lekarze, do których zgłasza się chory.
Czy można mieć raka żołądka w wieku 20 lat?
Specjalista z Mayo Clinic wyjaśnia, że dawniej rak żołądka był chorobą wieku podeszłego. Diagnozę stawiano głównie osobom w wieku 70. i 80. lat. Niestety w obecnych czasach sytuacja mocno się zmieniła. Dziś onkolog coraz częściej spotyka się w gabinecie z pacjentami w wieku od 20 do 40 roku życia. Co więcej, wielu z nich dowiaduje się o raku żołądka, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stanie i leczenie jest mniej skuteczne.
Niestety młodsi pacjenci często myślą, że zjedli zły posiłek. Nawet lekarze uważają, że to tylko refluks, są po prostu zestresowani, zbyt młodzi, by mieć raka
- podkreśla dr Grotz.
Onkolog wyjaśnia, że trudno wskazać przyczynę, która stoi za wzrostem zachorowań na raka żołądka wśród młodych ludzi. Uważa jednak, że choć czynnik ryzyka nie jest poznany, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że winowajcą są czynniki środowiskowe oraz forma przygotowywanej żywności dostępnej w sprzedaży.
Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?
Choć dolegliwości układu trawiennego nie muszą od razu zwiastować raka, to jednak bagatelizowanie objawów może mieć fatalne skutki. Zwłaszcza jeżeli okaże się, że w żołądku rozwija się nowotwór i ostateczną diagnozę usłyszymy gdy zmiany będą już w zaawansowanym stadium.
Stąd tak ważne jest to, aby mieć świadomość zagrożenia i zwracać uwagę na objawy raka żołądka. Onkolog wymienia kilka kluczowych symptomów takich jak:
- utratę wagi,
- refluks,
- niestrawność,
- trudności z połykaniem,
- anemię.
Do objawów raka żołądka zaliczane są również tzw. objawy dyspeptyczne, czyli uczucie pełności, odbijanie, bóle w nadbrzuszu czy nudności, a także smoliste stolce, a w późniejszym stadium choroby może być również wyczuwalny guz.
Badania na raka żołądka
Większość z tych dolegliwości trudno przeoczyć. Wyjątkiem jest anemia - w przypadku raka żołądka często obserwuje się niedokrwistość, co może być wynikiem krwawienia z guza lub zaburzeń wchłaniania składników odżywczych, jak witamina B12. Dlatego należy wykonać diagnostykę pod kątem anemii. W tym celu zaleca się sprawdzenie takich parametrów jak:
- pełna morfologia krwi,
- manualny rozmaz krwi,
- poziom żelaza,
- poziom ferrytyny,
- poziom witaminy B12,
- poziom kwasu foliowego.
Morfologia krwi może dostarczyć informacji o ogólnym stanie zdrowia. Choć sama morfologia nie jest wystarczająca do postawienia diagnozy nowotworowej, może wskazać na potrzebę dalszej diagnostyki, przede wszystkim wykonania gastroskopii, która jest najważniejszym badaniem w diagnostyce raka żołądka.
Badanie to pozwala na ocenę śluzówki żołądka i przełyku oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego, co jest niezbędne do postawienia diagnozy. W trakcie tego badania lekarz może również wykonać test na obecność bakterii Helicobacter pylori (jej obecność zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów żołądka).
Skierowanie na gastroskopię wystawia lekarz poradni gastroenterologicznej i wówczas może to badanie wykonać za darmo w ramach NFZ.
Rodzaje raka żołądka
National Cancer Institute (NCI) przypomina, że niemal wszystkie nowotwory żołądka to gruczolaki. Natomiast dzieli się je na dwie różne klasy pod kątem lokalizacji zmiany. Wówczas mówimy o raku wpustu żołądka, czyli kiedy znajduje się w górnej części nieopodal miejsca styku z przełykiem, lub rak żołądka niebędący wpustem, czyli choroba obejmujące wszystkie pozostałe partie narządu.
Warto zaznaczyć, że zmiana może być opisana w różnorodny sposób i wiele zależy od tego jak wyglądają komórki nowotworowe, które zbadano pod mikroskopem. Stąd pacjent może otrzymać informację, że to gruczolak jelitowy lub rozproszony/rozsiany/rozlany.
Rozsiane gruczolaki mają tendencję do szybszego wzrostu i rozprzestrzeniania się, aniżeli typ jelitowy, stąd są trudniejsze w leczeniu. Ponadto mówiąc o raku żołądka, należy wskazać także takie rodzaje nowotworów jak:
- neuroendokrynne przewodu pokarmowego,
- podścieliskowe przewodu pokarmowego,
- pierwotny chłoniak żołądka (chłoniak nieziarniczy),
- rak płaskonabłonkowy,
- rak drobnokomórkowy,
- mięsak gładkokomórkowy.
Ile lat można żyć z rakiem żołądka? Rokowania
Rokowania w raku żołądka zależą od kilku kwestii. Po pierwsze od stadium zaawansowania choroby. Po drugie od tego czy obejmuje jedynie żołądek, czy rozprzestrzenił się na węzły chłonne i inne partie ciała. A po trzecie od ogólnego stanu organizmu.
NCI wyjaśnia, że w przypadku raka żołądka rokowania szacowane są na podstawie statystyk zbieranych latami. Jedną z powszechnych metod prognozowania jest 5-letni wskaźnik przeżycia, dzięki niemu można ocenić ile procent pacjentów, którzy usłyszeli tę samą diagnozę, żyje 5 lat od momentu wykrycia zmiany.
NCI wskazuje, że 5-letnie względne wskaźniki przeżycia dla poszczególnych stadiów raka żołądka wyglądają tak:
- 75% w przypadku raka występującego tylko w żołądku,
- 35% w przypadku raka, który rozprzestrzenił się poza żołądek do pobliskich węzłów chłonnych lub narządów,
- 7% w przypadku raka żołądka przerzutowego.
Co oznacza 5-letnie przeżycie?
Zdarza się, że kiedy pada diagnoza i sprawdzamy rokowania w przypadku konkretnego nowotworu, nie do końca rozumiemy, czym jest ten wskaźnik 5-letniego przeżycia.
Otóż jest to procent pacjentów, którzy od momentu postawienia diagnozy żyją dłużej niż 5 lat. Niemniej sama informacja na temat wskaźnika przeżyć (zarówno 5-letniego, jak i 10-letniego), nie oznacza, że dana osoba nie może żyć dłużej.