Co się stanie, gdy przedawkujesz błonnik? Skutki mogą być naprawdę dotkliwe

2024-10-31 12:43

Błonnik to kluczowy element zdrowej diety, który wspiera prawidłowe trawienie i funkcjonowanie jelit. Jego odpowiednia ilość może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, jednak jak w każdej dziedzinie, nadmiar może prowadzić do niepożądanych skutków. Jak rozpoznać przedawkowanie błonnika? Czym grozi nadmierne spożycie błonnika?

Co się stanie, gdy przedawkujesz błonnik? Skutki mogą być naprawdę dotkliwe
Autor: GettyImages Co się stanie, gdy przedawkujesz błonnik? Skutki mogą być naprawdę dotkliwe

Nadmiar błonnika - skutki dla organizmu

Sposób na zdrowe trawienie? Błonnik, oczywiście. Spożywanie właściwych ilości błonnika to przepis na właściwą pracę jelit. Niestety, wiele osób źle komponuje dietę, przez co podaż błonnika jest niewystarczająca.

Jednak może się zdarzyć i tak, że błonnika będzie w diecie za dużo. I co wtedy? Wyjaśniamy, czym grozi nadmierne spożycie błonnika.

Nudności, wymioty, zaparcia, nawet gorączka – tak może się skończyć nadmierne spożycie błonnika. Dziennie, kobiety powinny przyjmować go w dawce ok. 22-28 g. Mężczyźni nieco więcej - 28-34 g.

Co się dzieje z osobami, które przesadziły z błonnikiem? Możliwe skutki to, poza wspomnianymi wyżej wymiotami, nudnościami i zaparciami, także bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, gazy, zwiększenie masy ciała (tymczasowe), u pacjentów z cukrzycą – spadek poziomu cukru we krwi, u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna – nawet niedrożność jelit.

„Nie stresuj się" nie działa w ogóle. Jak radzić sobie ze stresem i co mają do tego nasze jelita - odpowiada psychiatra.

Co zrobić po przedawkowaniu błonnika

  • Co zrobić, jeśli przedawkowujemy nieświadomie błonnik? Oto lista sposobów, które mogą być pomocne:
  • Pij dużo wody.
  • Unikaj żywności o wysokiej zawartości błonnika.
  • Usuń z diety produkty wzbogacone w błonnik.
  • Przestań stosować suplementy z błonnikiem, jeśli takie zażywasz.
  • Spożywaj lekkostrawne posiłki.
  • Unikaj też pokarmów zawierających substancje takie jak inulina i ekstrakt z korzenia cykorii.
  • Wykonuj ćwiczenia fizyczne, lekkie ale regularne, np. spacery.
  • Staraj się szacować ilości spożywanego dziennie błonnika (można to zrobić np. za pomocą aplikacji).
  • Dobrym pomysłem może być czasem przejście na dietę FODMAP.
  • Gdy stan zdrowia się poprawi, postaw na odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę.

Najczęstsze objawy chorób jelit

Błonnik - nadmiar, niedobór, wpływ na trawienie

Jak błonnik wpływa na trawienie?Błonnik odgrywa istotną rolę w procesie trawienia, a jego dwa główne rodzaje pełnią różne funkcje:

  • Błonnik nierozpuszczalny zwiększa masę stolca i wspomaga szybsze przemieszczanie się pokarmu przez żołądek i jelita. Pomaga także utrzymać równowagę pH w jelitach oraz może zapobiegać zapaleniu uchyłków (stan zapalny jelit) oraz rakowi jelita grubego.
  • Błonnik rozpuszczalny wiąże wodę, tworząc żelową substancję podczas trawienia. Spowalnia to proces trawienia, co pozwala na szybsze odczucie sytości, co jest ważne dla kontroli masy ciała. Dodatkowo, błonnik rozpuszczalny może zmniejszać ryzyko chorób serca, regulować poziom cukru we krwi i obniżać poziom cholesterolu LDL.
  • Spożycie błonnika wymaga zachowania odpowiedniej równowagi. Chociaż lepiej jest mieć go w diecie więcej niż mniej, należy być ostrożnym i unikać drastycznych zmian w jego ilości. Jeśli podejrzewasz, że spożywasz zbyt dużo błonnika, skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli ograniczenie jego ilości nie przynosi ulgi w objawach.