Cichy objaw raka szyjki macicy ujawnia się w plecach. Tak go rozpoznasz

2023-06-20 8:48

Każdego dnia 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. 4 kobiety dziennie z tego powodu umierają. Wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie. Jeden z objawów ujawnia się w plecach. Jakie są pozostałe?

Cichy objaw raka szyjki macicy ujawnia się w plecach. Tak go rozpoznasz
Autor: Getty Images Cichy objaw raka szyjki macicy ujawnia się w plecach. Tak go rozpoznasz

Jeśli rak szyjki macicy zostanie zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, szanse na przeżycie sięgają nawet 95 proc. Zmniejszają się one wraz ze stopniem zaawansowania choroby. W czwartym stadium przeżywalność znacznie spada - do zaledwie 5 proc.

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy - statystyki

Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy. W 2020 roku odnotowano 3 862 nowych przypadków i 2 137 zgonów z jego powodu. 

Świadomość objawów, wskazujących na raka szyjki macicy może pomóc we wcześniejszym rozpoznaniu choroby i wdrożeniu odpowiedniego leczenia, a tym samym zwiększyć szansę na wyleczenie i dłuższe życie.

Ból w dole pleców jako objaw raka szyjki macicy

National Health Service (NHS) uczula, że jednym z powszechnych objawów choroby jest ból w dole pleców. Zwykle jednak kobiety nie łączą tej oznaki z poważną chorobą, zrzucając ją na karb przepracowania i dźwigania, wynikających z wykonywania codziennych obowiązków i opieki nad dziećmi. Ból w przebiegu raka szyjki macicy może pojawiać się także w innych miejscach, w zależności od tego, gdzie jest zlokalizowany guz i na który obszar wywiera nacisk. 

Należy podkreślić zatem, że ból pleców nie przesądza o raku szyjki macicy, ale może być cenną wskazówką na drodze do rozpoznania i właśnie dlatego powinien zostać skonsultowany z lekarzem pierwszego kontaktu tak szybko, jak to możliwe.

Inne objawy raka szyjki macicy

Pozostałe objawy raka szyjki macicy to:

  • bolesne miesiączki
  • zmiany w wydzielinie z pochwy 
  • upławy z pochwy o nieprzyjemnym zapachu
  • krwawienie między miesiączkami
  • krwawienie po menopauzie
  • ból po lub podczas stosunku seksualnego
  • ból w podbrzuszu.

Zwykle choroba wywoływana jest przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), którym można się zarazić poprzez kontakty seksualne.

Skuteczną ochronę przed zakażeniem stanowi szczepienie przeciwko wirusowi HPV, ale należy mu się poddać jeszcze przed podjęciem inicjacji seksualnej. Z kolei w rozpoznaniu zakażenia pomagają regularne badania cytologiczne, które ratują tysiące istnień na całym świecie. 

Warto wiedzieć, że wirus HPV może powodować również raka jamy ustnej i gardła. W większości przypadków, osoby zakażone wirusem HPV nie będą doświadczały żadnych objawów, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy układ odpornościowy nie jest w stanie samodzielnie pokonać wirusa.