Choroby, które można wyczytać z dłoni
Po dłoniach można rozpoznać wiele chorób i to wcale nie skóry! Choroba Parkinsona, anemia, a także inne schorzenia - to o nich świadczy wygląd naszych dłoni.
Spis treści
- Choroby, które rozpoznasz po drżeniu dłoni
- Anemia i niedobór minerałów widoczna po skórze dłoni
- Choroby zwyrodnieniowe stawów
- Choroby wątroby jak na... dłoni!
- Nadczynność tarczycy
- Choroby skóry dłoni
Zadbane dłonie, czyste paznokcie - na to zwracają uwagę wszyscy. Umówmy się, że dla kobiet mężczyzna z brudnymi paznokciami jest od razu skreślony. Podobnie kobieta z niezadbanymi paznokciami od razu traci na atrakcyjności. Jednak dłonie zdradzają nie tylko wiek i poziom higieny. Mogą także sugerować stan zdrowia.
Po skórze na dłoniach i wyglądzie paznokci możesz rozpoznać wiele chorób, m.in.:
- anemię,
- choroby wątroby,
- nadczynność tarczycy,
- grzybicę,
- łuszczycę,
- chorobę Parkinsona,
- chorobę zwyrodnieniową stawów (rąk),
- onycholizę paznokci,
- a także niedobory witamin i mikroelementów.
Choroby, które rozpoznasz po drżeniu dłoni
Po drżeniu dłoni można rozpoznać chorobę Parkinsona lub samoistne drżenie rąk. Chorobę Parkinsona można rozpoznać także po innych symptomach. Zaliczamy do nich: spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni i stawów oraz zaburzenia chodu i postawy.
W Polsce na parkinsona cierpi około 100 tys. pacjentów. Niestety jest to choroba neurodegradacyjna, co oznacza, że niszczy neurony. Te zniszczenia są nieodwracalne, rozwój choroby można jedynie spowolnić.
Anemia i niedobór minerałów widoczna po skórze dłoni
Skóra dłoni zdradza nie tylko wiek - sucha, szorstka, z łamliwymi paznokciami może świadczyć o niedoborach różnych pierwiastków. Jeśli na paznokciach pojawiają się podłużne prążki z rowkami, mogą one zwiastować anemię i niedobór żelaza w organizmie.
Kruche i łamliwe paznokcie mogą także świadczyć o niskim poziomie cynku w organizmie.
Choroby zwyrodnieniowe stawów
Zazwyczaj choroby zwyrodnieniowe stawów ujawniają się po 40. roku życia. Charakterystyczne objawy to ból i sztywność stawów w palcach (stawów międzypaliczkowych oraz stawu podstawy kciuka). Jednak chorobę można łatwo rozpoznać po zmianach w strukturach stawów - tworzą się wtedy guzki zwyrodnieniowe - tzw. guzki Heberdena i Boucharda.
Choroby wątroby jak na... dłoni!
Choroby wątroby bardzo długo nie dają innych objawów, jak właśnie skórne. Przykładem niech będzie rumień na skórze, który jest pierwszym sygnałem, że nasza wątroba nie pracuje prawidłowo. Marskość wątroby objawia się na płytkach paznokci - dochodzi wtedy do uwypuklenia i zgrubienia płytki paznokci. Pojawiają się podłużne bruzdy oraz białe zabarwienie proksylalnej części płytki.
Paznokcie mogą przybierać także kształt zegarkowaty, zwłaszcza jeśli problemy z wątrobą trwają już od dłuższego czasu. Choroby wątroby prowokują powstawanie guzków na dłoniach i palcach, a nawet do trwałego palców w kierunku wewnętrznej strony dłoni.
Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy można rozpoznać po spoconych dłoniach. Jest to charakterystyczny objaw tej choroby. O nadczynności tarczycy świadczyć mogą także łamliwe paznokcie z oddzielającą się płytką od łożyska i zaokrągleniem ku górze (tzw. paznokcie Plummera).
Choroby skóry dłoni
To oczywiste, że na skórze, także dłoni, widać wszystkie choroby skóry. Zaliczamy do nich łuszczycę, grzybicę, egzemę, czyli zapalenie skóry, które objawia się w formie wyprysków, a także kontaktowe zapalenie skóry.