Rak trzustki może długo nie dawać o sobie znać. Chirurg wskazał kluczowy objaw
Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Co roku w Polsce wykrywany jest u ok. 4 tys. pacjentów. Nowotwór trzustki może długo nie dawać o sobie znać. Lekarz wskazuje na ważne objawy raka trzustki, które powinny nas zaniepokoić.
Niestety, statystyki dt. raka trzustki nie napawają optymizmem. Diagnozuje się w go w Polsce rocznie u ok. 4 tys. pacjentów. Zachorowań jest prawie tyle samo co zgonów, ponieważ nowotwór może długo nie dawać o sobie znać.
A jeśli występują pewne objawy, nie dla każdego mogą być oczywistym sygnałem raka trzustki. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj nie powoduje charakterystycznych objawów, dopóki nie rozprzestrzeni się na inne narządy.
Biegunka tłuszczowa to kluczowy objaw raka trzustki
Co roku diagnozuje się od 8 do 10 przypadków raka trzustki na 100 tys. mieszkańców w krajach uprzemysłowionych. Jednak nowotwór trzustki jest rzadko wykrywany we wczesnych stadiach, kiedy najłatwiej go wyleczyć. Chirurg prof. Giuseppe Kito Fusai z HCA Healthcare UK podkreśla, że rak trzustki jest nowotworem, który początkowo trudno zdiagnozować.
Chirurg zaznacza: "Wszelkie objawy, które się pojawiają, mogą być niejasne, co oznacza, że czasami są odrzucane jako spowodowane innymi stanami". Jednak lekarz podkreśla, że jeden z objawów jest kluczowy i możemy go dostrzec podczas wizyty w toalecie. Chodzi o biegunkę tłuszczową.
Biegunka tłuszczowa to rodzaj przewlekłej biegunki, która wiąże się z upośledzeniem trawienia i wchłaniania tłuszczów. Stolce przy biegunce tłuszczowej zawierają duże ilości niestrawionego tłuszczu, mają jasny lub żółty kolor i połyskującą powierzchnię. Taki stolec może osadzać się na ścianach muszli, unosić na powierzchni wody i sprawiać trudności podczas spłukiwania.
Choć biegunka tłuszczowa może być spowodowana także innymi problemami ze strony układu pokarmowego, nie powinniśmy jej ignorować. Szczególnie jeśli takim stolcom towarzyszą także inne objawy takie jak bóle brzucha, skurcze jelit i wzdęcia. W tej sytuacji powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.
Żółtaczka to kolejny objaw nowotworu trzustki
Prof. Fusai wskazuje także na inny symptom nowotworu trzustki, którego nie powinniśmy ignorować. Zdaniem eksperta jednym z bardziej zauważalnych objawów raka trzustki jest żółtaczka. - Żółtaczkę można rozpoznać po zażółceniu skóry i białek oczu – tłumaczy.
Ten znak ostrzegawczy ma wpływ także na barwę kału. Dzieje się tak dlatego, że rak trzustki, który rozwija się w organizmie, może zaburzać produkcję i wydzielanie enzymów trzustkowych, służących do trawienia tłuszczu i powodować częstszą potrzebę wypróżniania się.
Lekarz wyjaśnia: "Żółtaczka może być również częstym objawem innych nienowotworowych stanów wątroby i zawsze należy ją traktować poważnie. Jeśli uważasz, że masz żółtaczkę, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego".
Polecany artykuł: