Budzisz się w mokrej pościeli? Organizm wysyła sygnały, których nie można bagatelizować
Budzisz się rano, a pościel mokra? Oczywiście, w upalne noce może to się zdarzać. Jeśli jednak temperatura na zewnątrz i w domu nie jest szczególnie wysoka, do tego masz lekką pościel i przewiewną piżamkę, a mimo to rano budzisz się mokra – to znak, że coś się dzieje z organizmem.
Nadmierna potliwość a zlewne poty - różnice
Gruczoły potowe są rozłożone na całym ciele. Służą termoregulacji: zapobiegają przegrzewaniu. Ale czasem w organizmie coś działa inaczej niż powinno. Wtedy mogą się pojawiać zlewne, obfite poty, zwykle nocą. Nie jest to synonim nadmiernej potliwości, która ma inne podłoże.
Dlatego każde podejrzane zjawisko związane z poceniem warto skonsultować z lekarzem, informując, czy nadmierne wydzielanie potu wiąże się z określoną porą dnia lub nocy i częścią ciała, np. pachami, stopami czy dłońmi.
Poty, które określa się mianem zlewnych, dotyczą całego ciała. Pojawiają się niezależnie od tego, czy uprawiamy aktywność fizyczną, stresujemy się albo jest nam gorąco (bo to właśnie lista najczęściej spotykanych potencjalnych powodów nadmiernego pocenia wspomnianych powyżej niektórych części ciała. Całe ciało może pocić się wskutek hiperhidrozy – genetycznie warunkowanej nadmiernej potliwości.
Zlewne poty pojawiają się – z pozoru – bez powodu. Nie mają wyzwalającego czynnika – tak się przynajmniej wydaje, bo w rzeczywistości tym czynnikiem jest trapiąca organizm choroba albo zmiany hormonalne lub inne dolegliwości.
Zlewne poty z powodu infekcji
Zwiększona potliwość w okresie infekcji to objaw naturalnej reakcji obronnej organizmu. Niektóre osoby zauważały u siebie intensywne pocenie także po szczepionkach przeciwko COVID-19, kiedy organizm reagował na wirusa, zyskując odporność.
Zlewne poty a niedobory witamin i minerałów
Zlewne poty mogą być też powodowane niedoborami niektórych składników odżywczych. Jeśli pojawiły się u ciebie zlewne poty, zbadaj pozom witaminy D. Nocne poty zdarzają się też u osób zmagających się z anemią.
Zlewne poty po spadku cukru
Zlewne poty mogą pojawić się wskutek nagłego spadku poziomu cukru we krwi. Objawy hipoglikemii to m.in. przyspieszone tętno, blada i lepka skóra, drżenie rąk, nagłe uczucie głodu. Jednak u niektórych osób to uczucie głodu nie występuje, co pogłębia hipoglikemię.
Taka sytuacja może się zdarzyć u osoby, która np. w danym dniu nie zjadła śniadania czy po większym wysiłku nie uzupełniła posiłków, ale jeśli podobne sytuacje się powtarzają, może być potrzebna diagnostyka m.in. pod kątem cukrzycy.
Zlewne poty - kiedy do lekarza?
Niektóre choroby tarczycy sprzyjają pojawianiu się zlewnych potów. Jeśli jednocześnie obserwujesz m.in. drżenie rąk, nieuzasadnione chudnięcie, osłabienie organizmu i kołatanie serca, czas na wizytę u lekarza.
Podobne objawy mogą też zwiastować niewydolność układu sercowo-naczyniowego. Dlatego każde zlewne poty wymagają pogłębionej diagnostyki, która odpowie na pytanie, co stanowi przyczynę zlewnych potów.
Pocenie, bladość, lepkość skóry to mogą być też objawy zawału. Niekiedy zdarza się, że podobne symptomy towarzyszą urazom wewnętrznym lub krwotokom wewnętrznym.
Może się też zdarzyć nagłe pocenie przy niedrożności jelit. W przypadku tych schorzeń tylko natychmiastowa pomoc medyczna może uratować życie i zdrowie pacjenta.
Nocne poty mogą również zwiastować poważne choroby m.in. niektóre nowotwory. Pojawiają się zwłaszcza w przebiegu białaczek i chłoniaków ziarniczych.
Pacjenci doświadczają wtedy też bladości, są osłabieni, tracą na wadze i regularnie doświadczają stanów podgorączkowych. U niektórych osób pojawiają się też nieuzasadnione dolegliwości bólowe m.in. pleców i brzucha.
Pocenie w okresie menopauzy
Okres ciąży, menstruacji i menopauzy to czas wahań hormonalnych. Wówczas może pojawiać się m.in. nadmierne pocenie, które jest kojarzone szczególnie z menopauzą.
Większość kobiet doświadcza takich dolegliwości po 50 r.ż., ale coraz częściej obserwuje się te zjawiska już nawet dekadę wcześniej. Odpowiednio dobrana terapia może pomóc łagodzić objawy menopauzy.