Bromodoza może dotyczyć każdego. Czasami ostrzega o ryzyku amputacji stopy
Bromodoza to mało znane określenie śmierdzących stóp. Przypadłość ta jest bardzo częsta - w niektórych przypadkach świadczy o niedostatecznej higienie, w innych może zwiastować choroby. W przypadku osób chorych na cukrzycę może być zaś ważnym znakiem ostrzegawczym. Jak wynika ze statystyk, bromodoza poprzedza bowiem ponad 80 proc. przypadków amputacji stóp u osób chorujących na cukrzycę.
Cukrzyca to groźna choroba przewlekła. Jeśli jest niedostatecznie kontrolowana, zbyt wysoki poziom glukozy we krwi może doprowadzić do wielu powikłań. Jednym z nich jest tak zwana stopa cukrzycowa, która występuje zarówno u chorych na cukrzycę typu 1, jak i cukrzycę typu 2.
To stan, w którym na stopie, zazwyczaj na części podeszwowej, ale też na grzbietowej, pojawiają się owrzodzenia, a następnie dochodzi do zniszczenia głębiej położonych tkanek.
Stopa cukrzycowa powstaje na skutek niedokrwienia, związanego z upośledzeniem krążenia w tej okolicy, uszkodzenia nerwów i związanego z tym zaburzenia chodu, a także zbyt dużego obciążenia różnych okolic stopy.
Uszkodzenie nerwów, czyli neuropatia, sprawia, że chory nie odczuwa bólu, ucisku ciasnych butów, nie czuje też, że zranił się w stopę. To wszystko może prowadzić do ran, które u osób chorujących na cukrzycę goją się słabiej. Dlatego na stopie mogą pojawić się owrzodzenia.
Bromodoza często poprzedza amputację
Stopa cukrzycowa jest jednym z najbardziej dramatycznych powikłań cukrzycy, ponieważ jeśli nie jest leczona, może doprowadzić do nieodwracalnej martwicy i deformacji stóp. W wielu przypadkach chorzy zgłaszają się do lekarza zbyt późno i nie ma już innego rozwiązania: stopę trzeba amputować.
Z danych Diabetes UK wynika, że bromodoza to jeden ze znaków ostrzegawczych, który informuje, że rany i owrzodzenia na stopie uległy nadkażeniu i zaczęły ropieć. To w wielu przypadkach ostatni dzwonek na to, by zgłosić się do lekarza. Brytyjskie statystyki pokazują, ze objaw ten poprzedza ponad 80 proc. przypadków amputacji stóp u diabetyków.
Jak zapobiec bromodozie?
Bromodoza nie jest oczywiście wyłącznie problemem diabetyków - brzydki zapach stóp pojawia się na skutek niewłaściwej higieny, a także w szeregu różnych chorób i stanów.
Może występować przy grzybicy paznokci, towarzyszy nadmiernej potliwości, czasem również tzw. stopie sportowca czyli grzybicy wywołanej przez dermatofity, rozwijającej się w ciepłych, wilgotnych miejscach - np. między palcami stóp.
Leczenie bromodozy zależy od jej przyczyny - jeśli więc czujesz, że twoje stopy brzydko pachną, a zapach utrzymuje się mimo właściwej higieny, warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym.