Ból w tych miejscach może świadczyć o wysokim cholesterolu. Nie wolno go ignorować
Błahy na pozór ból może sygnalizować, że masz problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi - ostrzegają eksperci. O nagromadzeniu cholesterolu zwężającego tętnice świadczyć może zwłaszcza ból w trzech konkretnych obszarach ciała.
Cholesterol jest niezbędny do tego, by nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Buduje błony komórkowe i reguluje ich przepuszczalność, uczestniczy też w wytwarzaniu niektórych hormonów oraz witaminy D i kwasów żółciowych. W nadmiarze może jednak bardzo szkodzić, gdyż odkłada się w tętnicach.
Jego wysoki poziom wiąże się z poważnymi powikłaniami, a jednym z nich jest choroba tętnic obwodowych (peripheral artery disease - PAD), objawiająca się między innymi bólem w miejscach, w których doszło do zwężenia tętnic.
PAD to groźna choroba tętnic. Objawia się m.in. bólem
Choroba tętnic obwodowych nazywana jest również miażdżycą tętnic obwodowych - w jej przebiegu blaszki miażdżycowe, budowane m.in. z cholesterolu, odkładają się w tętnicach innych, niż wieńcowe - najczęściej są to tętnice kończyn dolnych, rzadziej - kończyn górnych, a najrzadziej szyi.
Według American Heart Association charakterystycznym objawem PAD jest ból oraz skurcze odczuwane w trakcie chodzenia, wchodzenia po schodach lub ćwiczeń w trzech określonych obszarach ciała:
- biodra i pośladki
- uda i podudzia
- łydki.
Mogą one sygnalizować chorobę tętnic obwodowych zwłaszcza, gdy ustępują po ustaniu wysiłku - chociaż czasem trzeba na to poczekać kilka minut. Typowe dla PAD jest chromanie przestankowe, czyli ból nóg odczuwany w trakcie chodzenia tak silny, że trzeba się na chwilę zatrzymać - to przynosi ulgę. Specjaliści z AHA wyjaśniają, że jest on spowodowany zbyt słabym przepływem krwi - pracujące mięśnie potrzebują ich więcej.
Pozostałe objawy PAD to m.in.:
- mrowienie kończyn
- chłodne stopy lub tylko jedna stopa (w porównaniu z resztą ciała)
- zespół niespokojnych nóg
- problemy z gojeniem się ran
- zanik owłosienia kończyn
- słaby wzrost paznokci na palcach
- zawroty i bóle głowy oraz szumy uszne (towarzyszą miażdżycy tętnic szyjnych)
- zaburzenia chodu.
Podejrzewasz, że masz PAD? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza
Nieleczona choroba tętnic obwodowych może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym do krytycznego niedokrwienia tkanek i ich martwicy - zaawansowana choroba może być zaś stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego jej objawów nie wolno lekceważyć - jeśli się pojawią, trzeba o nich powiedzieć lekarzowi.
Lekarz POZ zleci badania, w tym profil lipidowy, oceniający zawartość cholesterolu we krwi, a także glikemię, pozwalającą na rozpoznanie cukrzycy (lub stan jej kontrolowania), a na podstawie ich wyników wystawi skierowanie do specjalisty - zazwyczaj do chirurga naczyniowego. Wymieniony specjalista może zlecić badania obrazowe - w zależności od podejrzewanej lokalizacji zmian miażdżycowych może to być USG kończyn dolnych, badania USG dopplerowskie, angiografia, tomografia komputerowa, a niekiedy również rezonans magnetyczny.
Sposób leczenia zależy od stanu zaawansowania choroby - konieczna jest zmiana nawyków (chory musi zmienić dietę, zacząć więcej chodzić, rzucić palenie), a także leczenie famakologiczne. W części przypadków niezbędna może być również interwencja wewnątrznaczyniowa - jeśli zmiany miażdżycowe są tak zaawansowane, że tętnica jest niedrożna, konieczne może być np. wykonanie angioplastyki lub nawet założenie stentu. Niekiedy jednak jest już za późno, by uratować kończynę - z szacunkowych danych NFZ wynika, że spośród 40 tys. osób zgłaszających się do chirurga naczyniowego na pierwszą konsultację aż 10 proc. wymaga amputacji.