Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny
Ból przy oddawaniu stolca, czyli ból przy wypróżnianiu, może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich to choroby, które stanowią zagrożenia dla życia, dlatego ból przy oddawaniu stolca - mimo że jest wstydliwym problemem - powinien skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Sprawdź, co oznacza ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu).
Spis treści
- Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Hemoroidy
- Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Szczeliny odbytu
- Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Zaparcia
- Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Nieswoiste zapalenia jelit
- Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Zapalenie odbytu
- Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Ropień odbytu
- Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Wypadanie odbytu
- Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Rak odbytu
- Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Napadowy ból odbytu
Ból przy oddawaniu stolca to inaczej ból przy wypróżnianiu. Gdy się pojawi, należy zwrócić uwagę na objawy towarzyszące, np. ból brzucha, a także na wygląd kału, a zwłaszcza na to, czy w stolcu jest krew, tłuszcz, śluz. Jeśli zważymy krew w kale, należy sprawdzić, czy jest to świeża, żywoczerwona krew, czy ciemna. Ważny jest także kształt stolca. Te i inne objawy pozwalają wstępnie ustalić, jakie mogą być przyczyny bólu przy oddawaniu stolca.
Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Hemoroidy
Hemoroidy (żylaki odbytu) to choroba polegająca na rozszerzeniu żył dolnej części odbytnicy i tworzeniu się guzów. Jednym z pierwszych sygnałów choroby jest świąd odbytu i jego okolic. Z czasem pojawia się wrażenie niepełnego wypróżnienia, co skłania do silniejszego parcia. Kolejnym objawem jest niewielkie krwawienie, najczęściej podczas wypróżniania (ślad na papierze toaletowym). W leczeniu stosuje się m.in. tabletki, maści, czopki, zastrzyki w guzek, laseroterapię.
Ból przy podawaniu stolca najczęściej oznacza hemoroidy lub szczelinę odbytu. Ból przy wypróżnianiu może też być wynikiem zaparć.
Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Szczeliny odbytu
Szczeliny odbytu to choroba polegają na pęknięciu błony śluzowej w obrębie odbytu, wywołanym przez zwiększone napięcie zwieraczy odbytu. Podczas wypróżniania się chory odczuwa ból (podobny do kłucia) na samym wyjściu z odbytu. Może pojawić się krew w kale (zwykle jasnoczerwona krew). Po wypróżnieniu chory jest lekko obolały, ale nie ma problemów z siedzeniem. Częstym objawem towarzyszącym są zaparcia. W leczeniu w pierwszej kolejności stosuje się maści zawierające nitroglicerynę lub nifedypinę. Jeżeli maści są nieskuteczne lub terapii nie udaje się przeprowadzić ze względu na objawy uboczne, można wówczas zaproponować leczenie chirurgiczne.
Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Zaparcia
Długotrwałe zaparcia również mogą objawiać się bólem przy oddawaniu stolca. Przy zaparciach stolce najczęściej są twarde, oddaje się je z wysiłkiem, co może powodować ból przy wypróżnianiu. Przy zaparciach pojawia się także uczucie niepełnego wypróżnienia, uczucie zablokowania odbytu lub odbytnicy.
Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Nieswoiste zapalenia jelit
Nieswoiste zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Dominującym objawem są biegunki z domieszką krwi i śluzu, uczucie naglącego parcia. Są szczególnie uciążliwe, bo chorzy mogą mieć nawet ponad 20 wypróżnień na dobę. Objawowi temu towarzyszą ból brzucha przy oddawaniu stolca, utrata apetytu.
Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Zapalenie odbytu
Zapalenie odbytu, czyli końcowego odcinka przewodu pokarmowego, wchodzi w skład zapalenia odbytnicy (proctitis). Proces zapalny obejmuje błonę śluzową jelita. Wśród objawów odbytu wymienia się ból odbytu – często silny, dokuczliwy, wręcz uniemożliwiający choremu siedzenie, świąd odbytu, obecność nieprawidłowego wycieku z odbytu (śluzowego, ropnego lub krwistego), obecność krwi w stolcu, uczucie częstego parcia na stolec bez oddawania stolca (uczucie to bywa bolesne), uczucie niepełnego wypróżnienia.
Objawy alarmujące:
- obecność krwi w stolcu - świeża krew pochodzi z końcowego odcinka przewodu pokarmowego lub okolicy okołoodbytniczej
- bardzo ciemny, czarny stolec (krew z okolicy górnego odcinka przewodu pokarmowego)
- obecność tłuszczu, śluzu w kale
- stolec wąski, o ołówkowatym kształcie (sugeruje zwężenie w końcowej części jelita grubego)
- nietrzymanie stolca, brudzenie bielizny (to m.in. przetoka okołoodbytnicza)
- wyczuwalny guz, zgrubienie w okolicy odbytu (może oznaczać ropnia okołoodbytniczego, znacznie rzadziej zmianę nowotworową)
Polecany artykuł:
Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Ropień odbytu
Ropień okołoodbytniczy (ropień odbytu) to zamknięta przestrzeń zawierająca ropę i bakterie zlokalizowana w tkankach miękkich w pobliżu odbytu i odbytnicy. Ropień objawia się w sposób ostry, jako bolesne zgrubienie w okolicy odbytu. Ból narasta w ciągu kilku dni, a czasami nawet w kilkanaście godzin, zależnie od wielkości i głębokości położenia ropnia. Pośladek w okolicy odbytu może być powiększony. Dolegliwości są często bardzo duże, pacjent nie może siedzieć ani leżeć.
Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Wypadanie odbytu
Wypadanie odbytu polega na przemieszczeniu się fragmentu jelita grubego (odbytnicy) przez kanał odbytu i odbyt i związane jest z osłabieniem mięśni dna miednicy. W początkowej fazie choroby wypadanie odbytnicy towarzyszy wypróżnianiu. Z czasem do wypadania odbytu może dochodzić w sytuacjach przebiegających ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrz jamy brzusznej, takich jak kichanie, kaszel, parcie na stolec. Objawami towarzyszącymi mogą być krwawienie z odbytu, wydalanie zwiększonych ilości śluzu, zaparcia, nietrzymanie moczu i stolca.
Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Rak odbytu
Rak odbytu to złośliwy guz końcowego otworu przewodu pokarmowego. Na jego rozwój najbardziej narażone są osoby, u których w rodzinie wystąpił już tego typu nowotwór. Choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju mogą się pojawić krew w kale, krwawienie z odbytu; biegunki i/lub zaparcia, uczucie niepełnego wypróżnienia, kolka jelitowa, która powoduje potrzebę wypróżnienia; ból brzucha i/lub krocza.
Ból przy oddawaniu stolca (ból przy wypróżnianiu) - przyczyny. Napadowy ból odbytu
Napadowy ból odbytu to jednostka chorobowa klasyfikowana jako zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego. Typowe, charakterystyczne objawy napadowego bólu odbytu to: napadowy, krótkotrwały ból (od kilku sekund do kilku minut) okolicy odbytu, atakujący przeważnie w nocy.
Co roku 14 tys. Polaków zapada na raka jelita grubego. Ryzyko zgonu można znacznie zmniejszyć
Źródło: lifestyle.newseria.pl
Porady eksperta