Ból kości ogonowej – przyczyny. Co powoduje ból kości ogonowej?
Ból kości ogonowej może się pojawiać podczas siedzenia, jak również przy siadaniu i wstawaniu. Ponadto ból kości ogonowej często występuje po upadku. Na tę dolegliwość mogą się skarżyć także kobiety w ciąży. W każdym z tych przypadków ból kości ogonowej ma różne przyczyny. Sprawdź, co oznacza ból kości ogonowej.
Spis treści
- Ból kości ogonowej - siedzący tryb życia
- Ból kości ogonowej - uporczywe zaparcia
- Ból kości ogonowej po upadku
- Ból kości ogonowej - neuralgia splotu krzyżowego lub guzicznego
- Ból kości ogonowej - torbiel pilonidalna
- Ból kości ogonowej - torbiele Tarlova
- Ból kości ogonowej - przeciążenie mięśni
- Ból kości ogonowej - schorzenia kręgosłupa
- Ból kości ogonowej - hemoroidy (żylaki odbytu)
- Ból kości ogonowej - nowotwór
Ból kości ogonowej (guzicznej), czyli ostatniego odcinka kręgosłupa, to w terminologii medycznej kokcygodynia (coccygodynia). Ból kości ogonowej, w zależności od przyczyny, może mieć różne nasilenie, rozległość - może promieniować np. na pośladki lub uda, a także czas trwania - może się pojawiać na kilka godzin lub dni i samoistnie mijać lub przejść w stan chroniczny i trwać tygodniami bądź miesiącami. Ponadto ból kości ogonowej może się pojawiać podczas wykonywania różnych czynności, m.in. w czasie siedzenia, a także przy siadaniu, wstawaniu czy chodzeniu.
Ból kości ogonowej - siedzący tryb życia
Czynnikiem ryzyka wystąpienia bólu kości ogonowej jest siedzący tryb życia, a zwłaszcza częsta i długotrwała jazda samochodem, gdyż sprzyjają one problemom z kręgosłupem.
Ból kości ogonowej - uporczywe zaparcia
Podczas przedłużających się, uporczywych zaparciach może się pojawić ból brzucha, promieniujący nawet do kości ogonowej.
Ból kości ogonowej po upadku
Ból kości ogonowej może się pojawić po upadku, jeśli w jego wyniku doszło do uszkodzenia kości guzicznej, np. stłuczenia lub złamania. W tym ostatnim przypadku może być nawet konieczna operacja, by usunąć odłamki złamanej kości.
Ból kości ogonowej - neuralgia splotu krzyżowego lub guzicznego
Przyczyną bólu kości ogonowej może być neuralgia (nerwoból) splotu krzyżowego – największego splotu nerwowego w organizmie człowieka, który tworzą gałęzie brzuszne nerwów rdzeniowych lędźwiowych, krzyżowych oraz nerwu guzicznego. Splot ten ma kształt trójkąta i leży na miednicy mniejszej, na mięśniu gruszkowatym (ma on swój początek na powierzchni miedniczej kości krzyżowej). Z kolei splot guziczny unerwia skórę okolicy krzyżowej i odbytnicy.
Jeśli ból pojawiający się w tej okolicy ma charakter ostry, rwący, szarpiący i promieniuje w obszarze unerwienia określonego nerwu, a dodatkowo ma charakter napadowy (tzn. między okresami bólu trwającymi sekundy, minuty lub godziny, występują okresu zupełnie bezbólowe lub o znacznie złagodzonych dolegliwościach), można podejrzewać neuralgię splotu krzyżowego lub guzicznego.
Ból kości ogonowej - torbiel pilonidalna
Torbiel pilonidalna to inaczej torbiel włosowa kości ogonowej. Do jej rozwoju dochodzi w wyniku powiększenia się i zakażenia mieszków włosowych w okolicy krzyżowo-guzicznej. Najczęstszym objawem choroby jest guz zlokalizowany w okolicy krzyżowo-guzicznej. Choroba może się objawiać także w postaci ostrego ropnia. Zaburzenie to najczęściej dotyczy mężczyzn między 15. a 24. rokiem życia, którzy prowadzą siedzący tryb życia.
Ból kości ogonowej - torbiele Tarlova
Torbiele Tarlova to zbiorniki wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowane wzdłuż nerwów krzyżowych i nerwów niższych partii lędźwiowych kręgosłupa. Objawiają się one bólem w okolicy krzyżowej (także kości ogonowej), który może promieniować do jednej lub obu nóg, bólem pośladków podczas siedzenia, a także cierpnięciem jednej lub obu nóg. Ponadto może dojść do upośledzenia działania zwieraczy pęcherza i odbytu.
Ból kości ogonowej w ciąży i po porodzie
Ból kości ogonowej to częsta dolegliwość u przyszłych mam. Jego przyczyną są zmiany zachodzące w ciele kobiety pod wpływem ciąży. Powiększona macica uciska na kręgosłup, czego konsekwencją może być ból m.in. kości guzicznej. Ryzyko jego wystąpienia jest wysokie u kobiet, u których wystąpiły kiedyś urazy kości ogonowej.
Boląca kość ogonowa może się pojawić także po porodzie, zwłaszcza ciężkim.
Ból kości ogonowej - przeciążenie mięśni
Ból kości ogonowej może być wynikiem przeciążenia mięśnia guzicznego, mięśnia dźwigacza odbytu lub mięśnia gruszkowatego.
Ból kości ogonowej - schorzenia kręgosłupa
Ból kości ogonowej może być wynikiem bólu wyższych odcinków kręgosłupa, który promieniujące w dół. Jego przyczyny mogą być różnorodne (np. zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatia, rwa kulszowa).
SPRAWDŹ>> O jakiej chorobie świadczą BÓLE KRĘGOSŁUPA?
Ból kości ogonowej - hemoroidy (żylaki odbytu)
Pierwszym objawem, jaki dają hemoroidy, zwykle jest świąd okolicy odbytu. Pojawiają się także niewielkie krwawienia, najczęściej podczas wypróżniania (krew w kale, ślady krwi na papierze toaletowym). Ból kości ogonowej i w okolicach odbytu pojawia się wtedy, gdy hemoroidom towarzyszą np. powikłania zapalne i zakrzepowe.
Ból kości ogonowej - nowotwór
Ból kości ogonowej może być jednym z objawów guza olbrzymiokomórkowego kości krzyżowej (rzadki, zazwyczaj łagodny nowotwór kości). Wówczas wraz z narastaniem guza narasta także ból. Pojawia się także zablokowanie oddawania moczu.
Ból kości ogonowej może również wskazywać na struniaka. Jest to pierwotny złośliwy nowotwór kości, który w połowie przypadków rozwija się w okolicy krzyżowo-ogonowej. Struniaki rosną powoli, przez długi okres bezobjawowo, dolegliwości pojawiają się dopiero po osiągnięciu dużych rozmiarów.
Innym nowotworem, który może powodować ból kości ogonowej, jest mięsak Ewinga (nowotwór ten najczęściej występuje właśnie w odcinku krzyżowo-ogonowym).
Porady eksperta