9 nietypowych objawów cukrzycy. Co powinno zwrócić uwagę?
Cukrzyca typu 2 daje zwykle charakterystyczne objawy, do których należy m.in. wzmożone pragnienie, oddawanie większej ilości moczu, zwiększone łaknienie czy wolno gojące się rany. Ale choroba ta może również objawiać się w nietypowy sposób. Warto wiedzieć, które z objawów dostrzeganych na co dzień mogą świadczyć o cukrzycy typu 2, i które z nich warto skonsultować z lekarzem.
Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna, w której organizm jest oporny na działanie insuliny (przez co we krwi krąży zbyt dużo glukozy), a jednocześnie dochodzi do stopniowego spadku wytwarzania przez trzustkę tego hormonu. Insulina reguluje ilość glukozy krążącej we krwi, bierze również udział m.in. w przetwarzaniu węglowodanów z pożywienia w tłuszcze.
Bez insuliny glukoza nie może wniknąć do komórek i gromadzi się we krwi. Zwiększone stężenie glukozy we krwi daje różne objawy. I chociaż cukrzycę typu 2 może rozpoznać tylko lekarz na podstawie wyników określonych badań, można ją podejrzewać na podstawie sygnałów, jakie wysyła organizm.
Warto jednak wiedzieć, że wczesne objawy cukrzycy nie u wszystkich są takie same. Podczas gdy u niektórych pojawiają się charakterystyczne objawy świadczące o zbyt wysokim poziomie cukru we krwi, u innych występują objawy pozornie nie związane z tą chorobą.
To opóźnia postawienie właściwej diagnozy, a tym samym rozpoczęcie leczenia. Zobacz, co powinno zwrócić twoją uwagę i skłonić do zbadania poziomu glukozy we krwi.
9 nietypowych objawów cukrzycy
Porady eksperta
Polecany artykuł: