7 przyczyn mrowienia w lewej ręce. Kiedy należy natychmiast udać się do szpitala?

2025-01-22 13:32

Mrowienie w lewej ręce to objaw, który może budzić niepokój. Choć czasem jest efektem chwilowego ucisku nerwu, w innych przypadkach może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych, takich jak choroby serca czy układu nerwowego. Sprawdź, kiedy mrowienie wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

7 przyczyn mrowienia w lewej ręce. Kiedy należy natychmiast udać się do szpitala?
Autor: Getty Images

Przyczyny mrowienia lewej ręki

Mrowienie, drętwienie lub kłucie to parestezje, które w zależności od przyczyny mogą być ledwo zauważalne lub bardzo nieprzyjemne. Poniżej 7 najczęstszych przyczyn mrowienia lewej ręki.

Ucisk nerwu

Ucisk nerwu w szyi to jedna z najczęstszych przyczyn mrowienia w lewym ramieniu

- mówił Dave Candy, fizjoterapeuta i właściciel More 4 Life.

Możesz również odczuwać ból, drętwienie lub osłabienie ręki, zależy to od stopnia ucisku nerwu i jego przyczyny. Jednym z możliwych powodów jest spondyloza szyjna, która związana jest z naturalnym zużywaniem się dysków międzykręgowych.

Z wiekiem stają się cieńsze i osłabione, a organizm stara się je podtrzymać, wytwarzając ostrogi kostne. Niestety mogą one uciskać nerwy, wywołując ból i mrowienie w ramieniu. Innym prawdopodobnym czynnikiem jest przepuklina dysku.

Ucisk nerwu można złagodzić w domu, stosując metodę RICE (odpoczynek, lód, kompresja, uniesienie) lub zażywając niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen. Jeśli mrowienie nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem. Należy również udać się do specjalisty, jeśli zauważysz osłabienie w rękach, palcach lub ramieniu.

Zawał serca

Podczas zawału serca tętnica wieńcowa jest całkowicie lub częściowo zablokowana, wraz z nerwami, które zaopatrują serce. Ten brak przepływu krwi może pośrednio powodować mrowienie lub drętwienie w lewym ramieniu

- wyjaśnił dr Sean Ormond, specjalista w dziedzinie interwencyjnego leczenia bólu w Atlas Pain Specialists.

Typowe objawy obejmują ból lub uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz duszność. Jednak zawał serca może również objawiać się subtelnymi symptomami, które łatwo mogą zostać zignorowane lub pomylone z innymi problemami zdrowotnymi, zwłaszcza u kobiet i osób starszych:

Zawał serca to stan zagrażający życiu. Jeśli pojawią się wyżej wymienione objawy należy wezwać pomoc medyczną.

Zawał u kobiet

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 i stale podwyższony poziom cukru we krwi mogą powodować neuropatię obwodową - uszkodzenie nerwów poza mózgiem i rdzeniem kręgowym

- powiedział ekspert.

Zazwyczaj rozpoczyna się ono w stopach i nogach, ale w miarę postępu cukrzycy może dotknąć także dłoni i ramion. Oprócz drętwienia i mrowienia zdarza się, że pojawia się uczucie pieczenia lub ostry ból w kończynach.

Tego rodzaju uszkodzenie może prowadzić do poważniejszych konsekwencji: zmniejszone czucie w ramionach utrudnia dostrzeganie zmian temperatury, bólu lub urazów, co zwiększa ryzyko powstawania infekcji.

Co warto zrobić, aby zmniejszyć ryzyko neuropatii obwodowej?

  • regularnie kontrolować poziom cukru we krwi.
  • dążyć do regularnej aktywności fizycznej,
  • wprowadzić zrównoważoną dietę, bogatą w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty oraz chude białko.

Przemijający atak niedokrwienny (mini udar)

Przemijający atak niedokrwienny (TIA), znany także jako mini udar, może wywoływać chwilowe mrowienie w kończynach. Ma miejsce, gdy dochodzi do tymczasowego zablokowania przepływu krwi do mózgu. W przeciwieństwie do pełnego udaru, który często pozostawia trwałe skutki, objawy ustępują zwykle w ciągu kilku minut do maksymalnie 24 godzin.

Oprócz mrowienia, drętwienia lub osłabienia ręki, TIA może objawiać się również:

  • niewyraźną mową,
  • trudnościami ze zrozumieniem innych,
  • problemami z równowagą i koordynacją,
  • podwójnym lub zamazanym widzeniem,
  • czasową utratą wzroku.

Około jedna trzecia osób, które przeżyły TIA, doświadczy udaru, a połowa z nich wystąpi w ciągu roku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy przemijającego ataku niedokrwiennego, udaj się do szpitala w celu przeprowadzenia diagnostyki. Lekarz może zalecić leki przeciwzakrzepowe lub zabieg chirurgiczny oczyszczający tętnicę szyjną z blaszek miażdżycowych.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego, który odpowiada za czucie w niektórych częściach dłoni.

Zespół cieśni nadgarstka jest zwykle spowodowany powtarzalnym używaniem rąk, np. pracą fizyczną, pisaniem na klawiaturze, zbyt częstym korzystaniem z telefonu komórkowego lub pracą na linii montażowej

- mówił Dave Candy.

W przypadku tego zespołu możesz odczuwać mrowienie lub drętwienie w kciuku, palcu wskazującym i środkowym, zwykle po jednej stronie ciała, choć objawy mogą promieniować również w górę przedramienia. Leczenie obejmuje noszenie ortezy nadgarstka, iniekcje sterydowe lub zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu więzadła nadgarstka.

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba autoimmunologiczna, która wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, w tym mózg i rdzeń kręgowy. Dotyczy niemal miliona osób w Stanach Zjednoczonych.

W SM uszkodzenie osłonki mielinowej, czyli powłoki ochronnej nerwów, prowadzi do różnych objawów, a mrowienie w ramieniu może być jednym z pierwszych symptomów choroby.

W przypadku stwardnienia rozsianego można również doświadczać drętwienia i mrowienia w nogach, tułowiu oraz twarzy. Charakterystyczne jest też osłabienie mięśni, problemy z równowagą, silne zmęczenie oraz problemy ze wzrokiem (niewyraźne lub podwójne widzenie, utrata zdolności rozróżniania kolorów). Nie ma lekarstwa na SM, terapia skupia się na łagodzeniu objawów za pomocą leków, takich jak glikokortykoidy, oraz fizjoterapii lub terapii zajęciowej.

Pozycja podczas snu

Mrowienie w lewym ramieniu może również wynikać z pozycji, w jakiej śpisz. Zdarza się, że ułożenie ciała powoduje ucisk na nerwy w ramieniu lub szyi, co prowadzi do mrowienia. Często zdarza się tak w przypadku spania z ręką zgiętą lub zaciśniętą w pięść, trzymania głowy na ramieniu podczas snu lub spania na brzuchu.