5 najczęstszych objawów niedoboru witaminy K2. Jak je rozpoznać?
Przez lata witamina K2 kojarzona była wyłącznie z procesem krzepnięcia krwi. Dziś wiemy, że w organizmie pełni ona również szereg innych funkcji – m.in. zapobiega chorobom serca i układu krążenia. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być objawy jej niedoboru.
Witamina K2 to jeden ze związków wchodzących w skład większej grupy, określanej wspólnym mianem „witamina K”. Każdy z nich pełni nieco inne funkcje – witamina K2 uczestniczy przede wszystkim w procesie krzepnięcia krwi, ale bierze również udział w mineralizacji kości, czy też zapobiega zwapnieniom płytek miażdżycowych w tętnicach. Istnieją również badania wskazujące na to, że może zapobiegać chorobom nerwowym i niekontrolowanemu rozrostowi komórek nowotworowych.
Niedobór tej witaminy niesie za sobą określone skutki: to przede wszystkim skłonność do krwawień, gorsze gojenie się ran, ale również nadciśnienie czy nawet zawał serca. Ocenę poziomu stężenia witaminy K2 we krwi można wykonać w każdym laboratorium. A jakie objawy powinny skłonić do tego badania?
5 najczęstszych objawów niedoboru witaminy K2
Polecany artykuł: