4 objawy, które pojawiają się rano. Duże badanie potwierdza: to może być rak
Czujesz się fatalnie od samego rana? Nie lekceważ tego. Okazuje się, że są co najmniej cztery poranne objawy chorobowe, które zdarza się nam bagatelizować, tymczasem sygnalizują raka we wczesnym stadium. Nie straszymy, tylko zachęcamy do uważniejszej obserwacji organizmu i zapoznania się z wynikami badań, które opublikował prestiżowy "The Lancet".
Zdecydowanie zbyt wielu pacjentów wciąż zgłasza się do lekarza zbyt późno, a "bieganie po lekarzach z byle czym" to raczej problem marginalny. Z analiz przeprowadzonych na zlecenie Brytyjskiego Departamentu Zdrowia wynika, że jest co najmniej 10 charakterystycznych objawów raka, o których mówi ponad połowa chorych. Okazuje się jednak, że warto też zwrócić szczególną uwagę na 4 symptomy, które dopadają pacjentów o poranku. Mogą pojawić się na tak wczesnym etapie choroby nowotworowej, że ratunek będzie możliwy, jeśli tylko ich nie zlekceważysz.
10 objawów raka
Nawet najcięższa choroba zazwyczaj nie zaczyna się od razu od sygnałów dającym nam pewność co do powagi sytuacji. Oczywiście, może być tak, że za objawem chorobowym nie kryje się nic groźnego, ale nie ma sensu zdawać się na ślepy los czy niepotrzebnie się martwić.
Odwiedź lekarza, jeśli:
- masz nietypowe zmiany skórne,
- wyczuwasz guzki w piersi,
- krwawisz z dróg rodnych po menopauzie,
- masz krwiomocz,
- odczuwasz dolegliwości ze strony dróg moczowych,
- obserwujesz zmianę rytmu wypróżnień,
- dokucza ci chrypka,
- odczuwasz przewlekłe, nieuzasadnione zmęczenie,
- dokuczają ci bóle brzucha, zwłaszcza w dolnej części,
- tracisz na wadze bez wyraźnego powodu.
Zwróć także szczególną uwagę na 4 poranne dolegliwości.
1. Ból gardła
Niby każdego czasem gardło boli, ale twoje dokucza rano, nie masz objawów infekcji, a dolegliwość utrzymuje się od paru tygodni? Sprawdź to.
Taki ból gardła był obserwowany przez pacjentów, u których potem zdiagnozowano raka gardła, krtani i tarczycy.
2. Kaszel
To wyjątkowo często lekceważony objaw chorobowy. Tłumaczony powikłaniami po infekcjach, uznawany za dobry znak, gdy jest mokry, bagatelizowany, gdy pojawia się u palaczy - każdy taki kaszel może zwiastować śmiertelną chorobę i zazwyczaj wymaga pogłębionej analizy diagnostycznej.
Kaszel, który trwa przez kilka tygodni, może być związany z rakiem płuc, niezależnie od tego czy palisz, czy nie.
Czytaj także: Kaszel męczył ją tygodniami, nic nie pomagało. Diagnoza zwaliła z nóg
3. Zmęczenie od rana
Otwierasz oczy po nocnym odpoczynku i już odczuwasz zmęczenie, bo regeneracja się zupełnie nie udała? To może być objaw depresji, ale nieprzypadkowo przewlekłe przemęczenie jest jedną z tzw. czerwonych flag alarmowych wymienianych przez lekarzy na liście kluczowych, nietypowych symptomów schorzeń onkologicznych.
Bywa, że chory, który łatwiej się męczy, początkowo nie tylko lekceważy ten objaw, ale wręcz obwinia się za "lenistwo". Jeśli nagle możesz mniej niż chcesz i mogłeś jeszcze niedawno, po prostu poszukaj przyczyny.
4. Nocne poty
Nocne poty to również jeden z dość częstych objawów schorzeń onkologicznych. Ten objaw jest obserwowany m.in. u pacjentów z białaczką, rakiem płuca i jajnika, przy guzach neuroendokrynnych (NET).
Jeżeli rano piżama klei się do ciebie, warto wykonać co najmniej podstawowe badania krwi i moczu. Nadmierna potliwość może wynikać m.in. z zaburzeń hormonalnych, często towarzyszy kobietom w okresie menopauzy, ale pojawia się też w przypadku poważniejszych schorzeń.
Czytaj: Te objawy nie muszą oznaczać menopauzy. Wystarczy prosty test