Objawy

Niepokojące objawy zdrowotne mogą uwidaczniać się na wiele sposobów, ale zwykle łączy je wspólny mianownik – są dostrzegalne już na pierwszy rzut oka bez potrzeby pogłębionej diagnostyki. Objawy wielu chorób są kwestią indywidualną i zależą od takich czynników jak wiek, płeć, ogólny stan zdrowia, odporność organizmu, dieta. Część objawów znika samoczynnie. Tak dzieje się na przykład z obrzękiem po stłuczeniu. Inne potrafią utrzymywać nawet latami i wskazują na poważną chorobę.

Ciągła ochota na słodycze, takie jak czekolada czy ciastka, może być objawem niedoboru chromu, który pełni ważną rolę w metabolizmie i pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Niedobór tego mikroelementu może prowadzić do zwiększonego apetytu na coś słodkiego. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?
Rak jajnika to podstępny przeciwnik, który w początkowych stadiach często objawia się niespecyficznymi symptomami, mylnie przypisywanymi innym schorzeniom. Wzdęcia, ból brzucha czy zmęczenie mogą sugerować niegroźne dolegliwości, jednak nie warto ich lekceważyć. Szybkie rozpoznanie tych objawów ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia.
O antyoksydantach wiemy całkiem sporo, a przede wszystkim to, że zwalczając wolne rodniki, spowalniają procesy starzenia i chronią przed nowotworami. Jednak niewiele mówi się o tym, czym może skończyć się ich nadmiar. Okazuje się, że także w tej materii aktualne są słowa, że co za dużo to niezdrowo.
Nadmierna senność w ciągu dnia może być zaskakującym, lecz istotnym sygnałem problemów zdrowotnych, w tym ryzyka demencji. Choć często kojarzy się z przemęczeniem i niedoborem snu, w niektórych przypadkach może wskazywać na wczesne objawy zaburzeń poznawczych. Ważne jest, by nie bagatelizować tego symptomu.
Choć oczy często nazywane są zwierciadłem duszy, mogą również ujawniać problemy zdrowotne naszego organizmu. Tak jest w przypadku zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Jego nadmiar można podejrzewać, gdy na rogówce lub w okolicach powiek pojawiają się specyficzne zmiany. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.
Rak nosogardła to śmiertelnie niebezpieczna choroba, która często pozostaje niezauważona w początkowych stadiach, ponieważ rozwija się bez wyraźnych sygnałów. Wywoływane przez nią dolegliwości bywają mylone z innymi schorzeniami, co opóźnia diagnozę. Jakich objawów nie powinniśmy ignorować, ponieważ mogą świadczyć o zmianach nowotworowych w gardle?
Stres to nie tylko emocje, jego skutki odczuwa całe ciało. Pryszcze, bóle brzucha, niekontrolowany głód czy spadek energii to tylko niektóre fizyczne sygnały, że organizm jest przeciążony. Jeśli je ignorujesz, stres może wyrządzić trwałe szkody. Poznaj objawy, które wskazują, że czas zadbać o swoje zdrowie.
Czując pieczenie w okolicach mostka często myślimy, że to może być zawał, czy inna choroba serca. Nie zawsze tak jest - niemniej warto pamiętać, że kiedy pojawia się zgaga, objawy są dosyć podobne. Stąd, aby móc lepiej ocenić sytuację dobrze jest wiedzieć, jak odróżnić poszczególne stany. Wyjaśniamy różnice i wskazujemy, kiedy bezwzględnie wezwać pogotowie.
Czy zauważasz na ciele siniaki, choć nie pamiętasz, byś się uderzyła? Może to być sygnał niedoboru witaminy K. W tym artykule dowiesz się, jak substancja ta wpływa na skłonność do siniaków, jakie objawy mogą świadczyć o jej deficycie oraz które produkty spożywcze pomogą uzupełnić poziom witaminy K.
Anemia ma różne oblicza, dlatego czasem łatwo pomylić ją z innymi problemami zdrowotnymi. Powodem niedokrwistości może być nie tylko niedobór żelaza, ale także witaminy B12, czy kwasu foliowego. Sprawdzamy, co boli kiedy mamy za mało żelaza i jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o poszczególnych typach anemii.
Zmiany w kolorze białek oczu mogą budzić niepokój zarówno u nas, jak i u bliskich. Wskazują na potrzebę wizyty lekarskiej i wykonania badań. Jedną z przyczyn może być zespół Gilberta, łagodna choroba metaboliczna, w której dochodzi do okresowego wzrostu poziomu bilirubiny we krwi. Co oznacza zażółcenie oczu?
Czy wiesz, gdzie dokładnie znajduje się śledziona? Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie pojawi się ból po lewej stronie brzucha. Dopiero wtedy zaczynamy się zastanawiać, co może powodować ten dyskomfort i czy jest to objaw poważnego problemu zdrowotnego. Jakie są symptomy chorej śledziony?
Zajady, czyli pęknięcia w kącikach ust, to problem, który powoduje dyskomfort podczas jedzenia, mówienia, a nawet uśmiechania się. Choć zwykle traktowane są jako problem kosmetyczny, mogą sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne. Czasem to objaw chorób, takich jak cukrzyca, anemia czy grzybica.
Miażdżyca to jeden z poważniejszych problemów kardiologicznych, z jakimi mierzą się pacjenci — i to coraz młodsi pacjenci. Dlaczego granica problemów kardiologicznych się przesuwa? Dlaczego choroby sercowo-naczyniowe coraz częściej dotyczą też młodych osób, nawet tych, które prowadzą aktywny tryb życia?
Ból gardła jesienią to niestety częsty problem, z którym się zmagamy. To także problem, z którym nie zawsze wiemy, jak sobie poradzić. Zanim przejdziemy do metod, które pozwalają wesprzeć leczenie chorego gardła, zacznijmy od tego, co zrobić, żeby bardziej sobie nie zaszkodzić. Jakiego jedzenia i picia unikać, gdy boli gardło?
Zaczerwieniony, lekko opuchnięty nos z widocznymi zgrubieniami często bywa utożsamiany z „nosem alkoholika” i przypisywany osobom nadmiernie spożywającym alkohol. Badania pokazują jednak, że taki wygląd nosa rzadko wynika z tej przyczyny. To najczęściej objaw zaostrzenia trądziku różowatego.
Czy tego chcemy, czy nie, ona przyjdzie. Menopauza to etap, który pojawia się w życiu każdej kobiety. Chociaż „mniej więcej” wiemy, czego się po niej spodziewać, czasem musimy zmierzyć się z nietypowymi objawami, których kompletnie się nie spodziewamy. Sprawdź listę dziwnych objawów, które mogą towarzyszyć menopauzie.
W życiu każdej kobiety przychodzi czas, gdy organizm zaczyna wysyłać sygnały świadczące o nadchodzących zmianach. Menopauza, choć naturalna, często wzbudza obawy i pytania – kiedy dokładnie nadejdzie? Czy można przewidzieć, kiedy ten nowy etap życia się rozpocznie? Wiele kobiet szuka odpowiedzi, by przygotować się na nadchodzące wyzwania. Jak sprawdzić, kiedy zacznie się menopauza?
Choroby reumatyczne należą do chorób autoimmunologicznych. Organizm w takiej sytuacji „walczy” z własną tkanką łączną. Efekt? Ból, sztywność stawów, opuchlizna, zaczerwienienie, podwyższona ciepłota... to dopiero początek długa lista nieprzyjemnych dolegliwości. Po czym poznać, że mamy problem z chorobą reumatyczną? Te badania pozwolą sprawdzić, czy zmagamy się z problemem o reumatoidalnym podłożu.
Żałoba to wyjątkowo trudne doświadczenie, które wpływa zarówno na naszą psychikę, jak i ciało. Utrata bliskiej osoby wywołuje wiele emocji, takich jak smutek, złość czy tęsknota. W tym czasie można spodziewać się również objawów fizycznych, np. zmęczenia, które dodatkowo pogarszają samopoczucie. Jakie są psychiczne i fizyczne skutki żałoby?
Brzuch menopauzalny ma charakterystyczny wygląd i ścisły związek ze zmianami hormonalnymi, do których dochodzi w okresie przekwitania. Nie znaczy to oczywiście, że każda kobieta w trakcie menopauzy jest na niego skazana, ważne jednak, by w porę dostrzec zmiany w obwodzie talii, zwłaszcza jeśli masz wrażenie, że zaczynasz tyć zupełnie bez powodu. Jak wygląda brzuch menopauzalny, jak poznać, że ty również go masz i w jaki sposób się go pozbyć?

W medycynie rozróżnia się dwa rodzaje objawów – subiektywne i obiektywne. Te pierwsze są odczuwalne przez samego chorego. Drugie wymagają przeprowadzenia i analizy badań, np. diagnostyki obrazowej lub morfologii krwi. Fakt, że czujemy się dobrze nie oznacza jeszcze, że nie warto się badać. Wiele chorób jak np. borelioza i nowotwory przez lata mogą osłabiać organizm bez oczywistych zmian w organizmie.

Choć warto analizować swoje samopoczucie, nie można zapominać, że znaczna część objawów ma charakter niespecyficzny. Pojawiają się one relatywnie często i mogą oznaczać wiele różnych stanów fizjologicznych. Do typowych objawów niespecyficznych można zaliczyć m.in. ból głowy lub brzucha, uczucie palenia w przełyku i lekkie pobolewanie stawów lub mięśni.

Z kolei objawy specyficzne (tzw. patognomoniczne) to takie, których wykrycie jest równoznaczne z ustaleniem występowania danej choroby.

Obserwując reakcje swojego organizmu można nauczyć się wstępnie rozpoznawać objawy podstawowych chorób jak np. przeziębienie. U każdego będzie się ono przebiegało nieco inaczej, dlatego bardzo ważna jest uważność i wschłuchiwanie się we własne samopoczucie. Analiza objawów pozwala świadomie zadecydować czy nadszedł już czas na konsultację z lekarzem.

Fachowa diagnoza stanu zdrowia i ocena poszczególnych objawów warunkuje dalszą ścieżkę diagnostyczną oraz zalecenia co do badań i leków. Dlatego w przypadku wątpliwości najlepiej udać się do lekarza POZ lub lekarza internisty, który pomoże w ocenie stanu zdrowia.