Rodzaje mastektomii: prosta amputacja piersi
Amputacja prosta piersi polega na usunięciu piersi wraz z błoną (powięzią) pokrywającą mięsień piersiowy większy. Sam mięsień piersiowy większy, znajdujący się pod gruczołem piersiowym, pozostaje nienaruszony. Prosta amputacja piersi może być połączona z procedurą węzła wartowniczego. Jakie są rodzaje prostej amputacji piersi? Kiedy wykonuje się tradycyjną a kiedy oszczędzającą amputację prostą piersi?
Amputacja prosta piersi może polegać na mastektomii tradycyjnej lub może być wykonana techniką oszczędzającą. Wybór metody amputacji piersi zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby.
Prosta amputacja piersi: wskazania
- rak wewnątrzprzewodowy wieloogniskowy
- nawrót po operacji oszczędzającej - operacja ratującą
- zaawansowany nowotwór, o dużych rozmiarach i z przerzutami - operacja paliatywna
Prosta amputacja piersi: tradycyjna i oszczędzająca
Prosta amputacja piersi może w różnym stopniu obejmować skórę:
- tradycyjna - to najczęściej wykonywany typ mastektomii, wraz z gruczołem usuwana jest skóra, brodawka i otoczka. Na klatce piersiwej pozostaje płaska, ok. 20 cm poprzeczna blizna; oczywiście możliwa jest rekonstrukcja piersi, często można ją przeprowadzić w trakcie tej samej operacji
- z oszczędzeniem skóry - wykonuje się okrężne cięcie wokół brodawki i usuwa cały gruczoł piersiowy, brodawkę z otoczką, ale pozostawia skórę pokrywającą pierś
- z oszczędzeniem brodawki - nacięcie wykonywane jest wokół brodawki, a jej otoczka pozostaje nienaruszona
- mastektomia podskórna z całkowitym oszczędzeniem skóry - nacięcie wykonuje się pod piersią lub wokół brodawki, a rekonstrukcja piersi jest w tej metodzie najprostsza; ten rodzaj mastektomii stosuje się często w przypadku mastektomii profilaktycznej.
Kiedy można pozostawić skórę piersi?
Część specjalistów uważa, że skórę piersi można pozostawić, gdy guz jest mniejszy niż 2 cm i jest oddalony od brodawki o co najmniej 2 cm. Zazwyczaj operacje oszczędzające skórę połączone są z natychmiastową rekonstrukcją piersi, by zminimalizować dyskomfort psychiczny.
Porady eksperta