Rak szyjki macicy - jak uniknąć zakażenia wirusem HPV
Około 80 procent kobiet przynajmniej raz w życiu ma kontakt z wirusem HPV. Agresywne odmiany tego wirusa o numerach 16 i 18 odpowiadają za ponad 70 procent przypadków raka szyjki macicy. Pora więc bliżej przyjrzeć się HPV.
Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną, wywołują go pewne typy wirusa HPV (Human Papillomavirus - wirus brodawczaka ludzkiego). Istnieje ponad 100 odmian tego wirusa, ale większość z nich nie powoduje raka. Za wirusy wysoko onkogenne uważa się dwa typy – HPV 16 i HPV 18, i to właśnie one odpowiadają za większość przypadków raka szyjki macicy.
Rak szyjki macicy - jak się można zakazić wirusem HPV
Do zakażenia wirusem HPV dochodzi głównie podczas stosunku seksualnego. Innym źródłem infekcji jest intymny kontakt skóry narządów płciowych partnerów (dlatego prezerwatywa, mimo że może zmniejszyć ryzyko zakażenia, nie zapewnia pełnej ochrony przed nim). Wirus łatwo się przenosi i jest bardzo rozpowszechniony. Szacuje się, że nawet 80% aktywnych seksualnie kobiet w ciągu swego życia co najmniej raz ulegnie zakażeniu wirusem HPV.
Rak szyjki macicy - pamiętaj o cytologii
Cytologia jest formą diagnostyki, kontroli – najlepiej byś raz do roku zrobiła takie badanie. Regularnie wykonywana pozwala wykryć zmiany w obrębie szyjki macicy. Wczesne stwierdzenie obecności nieprawidłowych komórek, pozwala na odpowiednio szybkie rozpoczęcie leczenia – większość z wczesnych zmian komórkowych nabłonka szyjki macicy dobrze odpowiada na terapię, dzięki czemu można zapobiec postępowi raka. Pamiętaj! Rak szyjki macicy jest chorobą podstępną, rozwija się latami bezboleśnie, bez żadnych objawów.
- Rak szyjki macicy polega na nieprawidłowym i niekontrolowanym rozroście komórek nabłonka szyjki macicy (czyli dolnej części macicy, uchodzącej do pochwy).
- Jest to druga co do częstości występowania choroba nowotworowa wśród kobiet, prowadzącą co roku do 270 tys. zgonów na całym świecie.
- Pod względem umieralności na raka szyjki macicy Polska zajmuje w Unii Europejskiej niechlubne pierwsze miejsce.
- W Polsce rocznie wirusem HPV zaraża się 4 tys. osób, z tego połowa umiera. Oznacza to, że codziennie 5 Polek traci życie z powodu tej choroby.
- Ryzyko zachorowania jest większe gdy: nie leczysz intymnych infekcji, rozpoczęłaś współżycie przed 16. rokiem życia, miałaś wielu partnerów, urodziłaś kilkoro dzieci, twój partner współżyje (współżył) z innymi kobietami i/lub jest nosicielem wirusa HPV, jesteś zakażona wirusem HIV.
Czy szczepienia mogą zmienić statystykę?
Od niedawna Polki mają możliwość zaszczepienia się przeciwko zakażeniu dwoma najgroźniejszymi typami wirusa HPV – 16 i 18, które mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. W naszych aptekach dostępne są dwie szczepionki. Pierwsza z nich ma na celu zabezpieczenie nie tylko przed chorobami wywoływanymi przez te dwie najbardziej agresywne odmiany wirusa, ale też przed brodawkami narządów płciowych u kobiet i mężczyzn (za około 90% przypadków tego schorzenia odpowiada HPV typu 6 i 11 – są to odmiany tzw. niskiego ryzyka, nie powodujące raka szyjki macicy). Z kolei druga zawiera specjalny rodzaj substancji, która wzmacnia odpowiedź układu immunologicznego na podaną szczepionkę oraz wydłuża okres ochrony przed typami wirusów wywołującymi raka. Wydaje się, że szczepienia mogą być skuteczną bronią przeciwko wirusowi HPV, ale dopiero czas pokaże, czy rzeczywiście przełoży się to na spadek śmiertelności kobiet w następstwie raka szyjki macicy.
Porady eksperta