Rak prostaty. Jak można rozpoznać raka prostaty
Rak prostaty (gruczołu krokowego) jest jednym z najczęstszych nowotworów dotykających mężczyzn. Objawy raka prostaty są podobne do tych, które daje łagodny przerost gruczołu krokowego. Dlatego nie wolno ich lekceważyć.
Spis treści
Rak prostaty dotyka w Polsce 20 na 100 mężczyzn. Dostrzeżony w początkowym stadium, rak prostaty podobnie jak inne nowotwory daje duże szanse wyleczenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i nielekceważenie żadnych objawów, które mogą sygnalizować guz stercza.
Objawy raka prostaty
Rak prostaty daje objawy takie jakie łagodny przerost gruczołu krokowego. Osłabienie strumienia moczu, trudności w rozpoczęciu mikcji, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle w okolice lędźwiowej i w miednicy, zaburzenia erekcji, krew w moczu lub spermie.
Rak prostaty - jak rozpoznać? [WIDEO]
Jak stwierdzić raka prostaty
Każdy mężczyzna, który zauważy u siebie takie objawy, powinien odwiedzić urologa. Lekarz wykona badanie per rectum (badanie prostaty przezodbytnicze), zleci wykonanie USG gruczołu krokowego oraz oznaczenie we krwi markerów nowotworowych - antygenu PSA. Jeśli zajdzie taka potrzeba zleci również zrobienie biopsji prostaty.
Co to jest PSA
PSA to antygen wytwarzany przez komórki prostaty. Zwykle jego poziom we krwi jest niski: 1 - 4 ng/ml. Podwyższona wartość PSA w surowicy krwi może świadczyć o zapaleniu gruczołu krokowego, podrażnieniu prostaty lub o raku prostaty. Oznaczenie poziomu PSA w surowicy krwi oraz powtarzanie badania w czasie, jest ważnym wskaźnikiem w rozpoznaniu raka prostaty. Jeśli poziom PSA szybko rośnie może wskazywać na proces nowotworowy.
Leczenie raka prostaty
Nowotwór prostaty rośnie bardzo wolno. Dlatego cały czas lekarze wahają się czy podejmować leczenie radykalne czy tylko obserwować rozwój choroby. Leczenie radykalne polega na operacyjnym usunięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz wykonaniu zespolenia pęcherza moczowego z cewką moczową (radykalna prostatektomia). U panów, u których rak ograniczony jest tylko do stercza (nie daje żadnych przerzutów stosuje się radioterapię. Dziś, dzięki nowoczesnym metodom obrazowania, radioterapia może być prowadzona bardzo precyzyjnie, w samo ognisko raka (trójwymiarowa radioterapia konformalna 3D CRT) lub śródtkanowo, kiedy niewielkie ziarenka izotopu umieszcza się w ciele, w bezpośrednim sąsiedztwie ogniska nowotworowego (brachyterapia). W leczeniu zaawansowanego raka prostaty z przerzutami stosuje się leczenie hormonalne, które ma na celu obniżenie poziomu androgenów. W przypadku gdy po latach pojawi się oporność na hormony i leczenie hormonalne przestanie być skuteczne, stosuje się chemioterapię.
Porady eksperta