Rak kosmówki (kosmówczak) – przyczyny, objawy i leczenie
Rak kosmówki, czyli kosmówczak, to nowotwór złośliwy, który najczęściej rozwija się u kobiet zmagających się z zaśniadem groniastym - postacią ciążowej choroby trofoblastycznej, choć może pojawić się także po poronieniu, aborcji lub ciąży pozamacicznej, a nawet prawidłowej ciąży. Jest to bardzo groźny nowotwór, gdyż ma tendencje do tworzenia przerzutów, przede wszystkim do płuc, wątroby i nerek. Jakie są przyczyny i objawy kosmówczaka? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Rak kosmówki (kosmówczak) - przyczyny i czynniki ryzyka
- Rak kosmówki (kosmówczak) - objawy
- Rak kosmówki (kosmówczak) - diagnoza
- Rak kosmówki (kosmówczak) - leczenie
Rak kosmówki, inaczej kosmówczak lub nabłoniak kosmówkowy (łac. chorioncarcinoma), to nowotwór złośliwy, który może powstawać w macicy, jajnikach lub jądrach (kosmówczak jądra). Kosmówczak najczęściej rozwija się w macicy, w czasie ciąży (występuje 1 na 20 000 do 30 000 ciąż). Wówczas wywodzi się z trofoblastu, czyli tkanki tworzącej łożysko. Kosmówczaki rozwijające się w obrębie jajników czy jąder wywodzą się z wielopotencjalnych komórek.
Rak kosmówki (kosmówczak) - przyczyny i czynniki ryzyka
Kosmówczak najczęściej rozwija się na bazie pozostałości po zaśniadzie groniastym. Rak kosmówki może się pojawić także po poronieniu lub aborcji, rzadziej po porodzie czy ciąży pozamacicznej.
Ważnym czynnikiem ryzyka jest wiek. Kosmówczka najczęściej rozpoznaje się u kobiet poniżej 20. i powyżej 40. roku życia.
CZYTAJ TEŻ >> Ciążowa choroba trofoblastyczna – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie
Rak kosmówki (kosmówczak) - objawy
- brunatne upławy lub krwawienia z pochwy
SPRAWDŹ >> Krwawienie w ciąży: przyczyny krwawień w pierwszej połowie ciąży
- powiększona macica
- objawy raka narządów, do których nastąpiły przerzuty, np. bóle głowy, nudności i wymioty w przypadku raka mózgu.
Rak kosmówki (kosmówczak) - diagnoza
W przypadku podejrzenia raka kosmówki wykonuje się oznaczenie stężenia hCG (gonadotropina kosmówkowa) oraz USG przezpochwowe, a także badanie histopatologiczne pobranego fragmentu guza.
Rak kosmówki (kosmówczak) - leczenie
W leczeniu kosmówczaka stosuje się cytostatyki (grupa leków stosowanych w chemoterapii). Jeden rodzaj leku jest zalecany u pacjentek ze zmianami tylko w obrębie macicy lub u tych, które mają przerzuty, ale są z grupy niskiego ryzyka. Terapia obejmująca stosowanie kilka cytostatyków jednocześnie jest przeznaczona dla pacjentów ze złym rokowaniem. Jeśli doszło do przerzutów, stosuje się także radioterapię. W określonych przypadkach (np. gdy krwawienia z dróg rodnych są bardzo obfite) wykonuje się operację.
Porady eksperta