Rak jelita cienkiego: przyczyny, objawy, leczenie i rokowania
Rak jelita cienkiego to najrzadziej diagnozowany nowotwór układu pokarmowego. Niestety, ze względu na rzadkość występowania, a także na niecharakterystyczne objawy i lokalizację, która utrudnia badanie, rak jelita cienkiego jest zwykle diagnozowany w zaawansowanym stadium rozwoju, co znacznie zmniejsza rokowania chorych. Jakie są przyczyny i objawy raka jelita cienkiego? Na czym polega leczenie tego typu nowotworu?
Spis treści
- Rak jelita cienkiego - przyczyny i czynniki ryzyka
- Rak jelita cienkiego - objawy
- Zobacz, jaka dieta zmniejsza ryzyko raka [WIDEO]
- Rak jelita cienkiego - diagnoza, leczenie i rokowania
Rak jelita cienkiego to rzadko występujący nowotwór. Jeśli już jednak dochodzi do rozwoju patologicznych zmian, ponad połowa z nich występuje w dwunastnicy, a pozostałe pojawiają się w jelicie czczym i nieco rzadziej w krętym, najczęściej pod postacią gruczolakoraków, rakowiaków oraz mięsaków gładkokomórkowych.
Zdecydowanie rzadziej w jelicie cienkim można znaleźć guzy stromalne oraz chłoniaki.
Na rozwój raka jelita cienkiego najbardziej są narażone osoby między 50. a 60. rokiem życia.
Rak jelita cienkiego - przyczyny i czynniki ryzyka
Rak jelita cienkiego zwykle jest wynikiem przerzutów nowotworów innych narządów jamy brzusznej i miednicy, a jako guz pierwotny, czyli wywodzący się z jelita cienkiego, pojawia się zwykle u osób dotkniętych chorobami tego odcinka przewodu pokarmowego, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zespoły polipowatości, np. zespół Gardnera czy Peutz-Jeghersa.
Ryzyko zachorowania na raka jelita cienkiego zwiększają także celiakia i wrodzony niepolipowaty rak jelita grubego.
Rak jelita cienkiego - objawy
Na raka jelita cienkiego składa się zespół niecharakterystycznych objawów, takich jak:
- niedokrwistość
- krwawienie do przewodu pokarmowego
- biegunka
- bóle brzucha
Dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju może pojawić się tzw. ostry brzuch, czyli zespół szybko rozwijających się objawów, takich jak twardy brzuch, wymioty, osłabienie perystaltyki jelit, zatrzymanie gazów i bardzo silne bóle brzucha. "Ostry brzuch" może być konsekwencją niedrożności albo przedziurawienia jelita.
Zobacz, jaka dieta zmniejsza ryzyko raka [WIDEO]
Rak jelita cienkiego - diagnoza, leczenie i rokowania
Pacjenci, którzy skarżą się na niespecyficzne objawy raka jelita cienkiego, zwykle kierowani są na badanie endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Niestety, tego typu badanie, mimo że umożliwia bezpośrednią ocenę zmian w jelicie, może wskazywać na niespecyficzne zmiany zapalne lub zwyrodnieniowe, które mogą maskować i opóźniać postawienie właściwej diagnozy. Dlatego w celu rozpoznania i oceny stopnia zaawansowania nowotworu wykonuje się szereg badań. Poza badaniem endoskopowym przeprowadza się także badanie kontrastowe jelita cienkiego, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. W postawieniu ostatecznej diagnozy pomagają także arteriografia i scyntygrafia - badania, które wykorzystuje się w przypadku krwawienia do przewodu pokarmowego z niejasnego źródła.
W przypadku zdiagnozowania raka jelita cienkiego, zwykle wykonuje się operację, której celem jest wycięcie jelita z okolicznymi węzłami chłonnymi. Obecnie prowadzi się badania nad skutecznością chemioterapii wielolekowej.
Ze względu na rzadkość występowania, a także na niecharakterystyczne objawy i lokalizację, która utrudnia badanie, rak jelita cienkiego zwykle jest diagnozowany w zaawansowanym stadium rozwoju, co znacznie zmniejsza rokowania pacjentów. Pięcioletnie przeżycie ocenia się na 25 do 40 procent.
Porady eksperta