Rak dróg (przewodów) żółciowych: rokowania. Przyczyny, objawy, leczenie raka dróg żółciowych
Rak dróg (przewodów) żółciowych (RDŻ) to nowotwór złośliwy, który powstaje w nabłonku wyścielającym światło dróg żółciowych i pęcherzyk żółciowy. Może się rozwinąć w obrębie wewnątrzwątrobowych, jak i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Jakie są przyczyny pojawienia się raka dróg żółciowych? Objawy i leczenie raka dróg żółciowych.
Spis treści
- Rak dróg (przewodów) żółciowych: objawy
- Rak dróg (przewodów) żółciowych: diagnoza
- Rak dróg (przewodów) żółciowych: rokowania
- Rak dróg (przewodów) żółciowych: leczenie
- Rak dróg (przewodów) żółciowych: czynniki ryzyka
Rak dróg (przewodów) żółciowych to nowotwór, który stanowi od 15 do 20 procent wszystkich przypadków raka wątroby. Co roku wykrywany jest u około 100 000 pacjentów na świecie. Niestety zwykle rozpoznawany jest późno, przez co zwykle rokowania są złe.
Rak dróg (przewodów) żółciowych: objawy
W początkowej fazie rak dróg żółciowych daje mało charakterystyczne objawy, co sprawia, że rozpoznawany jest późno i pogarsza rokowania.
- żółtaczka - występuje u około 90 procent chorych, świadczy o zaawansowaniu procesu nowotworowego - niedrożności przewodu żółciowego i występowaniu utrudnień w odpływie żółci do dwunastnicy
- świąd skóry - występuje u około 2/3 procent chorych
- ból brzucha - tępy, stały, zlokalizowany w prawym podżebrzu, pojawia się, gdy rak zlokalizowany jest w obrębie dróg wewnątrzwątrobowych
- chudnięcie
Lekarz w badaniu fizykalnym niekiedy może stwierdzić powiększenie wątroby lub, sporadycznie, bardzo rzadko wyczuwalny guz w prawym podżebrzu. W przypadku, gdy rak lokalizuje się w drogach żółciowych blisko ujścia do dwunastnicy, w badaniu można wyczuć powiększony, niebolesny pęcherzyk żółciowy – jest to tzw. objaw Courvoisiera.
Rak dróg (przewodów) żółciowych: diagnoza
W badaniach krwi można obserwować:
- podwyższony poziom bilirubiny
- podwyższony poziom enzymów wątrobowych: ALP, ALAT, AspAT, GGTP
- wyższe stężenie markerów nowotworowych: CEA i CA19-9
Wyniki badań obrazowych:
- USG pozwala ocenić poszerzenie dróg żółciowych, jęsli nie ma kamieni żółciowych nasuwa podejrzenie istnienia guza
- tomografia komputerowa pozwala ocenić zaawansowania nowotworu, przerzutów i rozległości naciekania
- MRCP pozwala ocenić zwężenia i poszerzenia dróg żółciowych i rozległość samego guza
Ostateczną diagnozę stawia się na podstawie wyników badania histopatologicznego.
Rak dróg (przewodów) żółciowych: rokowania
W przypadku raka dróg (przewodów) żółciowych rokowanie jest bardzo złe. Czas przeżycia od chwili rozpoznania różni się w zależności od lokalizacji guza:
- lokalizacja wewnątrzwątrobowa - czas przeżycia po rozpoznaniu nie przekracza 30 miesięcy, a często jest to nie więcej niż 12 miesięcy
- lokalizacja zewnątrzwątrobowa - pięcioletnie przeżycie po rozpoznaniu wynosi 20-30 procent
Rak dróg (przewodów) żółciowych: leczenie
Jedynym leczeniem, które daje szansę na wyzdrowienie jest operacja.
- W przypadku raka węwnątrzwątrobowych dróg żółciowych wykonuje się hemihepatektomię - usuwa się segmenty wątroby.
- W przypadku raka zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych usuwa się drogi żółciowe oraz okoliczne węzły chłonne.
- Jeśli zajęty jest przewód żółciowy blisko jego ujścia do dwunastnicy, wykonuje się pankreatoduodenektomię (usunięcie dwunastnicy, przewodu żółciowego wspólnego i głowy trzustki z dokonaniem odpowiednich zespoleń).
Po operacji stosuje się niekiedy radioterapię lub/i i chemioterapię, ale nie zauważono wydłużenia czasu przeżycia chorych leczonych w ten sposób.
W przypadku chorych, u których zaawansowanie nowotworu wyklucza operację, stosuje się leczenie paliatywne, by poprawić jakość życia chorego oraz złagodzić objawy choroby: bólu, żółtaczki i świądu skóry. Stosuje się środki przeciwbólowe (również narkotyczne). By ułatwić odpływ żółci, wykonuje się drenaż dróg żółciowych.
Rak dróg (przewodów) żółciowych: czynniki ryzyka
- pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSC) - częstość zachorowań na ten nowotwór u chorych na PSC jest znacznie wyższa niż w ogólnej populacji
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- występowanie torbieli dróg żółciowych
- kamica dróg żółciowych wtórna do przewlekłych zapaleń dróg żółciowych - pacjenci z tymi schorzeniami powinni pozostawać pod stałą kontrolą poradni gastrologicznej.
Pacjentom, którzy należą do grup ryzyka lekarz powinien okresowo zalecać wykonywanie badań krwi i USG jamy brzusznej w celu wczesnego wykrycia choroby.
Polecany artykuł:
Porady eksperta