Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - przyczyny, objawy i leczenie

2016-01-28 10:14

Choroba Pageta brodawki sutkowej to inaczej rak sutka Pageta. Jest to rzadko występujący typ raka piersi, a dodatkowo często jest mylony z chorobami dermatologicznymi, co opóźnia postawienie wczesnej diagnozy i szybkie wyleczenie. Jakie są przyczyny i objawy raka sutka Pageta? Jak przebiega leczenie?

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Choroba Pageta brodawki sutkowej to inaczej  rak sutka Pageta . Jakie są przyczyny i objawy raka sutka Pageta? Jak przebiega leczenie?

Spis treści

  1. Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - przyczyny
  2. Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - objawy
  3. Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - diagnoza
  4. Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - leczenie
  5. Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - rokowania

Do wczesnych objawów choroby należą wyciek, zaczerwienienie lub strup na brodawce

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) to rak wylotowych przewodów mlekowych. Jest to rzadka postać raka piersi - stanowi 0,5-5 proc. tych nowotworów. Choroba zwykle dotyka kobiet po menopauzie (bardzo rzadko mężczyzn), a diagnozę najczęściej słyszą panie w wieku 60-70 lat. Co ciekawe, większość przypadków zachorowań dotyczy kobiet, które nigdy nie były w ciąży.

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - przyczyny

Rak sutka Pageta zwykle towarzyszy innej zmianie nowotworowej piersi. Lekarze przypuszczają, że w przypadku raka sutka Pageta dochodzi do migracji komórek obecnego w piersi raka do naskórka brodawki drogą przewodów mlekonośnych.

Druga teoria zakłada przemianę nowotworową in situ keratynocytów brodawki (komórek naskórka brodawki sutkowej), tzn. prawidłowo do tej pory funkcjonujące komórki zaczynają dzielić się nieprawidłowo, co doprowadza do rozwoju guza.

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - objawy

Na szczycie brodawki, a potem w obrębie jej otoczki, pojawia się zaczerwienienie i zmiana, która przypomina wyprysk. Ma ona nieregularny kształt i wznosi się ponad powierzchnię naskórka.

Chory często czuje mrowienie, swędzenie lub piekący ból brodawki piersiowej i jej otoczki. Ponadto z brodawki może wypływać ropna lub krwista wydzielina. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do wciągnięcia, owrzodzenia i zniszczenia brodawki i jej otoczki. W 33-50 proc. przypadków w czasie badania piersi ręką stwierdza się guz w obrębie gruczołu piersiowego.

WARTO WIEDZIEĆ>>Samobadanie piersi - jak samodzielnie badać piersi?

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - diagnoza

Podstawową metoda rozpoznania raka sutka Pageta jest badanie histopatologiczne wycinka pobranego z brodawki. W laboratorium obserwuje się bardzo charakterystyczne komórki rakowe, tzw. komórki Pageta. Jeżeli zmianom na brodawce towarzyszy guz, dodatkowo wykonuje się badania obrazowe (mammografia, USG piersi) oraz biopsję cienkoigłową piersi.

Niestety, rak często zostaje rozpoznany w zaawansowanym stadium rozwoju, ponieważ lekarze mylą go chorobami dermatologicznymi. Przepisują miejscowe stosowanie maści sterydowych, co może powodować czasowe cofnięcie się zmiany. Wówczas zdiagnozowanie raka może zostać opóźnione nawet o rok.

Zmiany na brodawce lekarz powinien różnicować z wypryskiem kontaktowym, gruczolakiem brodawki, rozstrzeniami przewodów, brodawczakiem, rakiem podstawnokomórkowym, chorobą Bowena oraz czerniakiem.

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - leczenie

Standardowo usuwa się całą pierś (mastektomia) według metody Maddena (pozostawiony zostaje mięsień piersiowy większy i mniejszy). Jeśli zmiany dotyczą jedynie brodawki (nie ma guza w tkance gruczołowej), można zastosować leczenie oszczędzające, czyli wycięcie w całości lub częściowo otoczki brodawki sutkowej ze zmianą w granicach zdrowych tkanek. Ponadto konieczna może być radio- chemio- lub hormonoterapia.

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - rokowania

Rokowanie zależy przede wszystkim od tego, czy w piersi znajduje się guz. Jeśli tak, 5-letnie przeżycie wynosi 60 proc. Jeśli choroba jest ograniczona tylko do brodawki, rokowania są bardzo dobre: szanse na 5-letnie przeżycie wynosi 75-90 proc.