Znowu zaoszczędzili na pacjentach. Na koncie Funduszu Medycznego zostały miliardy

2024-06-27 11:08

W NFZ finansowa dziura, systemowi grozi zapaść, a Fundusz Medyczny trzyma się mocno i wygląda na to, że jeszcze długo będzie kulą u nogi pacjentów, których miał wspierać. Sejmowa Komisja Zdrowia negatywnie zaopiniowała raport z wykonania budżetu za 2023 rok w części dotyczącej FM. I co z tego?

Znowu zaoszczędzili na pacjentach. Na koncie Funduszu Medycznego zostały miliardy
Autor: GettyImages

7,4 mld złotych - z taką kwotą na plusie zakończył rok 2023 Fundusz Medyczny. To nie bank czy urząd skarbowy, żeby się z tego cieszyć.

FM miał być gwarantem godnego dostępu do leczenia pacjentów z chorobami rzadkimi i wygodną ścieżką wprowadzania najnowocześniejszych metod terapeutycznych. Ukochane dziecko prezydenta Andrzeja Dudy (Fundusz powstał w oparciu o projekt prezydencki) stało się jednak pośmiewiskiem, a wcale nie ma się z czego śmiać.

RZEŹNIK Z TEHERANU NIE ŻYJE. Tego człowieka żałuje ANDRZEJ DUDA

Dlaczego Fundusz Medyczny nie działa

Przez ostatnie lata było ciągle tak samo. Środowisko medyczne i media apelują, żeby coś z tym prawnym bublem wreszcie zrobić. Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło, że realizacja programu FM nie jest planowana na rok czy dwa, więc w kolejnym już się rozkręci, a środki wreszcie trafią do potrzebujących pacjentów.

Jak dotąd jedyna zauważalna zmiana to rozbudowana strona poświęcona Funduszowi Medycznemu. Sporo informacji o subfunduszach, kolejnych planach... Pieniądze jednak dalej zasilają głównie konta Funduszu Medycznego, a nie system opieki zdrowotnej.

Wciąż brakuje chętnych, by na obowiązujących zasadach pieniądze z funduszu wziąć. Niejasne zasady rozliczeń i przerzucanie kosztów po określonym czasie na potencjalnych beneficjentów, zniechęcają producentów leków i technologii medycznych do współpracy.

Nie wygląda jednak na to, że komuś w FM to szczególnie przeszkadza. Najwyższa Izba Kontroli mówi wprost o mrożeniu miliardów i nierealizowaniu powierzonych zadań.

Skąd Fundusz Medyczny ma pieniądze

Jeśli myślisz, że środki w Funduszu Medycznym to jakieś dodatkowe pieniądze, poza tym, co w budżecie zakłada się na opiekę zdrowotną, niestety, mylisz się.

Jak podkreśla NIK, w momencie powstania Funduszu Medycznego nastąpiła jedynie zmiana źródła finansowania niektórych świadczeń, za które wcześniej bezpośrednio płacił NFZ.

Czyli: realnie przybyło stanowisk, pośredników, komisji etc. do zarządzania tymi samymi środkami.

Skoro FM zamroził miliardy, to oznacza, że nie trafiły one do pacjentów i w praktyce system opieki zdrowotnej został ograbiony z tych pieniędzy.

Nie tylko zabrakło wsparcia dla osób potrzebujących dostępu do nowych terapii, które odmieniają życie chorych w innych krajach europejskich, ale o te środki zmniejszyły się pieniądze w polskim zdrowiu.

Fundusz do likwidacji?

Głosy o tym, że Fundusz Medyczny to legislacyjny bubel, pojawiały się zanim ten w ogóle wystartował w 2020 roku.

Smutne jest to, że ówczesne ostrzeżenia ekspertów potwierdziły się, chociaż odpowiedzialni za FM zapewniali wtedy, że to przedwczesne, nieuprawnione wnioski.

Za likwidacją Funduszu jest Najwyższa Izba Kontroli. Sejmowa Komisja Zdrowia negatywnie zaopiniowała realizację budżetu. Posłowie rządzącej koalicji od początku kadencji zapowiadają, że coś z tym trzeba zrobić.

Kiedy? Niestety, jeszcze sobie poczekamy. FM powstał na mocy ustawy i tylko ustawą można go zlikwidować. Politycy są przekonani, że dopóki Andrzej Duda jest prezydentem, nie podpisze się pod taką ustawą, bo to przecież "jego" Fundusz.

Szkoda, bo naiwnemu mogłoby się wydawać, że pacjentów.

Czytaj także:

“Nienależnie przekazano 35 mln złotych”. NIK skontrolował dodatki covidowe

Kobiety, mamy weto! Prezydent Duda podjął decyzję

Sonda
Uważasz, że Fundusz Medyczny trzeba zlikwidować?
Listen on Spreaker.