Wypryski, złe samopoczucie, obniżenie nastroju? To może być nadmiar jednej z witamin
Witamina B12 jest niezbędna i nieodzowna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak jej nadmiar również może zaszkodzić zdrowiu, podobnie jak niedobór. Jak się ustrzec przed przedawkowaniem witaminy B12? Po czym poznać jej zbyt duże spożycie?
Czy można przedawkować witaminę B12?
Witamina B12, zarówno w przypadku niedoboru, jak i nadmiaru, daje objawy, które mogą wpływać na pracę całego ciała. Witamina B12, która należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, w nadmiarze jest usuwana z organizmu wraz z moczem.
Jednak osoby, które łykają przysłowiowymi garściami suplementy – a statystyki sprzedaży dowodzą, że takich osób w Polsce nie brakuje – mogą być narażone na przedawkowanie witaminy B12.
CZYTAJ TEŻ: Polacy kupują coraz więcej suplementów. Po jakie sięgamy najczęściej?
Objawy przedawkowania witaminy B12
Objawy przedawskowania witaminy B12 bywają niecharakterystyczne. Wśród najczęstszych dolegliwości związanych ze zbyt dużym spożyciem witaminy B12 można wymienić m.in.:
- suchość warg
- wzmożoną skłonność do krwawień z nosa
- reakcje alergiczne, objawiające się m.in. zmianami skórnymi
- zmiany trądzikowe – trądzik różowaty
- pogorszenie stanu zdrowia u pacjentów z chorobami nerek
- pogorszenie stanu zdrowia u pacjentów z chorobami metabolicznymi, w tym cukrzycą
- uporczywą suchość śluzówek
- objawy neurologiczne, jak drętwienie kończyn, mrowienie kończyn, zaburzenia czucia
- ogólne pogorszenie samopoczucia
- osłabienie nieuzasadnione innymi czynnikami
- zmienność nastrojów, pogorszenie nastroju
- nadmierne zażywanie przez długi czas może prowadzić do rozwoju niektórych nowotworów m.in. raka płuc, wskazują niektóre wyniki badań
- niektóre badania wskazują też, że u dzieci kobiet, które w okresie ciąży zażywały za duże dawki witaminy B12, rośnie ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Witamina B12 - naturalne źródła, ryzyko niedoboru
Witamina B12 naturalnie znajduje się w mięsie, jajkach, mleku i nabiale, co oznacza, że szczególnie narażone na niedobory są osoby na diecie wegańskiej.
Niedobory mogą dotyczyć również seniorów, którzy nierzadko z różnych względów gorzej przyswajają substancje odżywcze lub mają uboższą dietę.
CZYTAJ TEŻ: O której najlepiej brać witaminę B12? To wtedy najbardziej skorzystasz z jej właściwości
Chociaż niektóre źródła polecają algi jako alternatywny sposób pozyskania witaminy B12, warto mieć na uwadze, że w algach jest ona obecna, ale w innej, nieaktywnej formie. B12, czyli kobalamina, bywa też obecna w intencjonalnie wzbogaconych płatkach czy pieczywie.
Witamina B12 - przyczyny przedawkowania
W związku z tym niektóre osoby sięgają po suplementy z witaminą B12 i właśnie w takich sytuacjach może dojść do przedawkowania, np. gdy zażywa się równolegle kilka suplementów z witaminą B12, lub gdy korzysta się z witaminy B12 w formie iniekcji.
Na przedawkowanie bardziej niż reszta populacji są narażeni pacjenci z chorobami wątroby. Ostrożność dawkowania należy zachować też u pacjentów onkologicznych.