O jakiej porze dnia najlepiej brać witaminę D3? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo

2024-11-08 10:14

Witamina D jest niezbędna dla organizmu, dlatego lekarze zalecają, by suplementować ją przez cały rok. W naszej szerokości geograficznej musimy o tym pamiętać zwłaszcza jesienią i zimą, gdyż to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do niedoborów. Ale czy na pewno wiesz, o jakiej porze dnia najlepiej łykać witaminę D?

O jakiej porze dnia najlepiej brać witaminę D3? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo
Autor: Getty Images Kiedy brać witaminę D3 - rano czy wieczorem? Pora dnia ma znaczenie

Spis treści

  1. Niedobór witaminy D jest groźny dla zdrowia
  2. O jakiej porze przyjmować witaminę D?
  3. Witamina D - dlaczego lepiej brać ją rano?
  4. Objawy niedoboru witaminy D - galeria 
  5. Czy możesz mieć niedobór witaminy D? Rozwiąż test i sprawdź

Niedobór witaminy D jest groźny dla zdrowia

Witamina D to jedna z kluczowych witamin. Nazywana jest witaminą słońca, gdyż wytwarzana jest w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Niewielkie jej dawki dostarczamy także z niektórymi posiłkami. Jednak to wciąż za mało, aby nasz organizm mógł w pełni skorzystać z jej dobrodziejstw.

Dlatego specjaliści zalecają jej suplementację już nie tylko w miesiącach jesienno-zimowych, ale przez cały rok. W przypadku niedoborów początkowo przyjmuje się zazwyczaj większe dawki witaminy, a gdy organizm się nasyci, dawkę można zmniejszyć, ale suplementację należy utrzymać. To ważne – niedobór witaminy D może być dotkliwy, osłabiać kości i zęby, doprowadzać do problemów z odpornością, skutkować obniżonym nastrojem.

Dawkę i rodzaj suplementu najlepiej dobierze lekarz rodzinny lub POZ, który w razie potrzeby zleci wcześniej zbadanie poziomu witaminy D w organizmie. Badanie można również wykonać prywatnie, jego koszt waha się w granicach 70-90 zł.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 14 Witamina D

O jakiej porze przyjmować witaminę D?

Dobranie odpowiedniej dawki i formy suplementu to pierwszy krok, który najlepiej jest powierzyć lekarzowi. Kolejne kroki należą już tylko do nas, bo okazuje się, że nie bez znacznie jest również sposób przyjmowania witaminy D.

W przypadku większości suplementów kluczem jest regularność, przyjmowanie jakichkolwiek środków od czasu do czasu nie ma większego sensu. Bo organizm nie ma szansy nasycić się składnikiem w odpowiedniej dawce. Dlatego jeśli decydujemy się na suplementację, włączmy ją do naszej codziennej rutyny i nigdy nie pomijajmy dawki, w przeciwnym razie pieniądze wydane na produkt po prostu wyrzucimy w błoto.

Witaminę D najlepiej jest przyjmować rano, wkrótce po przebudzeniu. Najlepiej wraz ze śniadaniem, bo to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, więc najlepiej wchłonie się wraz posiłkiem. Wyrobienie sobie codziennego nawyku zjadania śniadania wkrótce po wstaniu z łóżka i porannej toalecie i przyjmowanie wraz z porannym posiłkiem suplementów na pewno wpłynie pozytywnie na zdrowie i dobre samopoczucie. 

Witamina D - dlaczego lepiej brać ją rano?

Znacznie łatwiej pamiętać o wzięciu suplementu rano, gdy dopiero rozpoczynamy codzienny bieg. W późniejszych godzinach bywa z tym różnie, co zazwyczaj niekorzystnie odbija się na systematyczności przyjmowania suplementu. Ale nie tylko. Przyjmowanie witaminy D wieczorem lub nawet w godzinach popołudniowych może niekorzystnie wpływać na jakość snu.

Poziom witaminy D we krwi ma wyraźny związek z ilością melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za jakość snu i szybkość zasypiania. Im więcej witaminy D znajduje się we krwi, tym mniej jest w niej melatoniny, dlatego suplement należy przyjmować na tyle wcześnie, a by organizm zdążył ją wchłonąć, zanim do gry przystąpi melatonina. 

Objawy niedoboru witaminy D - galeria 

Czy możesz mieć niedobór witaminy D? Rozwiąż test i sprawdź

Rozwiąż test i sprawdź, czy możesz mieć niedobór witaminy D

Pytanie 1 z 9
1. Czy odczuwasz ciągłe zmęczenie?
witamina D
Listen on Spreaker.