ULGA PODATKOWA na suplementy diety dla osób niepełnosprawnych
Czy wiesz, że rozliczając PIT osoba niepełnosprawna może odliczyć koszty zakupu suplementów diety? Osoba taka, korzystająca z ulgi rehabilitacyjnej, otrzymuje ulgę podatkową i odlicza wydatki na leki np. pomagające w odchudzaniu.
Nowe przepisy pozwalają skorzystać z ulgi podatkowej i odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne oraz ułatwiające wykorzystanie czynności życiowych. Dotyczy to m.in. suplementów diety, w przypadku których konieczność stosowania (stale lub czasowo) zostanie potwierdzona przez lekarza specjalistę.
Co to jest suplement diety?
Ponieważ przepisy podatkowe nie uwzględniają definicji leku ani suplementu diety, pomocniczo jest w tym momencie wykorzystywana definicja zawarta w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, na mocy której suplementem diety jest środek spożywczy, który ma uzupełniać normalną dietę, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji, wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.
Wydatki do odliczenia muszą być przeznaczone na leki lub suplementy spełniające cechy leku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i być dopuszczone do obrotu.
Ile można odliczyć?
Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Muszą być one zaopatrzone w dane personalne osoby niepełnosprawnej ponoszącej koszty. W praktyce wnioskodawca może odliczyć kwoty, które stanowią w danym miesiącu nadwyżkę ponad 100 zł. Wydatki powinny być zsumowane i ujęte w załączniku PIT/O do rozliczenia rocznego jako wydatki na cele rehabilitacyjne.
Zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o PIT z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać osoba, która posiada m.in. orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.
Porady eksperta