Uczulenie na owady może mieć tragiczne skutki. Ratownik mówi, jak się ratować

2024-08-21 14:26

Lato to czas, kiedy przyroda rozkwita, ale również przynosi pewne zagrożenia. Ukąszenia owadów mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są potencjalne konsekwencje przypadkowego połknięcia owada? Co zrobić w sytuacji zagrożenia? Poznaj najważniejsze zasady postępowania, które mogą uratować życie.

Uczulenie na owady może mieć tragiczne skutki. Ratownik mówi, jak się ratować
Autor: GettyImages Uczulenie na owady może mieć tragiczne skutki. Ratownik mówi, jak się ratować

Osoby, które zmarły po wypiciu napoju z owadem

Lato w pełni. Dojrzewają owoce. Kwitną kwiaty. Latają owady... No właśnie, owady. Ich ukąszenia mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Znamy takie tragiczne historie: Ewa Sałacka, aktorka, chciała się napić soku i nie zauważyła osy, którą również zwabił ten sok. Resztę historii już znamy: ukąszenie, śmierć. Takich sytuacji bywa więcej, ale nie zawsze o nich słyszymy, jeśli ofiarą jest „zwykły” śmiertelnik, a nie osoba znana z mediów.

Z początkiem lata media donosiły o tragicznej sytuacji, do jakiej doszło w Śremie. Mężczyzna, który połknął owada wraz z napojem, zmarł w drodze do szpitala. Nie podano szczegółów zdarzenia, ale można domniemywać, że mógł być uczulony na jad.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do alergologa?

Nie zawsze skutki są tak tragiczne, ale nie da się ukryć, że można (poza połknięciem owada) najeść się strachu. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że nasz napój lub kęs jedzenia miał dodatkową „wkładkę mięsną” w postaci owada? Czy to jest powód do paniki? Czy owad może ukąsić wewnątrz organizmu, nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale także w dalszych odcinkach układu pokarmowego?

- Użądlenie przez owady zwykle nie jest groźne, chociaż wstrzyknięty jad może powodować pieczenie, świąd, ból i dyskomfort w miejscu użądlenia – uspokaja Jakub Rychlik, ratownik Akademii Ratownictwa Medycznego LUX MED.

- Osa lub pszczoła mogą ukąsić w jamie ustnej lub gardle, co niekiedy może prowadzić do poważnych problemów, takich jak obrzęk dróg oddechowych, duszność lub reakcja alergiczna – dodaje specjalista w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie. Pozostaje nadal wątpliwość, co nam grozi, jeśli owad został już połknięty i znajduje się w dalszej części układu pokarmowego?

- Jednak ukąszenie w dalszych odcinkach układu pokarmowego, jak żołądek, jest mało prawdopodobne ze względu na warunki panujące w przewodzie pokarmowym, które uniemożliwiają owadowi aktywność - uspokaja ratownik.

ZAJRZYJ DO GALERII Na co chorują Polacy?

Pierwsza pomoc po połknięciu owada

Nie oznacza to, że można bagatelizować ukąszenie owada, szczególnie że może zdarzyć się, iż objawy alergii pojawią się u osoby, która w przeszłości nie miała takich problemów.

- Sytuacja jest dużo bardziej poważna, jeśli owad użądli osobę uczuloną, ponieważ może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia poszkodowanego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać zespół ratownictwa medycznego (pogotowie ratunkowe) – zwraca uwagę Jakub Rychlik z Akademii Ratownictwa Medycznego LUX MED.

Pamiętając, że nie wszystkie osoby są uczulone, wiemy jednak, że niektóre pacjentki czy pacjenci mogą reagować alergią w różnym stopniu po ukąszeniu różnych owadów. Skąd jednak wiedzieć, że dana osoba doświadcza cięższego przebiegu reakcji alergicznej, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia? Jakie są pierwsze objawy, które mogą wskazywać na poważny przebieg reakcji alergicznej?

- Jeśli osoba jest uczulona, może wystąpić reakcja alergiczna, która może być łagodna, umiarkowana lub ciężka. Z pewnością nie powinno się lekceważyć takich objawów jak trudności w oddychaniu, świąd i pokrzywka na skórze, nudności i wymioty, obrzęk warg, języka i twarzy, zawroty głowy, omdlenia, przyspieszenie akcji serca oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi – wymienia Jakub Rychlik, ratownik Akademii Ratownictwa Medycznego LUX MED.

Co możemy zatem zrobić dla danej osoby? Jakie są natychmiastowe kroki pierwszej pomocy w przypadku połknięcia owada lub ugryzienia w jamie ustnej? Jakie domowe środki zaradcze mogą być stosowane po połknięciu owada lub ugryzieniu w jamie ustnej?

- W przypadku połknięcia owada lub ukąszenia w jamie ustnej należy przede wszystkim sprawdzić, czy poszkodowany ma trudności z oddychaniem, mówieniem - tłumaczy ratownik Jakub Rychlik w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie. - Jeśli tak, trzeba natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

- Jeśli wiemy, że osoba ma rozpoznaną i potwierdzoną alergię, np. na owady błonkoskrzydłe, to powinna być wyposażona w ampułkostrzykawkę z adrenaliną (na receptę, więc konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym). W takiej sytuacji należy niezwłocznie jej użyć - dodaje specjalista ratownictwa. 

- Jeśli mamy wątpliwości, należy zadzwonić pod numer 999, żeby skonsultować użycie ampułkostrzykawki z adrenaliną. W przypadku łagodniejszej reakcji wystarczające powinny być leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają objawy alergii. Oczywiście podstawą każdej pomocy powinno być bieżące monitorowanie stanu osoby poszkodowanej do momentu przyjazdu karetki pogotowia lub osiągnięcia pewności, że stan poszkodowanego uległ znaczącej poprawie i nic nie zagraża jego życiu i zdrowiu - wyjaśnia ratownik Jakub Rychlik.

Listen on Spreaker.