Ubezpieczenia

Ubezpieczenia zdrowotne nie są tym samym, co ubezpieczenia na życie. W przypadku tych drugich zapewniamy sobie lub bliskim wypłatę odszkodowania w przypadku poważnej choroby lub śmierci, na przykład w wypadku komunikacyjnym. Pierwsze zaś musi mieć każdy, kto chce bezpłatnie korzystać z opieki lekarskiej. Przykładem świadczeń zdrowotnych finansowanych ze składek ubezpieczenia zdrowotnego są chociażby wizyty i zabiegi w ramach NFZ.

Jak przyznają rządzący, sposób naliczania składki zdrowotnej wymaga gruntownej zmiany. Na razie jednak zapowiedzieli kosmetyczną poprawkę, która ucieszy przede wszystkim przedsiębiorców. Przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej.
ZUS przypomina studentom, którzy chcą nadal otrzymywać rentę rodzinną, że tylko do 31 października jest czas na złożenie wniosku wraz z koniecznymi dokumentami. Sprawdź, komu przysługuje taka renta, do jakiego wieku i kiedy w ogóle można się o nią ubiegać.
Polska 2050 przygotowała projekt reformy dot. składki zdrowotnej. W ostatnich dniach do tej propozycji odniósł się szczegółowo resort finansów. Okazuje się, że w razie jej realizacji po kieszeni dostanie 7 milionów Polaków, także tych w niezbyt dobrej sytuacji finansowej i zdrowotnej.
O odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy bądź uszczerbku na zdrowiu może starać się właściwie każdy pracownik legalnie zatrudniony i zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego ZUS. Jeśli pracujesz z domu, masz takie same prawa. O jak dużych pieniądzach mówimy? Warto wiedzieć.
Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną, ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.
Internetowe Konto Pacjenta - co powinieneś wiedzieć o nim? 19 marca 2018 roku do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) - bezpłatnej aplikacji internetowej, która umożliwi nam dostęp do informacji o świadczeniach medycznych finansowanych ze środków publicznych jak i prywatnych. Obecnie Internetowe Konto Pacjenta można już założyć i korzystać z niego z powodzeniem.
W 2016 roku na prywatne ubezpieczenia zdrowotne wydaliśmy aż 56,6 mln zł. Nic dziwnego, publiczna służba zdrowia jest dla wielu z nas niewystarczająca. Jednak warto wiedzieć, czy dobrze wydajemy te pieniądze i czy otrzymamy za nie takie usługi, jakich oczekujemy. Przeczytaj, jak wybrać najlepszą polisę zdrowotną i jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.
Ubezpieczenie zdrowotne to świadczenie opieki zdrowotnej, które ma na celu ochronę zdrowia człowieka. W ramach ubezpieczenia każdy ma prawo do leczenia, rehabilitacji, przebywania w szpitalu, uzdrowisku oraz do profilaktyki zdrowotnej. W Polsce ubezpieczenie zdrowotne dzieli się na obowiązkowe i dobrowolne. Wiele osób dodatkowo opłaca także prywatne abonamenty medyczne, dzięki którym, m.in., o wiele szybciej uzyskuje dostęp do wielu specjalistów. Dowiedz się, kogo obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, a kto powinien opłacać je dobrowolnie. Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym?
Sieć szpitali to grupa szpitali, które mają zapewnione finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 października 2017 roku. W sieci szpitali znalazły się 594 placówki, poza nią - 355 szpitali. Czy to oznacza, że te ostatnie zostaną zamknięte? Jakie zmiany dla pacjentów niesie tzw. sieć szpitali? Które placówki się do niej zakwalifikowały? Gdzie od października szukać pomocy medycznej w niedziele i święta?
EKUZ (to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) otrzymasz po złożeniu właściwie wypełnionego wniosku w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, internetowo lub listownie. Nie ma obowiązku składania wniosku o wydanie EKUZ w oddziale NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby wnioskującej.
Każdy Polak, który nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, będzie mógł nieodpłatnie skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu, a także ze świadczeń udzielanych w ramach opieki nocnej i świątecznej - zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Sprawdź, od kiedy będzie obowiązywać bezpłatna opieka zdrowotna dla każdego.
W sobotę 3 września 2016 roku, podczas rodzinnych targów KidZone „Warszawa wraca do szkoły”, organizowanych w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie eksperci z Instytutu Oka – jednego z najnowocześniejszych ośrodków okulistycznych w kraju - sprawdzą wzrok wszystkich chętnych uczestników imprezy i przeprowadzą nowoczesne badania okulistyczne o wartości nawet kilkuset złotych. Dodatkowo każde przebadane dziecko otrzyma specjalny kupon rabatowy na kompleksowe, rodzinne badanie optometryczne w Instytucie Oka w Warszawie dla siebie, rodzeństwa i opiekunów.
Aparat słuchowy to często jedyna szansa, na pełny kontakt z otoczeniem. Niestety, cena aparatu słuchowego waha się od 120 do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. W ramach NFZ pacjentom przysługuje refundacja, pomoc można uzyskać również z PFRON. Sprawdź, jaki warunki trzeba spełnić by z niej skorzystać.
Telekonsultacje u kardiologa i geriatry są już refundowane przez NFZ. Dzięki temu pacjenci, którzy mają utrudniony dostęp do lekarzy tych specjalności, będą mogli się z nimi skonsultować za pomocą sprzętu telemedycznego, by otrzymać diagnozę i poradę lekarską.
Ustawa o leczeniu niepłodności metodą in vitro została przyjęta przez Sejm w czerwcu 2015 roku. Co gwarantuje? In vitro będzie dostępne zarówno dla małżeństw, jak i dla osób żyjących razem bez ślubu. Można będzie również korzystać z komórek rozrodczych lub zarodków od anonimowych dawców. Sprawdź, co zakłada ustawa o leczeniu niepłodności metodą in vitro.
Zapewnienie codziennej opieki osobie z demencją czy zaburzeniami nerwicowymi nie jest łatwe. Ale można skorzystać z pomocy jakiej udziela oddział dziennego pobytu. Takie oddziały działają przy wielu przychodniach i ośrodkach pomocy społecznej.
Czas oczekiwania na operację zaćmy w Polsce to ponad 12 miesięcy. Już za 500 zł każdy polski pacjent może ominąć tę kolejkę, w której czeka kilkaset tysięcy osób. Jedyne, co jest potrzebne to trochę czasu na zorganizowanie sobie leczenia, pieniądze, które trzeba wyłożyć na zabieg i cierpliwość, oraz chęć na krótki wyjazd za granicę.
Wezwanie Pogotowia Ratunkowego jednym przychodzi z łatwością, dla innych to ostateczność. Wzywać Pogotowie Ratunkowe powinniśmy wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia.
Chcesz wiedzieć, ile czeka się w kolejce na wizytę u lekarza specjalisty: ginekologa, endokrynologa lub okulisty w wybranej przez ciebie przychodni w ramach NFZ? Zastanawiasz się, czy w twojej klinice wyczerpał się już limit na badania specjalistyczne? Zobacz, jak bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile czeka się w kolejce do lekarza.
SOR (Szpitalny Odział Ratunkowy) czy NLP (Nocna Pomoc Lekarska)? Gdzie dzwonić, jeśli nagle nasili się kołatanie serca, podwyższy temperatura ciała u dziecka lub ból brzucha nie pozwala zasnąć? W przeciętnej przychodni rejonowej lekarze i pielęgniarki kończą pracę ok. godziny 18. Kto zachoruje później, musi szukać pomocy gdzie indziej.
Turystyka medyczna: otwarcie granic spowodowało, że leczenie za granicą jest coraz popularniejsze. W rankingu światowym przodują Indie i Tajlandia. W Europie najwięcej osób przyjeżdża  na leczenie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, na Węgry i do Polski. Kiedy można leczyć się za granicą na NFZ?

Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne?

W Polsce ubezpieczeniem zdrowotnym zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia, któremu Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych przekazuje składki zdrowotne. Świadczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego to zarówno wizyty lekarskie (stacjonarne i domowe), jak i zabiegi czy pobyty w szpitalu, a także refundacja części leków na receptę i niektórych środków leczniczych. Nie obejmują one zaś wypłat zasiłków, np. za zwolnienie lekarskie, które finansowane są z ubezpieczenia chorobowego.

Ubezpieczenie obowiązkowe a ubezpieczenie dobrowolne

Obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym objęte są w Polsce różne grupy osób - przede wszystkim osoby zatrudnione na umowie o pracę, lub wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia, rolnicy lub ich domownicy, a także duchowni, wojskowi, osoby pobierające niektóre rodzaje świadczeń socjalnych, emeryci i renciści, a także uczniowie czy studenci. Ci, którzy takiego ubezpieczenia nie mają, a mieszkają w Polsce, mogą ubezpieczyć się dobrowolnie - wystarczy złożyć wniosek do NFZ i zawrzeć umowę z Funduszem, a następnie opłacać miesięczne składki.

Jakie są rodzaje prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Czym innym są prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Można z nich skorzystać, zawierając indywidualną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i opłacając miesięczne składki. Istnieją różne rodzaje takich ubezpieczeń, a zakres usług zależy od wybranego pakietu. Przykładowo ubezpieczenie medyczne zapewnia dostęp do leczenia ambulatoryjnego i drobnych zabiegów, ubezpieczenie rozszerzone o opiekę szpitalną gwarantuje hospitalizację w placówce o podwyższonym standardzie (ale zazwyczaj tylko w określonych przypadkach), z kolei ubezpieczenie kosztów leczenia pozwala uzyskać zwrot środków wydanych na leczenie.