Tych zaświadczeń lekarskich nie otrzymasz za darmo. Płacisz ty, a nie NFZ
Wielu z nas choć raz musiało dostarczyć zaświadczenie od lekarza, poświadczające stan zdrowia. Przykładem jest choćby kurs na prawo jazdy, czy rekrutacja do szkół. Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że wbrew pozorom nie zawsze dostaniemy je za darmo. Warto o tym pamiętać, by obyło się bez niepotrzebnych nieprzyjemności w gabinecie lekarskim.
Nie wszystkie zaświadczenia lekarskie są wystawiane za darmo. To informacja, która może zaskoczyć niejednego z nas, bo kiedy płacimy składki, wychodzimy z założenia, że przecież nam się należy. Otóż to nie do końca tak działa. Przede wszystkim Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje świadczenia mające na celu ochronę i poprawę naszego zdrowia. A zatem jeśli ubiegamy się o zaświadczenie w sprawach poza medycznych, musimy liczyć się z opłatami.
Płatne zaświadczenia lekarskie. W tych sytuacjach nie licz na NFZ
Portal Dziennik Gazeta Prawna przeanalizował rodzaje sytuacji, które mogą wymagać od nas przedłożenia zaświadczenia lekarskiego. Okazuje się, że nie zawsze są one finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyjątkiem są choćby przypadki niezwiązane z leczeniem, czy rehabilitacją.
Specjaliści wskazują aż sześć okoliczności, kiedy pacjent musi liczyć się z tym, że zaświadczenie lekarskie będzie płatne. A mianowicie:
- badania przyszłych kierowców,
- badanie związane z medycyną pracy jeśli kosztów nie ponosi pracodawca,
- badanie w związku z ubieganiem się do rozpoczęcia nauki nowej szkole/uczelni,
- w przypadku dorosłych uprawiających sport,
- w związku z udziałem w zawodach sportowych,
- w sytuacji ubiegania się o pełnienie funkcji ławnika,
- w związku z testami sprawnościowymi wymaganymi w celu ubiegania się o przyjęcie do pracy lub szkoły.
Lista dość spora. Jednak należy pamiętać, że zanim w nasze ręce trafi zaświadczenie lekarskie, musimy zostać zbadani. Lekarz medycyny pracy, czy lekarz rodzinny oceniając nasz bieżący stan zdrowia, ma wgląd w systemie do ostatnio wydanych recept, czy skierowań na badania.
Zagląda nam do gardła, wykonuje badania osłuchowe, czyli za pomocą stetoskopu ocenia, czy w układzie oddechowym nie słychać śladów rozwijającej się infekcji. W wielu przypadkach konieczne są także badania okulistyczne, czy wysiłkowe, czyli specjalistyczne.
A zatem choć naszym celem jest otrzymanie niewielkiej karteczki z pieczątką, że jesteśmy zdrowi, to lekarz ma za zadanie wykonać świadczenie właśnie w postaci badań i związanego z tym czasu. Stąd nie zawsze dostaniemy darmowe zaświadczenie lekarskie.
Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy kat. B? Przygotuj portfel
Jednym z najpopularniejszych badań lekarskich, które kończy się wystawieniem płatnego zaświadczenia, jest badanie przyszłych kierowców. Dlatego planując rozpoczęcie kursu na prawo jazdy, do jego kosztów musimy doliczyć kolejne 200 złotych.
Tyle wynosi opłata w 2024 roku za wykonanie badania lekarskiego na prawo jazdy kategorii B. Kwota ta nie jest przypadkowa, ale wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia i obowiązuje już 10 lat, a dokładnie od 20 lipca 2014 roku.
Zaświadczenie lekarskie na NFZ. Za darmo w wielu przypadkach
Skoro wiemy już kiedy musimy zapłacić z własnej kieszeni za potrzebne nam zaświadczenie lekarskie, warto preanalizować także sytuacje, gdy otrzymamy je na koszt NFZ. Otóż darmowe zaświadczenie lekarskie powiązane jest z koniecznością dalszego leczenia, odbywaniem rehabilitacji, czy ubieganiem się o pomoc społeczną.
Poza tym jak wskazuje Dziennik gazeta Prawna, dokument ten uzyskamy na koszt w NFZ w takich sytuacjach jak:
- Potrzeba potwierdzenia niezdolności do pracy
- W celu przedłożenia w szkole w związku z zajęciami sportowymi, czy bilansem zdrowia
- W odniesieniu do dzieci oraz młodzieży uprawiającej sport
- W celach nauki w publicznych szkołach artystycznych i muzycznych
- W ramach uzyskania wsparcia z zakresu pomocy społecznej (np. do orzeczenia o stopniu niepełnosprawności)
- W procesie związanym z zakładaniem Niebieskiej Karty (przemoc w rodzinie)
- W celach ubiegania się o bycie rodzicem adopcyjnym lub osobą pełniącą pieczę zastępczą
- W ramach ubiegania się o dodatek z tytułu urodzenia dziecka, lub otrzymania z tego powodu jednorazowej zapomogi
- W celu otrzymania wsparcia finansowego dla starszych osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli 500 plus dla seniora.