Trzymasz telefon w ten sposób? Uważaj na ZCN, ryzyko wzrasta prawie 8-krotnie

2024-09-03 8:20

Korzystanie ze smartfonów dość często jest obiektem analiz naukowych. Wiemy, że tego typu technologia nie jest obojętna dla naszego zdrowia, zwłaszcza jeśli przesadzamy z częstotliwością i czasem. Tym razem jednak pod lupę bierzemy nasze ręce, bo okazuje się, że i one mogą ucierpieć.

Trzymasz telefon w ten sposób? Uważaj na ZCN, ryzyko wzrasta prawie 8-krotnie
Autor: Fot. Getty Images

Niektóre nawyki tak mocno wpisują się w naszą codzienność, przykładem jest korzystanie z telefonu. Na przestrzeni lat tak dużo zmieniło się pod kątem dostępnych w nim funkcji, że nie brakuje ludzi uzależnionych od korzystania ze smartfona. To nie jedyny problem, ponieważ każda kolejna godzina zbliża nas do bolesnej choroby.

Zespół cieśni nadgarstka

Korzystanie z telefonu, a cieśń nadgarstka. Zwróć uwagę na czas

Naukowcy zastanawiali się, czy częste korzystanie z telefonu oraz pisanie na klawiaturze wpływa na występowanie cieśni nadgarstka. Temat był na tyle interesujący, że wykonano kilka różnych badań. 

Przykładem jest malutkie badanie, ponieważ przeprowadzone na grupie 48 studentów, którzy na co dzień dość często korzystają z urządzeń elektronicznych. Obserwacje wykazały, że u osób, które korzystały z nich więcej niż pięć godzin dziennie, występowały problemy z nerwem pośrodkowym.

Nieco większe badanie z 2021 roku wykazało, że wśród 285 uczestników, którzy korzystali ze smartfona dwie godziny, lub dłużej odnotowano ścisły związek tej czynności z występowaniem ZCN. Co ciekawe, w przypadku osób, które trzymały urządzenie w obu dłoniach, ryzyko to wzrastało niemal 8-krotnie.

Kolejnym przykładem jest badanie z udziałem 404 osób, które wykazało, że każda kolejna godzina ze smartfonem w dłoni zwiększa ryzyko cieśni nadgarstka. Natomiast w 2023 roku kolejne analizy wskazały, że korzystanie z telefonów wiąże się także z innymi problemami takimi jak stany zapalne i skurcze, szczególnie w obrębie małego palca oraz kciuka, a także osłabienie ręki i drętwienie.

Choć wszystkie z wymienionych badań przeprowadzono na niewielkiej grupie osób i zdecydowanie należy poszerzyć prace w tym kierunku, to jednak powyższe ustalenia mogą być dla nas przestrogą, ponieważ cieśń nadgarstka wiąże się z wieloma dotkliwymi dolegliwościami.

Podkreślamy, że stanowiska są bardzo rozbieżne pod względem tego, czy korzystanie z telefonu może stanowić przyczynę ZCN, czy jedynie nasilić dolegliwości, czy też wpływać na ryzyko wystąpienia schorzenia. Niemniej jednak zdecydowanie warto ograniczyć korzystanie z telefonów i po wystąpieniu objawów zgłosić się do lekarza.

Jak objawia się cieśń nadgarstka? Nie lekceważ dolegliwości

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) pojawia się na skutek ucisku nerwu pośrodkowego przechodzącego przez nadgarstek. Powtarzające się często ruchy i częste obciążanie dłoni może powodować obrzęk i stan zapalny. Lekarze klasyfikują tę chorobę jako neuropatię uciskową, a to oznacza, że za dotkliwe zmiany odpowiada ucisk na nerw.

Warto zaznaczyć, że objawy pojawiają się w nocy i potrafią wybudzić nas ze snu. W początkowej fazie czasem może pojawić się ból i drętwienie palców, a mianowicie kciuka, środkowego i część serdecznego. 

Kiedy schorzenie wejdzie w drugą fazę, symptomy te występują częściej nie tylko podczas snu, ale również w ciągu dnia podczas czynności manualnych, jak obieranie warzyw, mycie naczyń, czy jazda na rowerze i prowadzenie auta.

Kiedy choroba przejdzie w trzecie stadium, opisane dolegliwości wciąż się nasilają i pojawiają się zaniki mięśniowe oraz pogłębiające się zmiany degeneracyjne nerwu pośrodkowego.

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka? Czasem konieczna jest operacja

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka zależne jest od stopnia zaawansowania problemu. Niemniej jednak jeśli doskwierają nam wspomniane objawy, należy zgłosić się do ortopedy. Na początkowym etapie wystarczy krótkotrwałe unieruchamianie ręki przy pomocy ortezy oraz przyjmowanie leków, które zwalczą stan zapalny. 

Jeśli jednak choroba jest na zaawansowanym etapie, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu operacji. Polega ona na zwiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka, na skutek przecięcia więzadła poprzecznego. Przypominamy, że ZCN podlega również indywidualnie dobranej fizykoterapii