To już ostatni moment, by zrobić 12 badań na NFZ za darmo. Sprawdź, kto może skorzystać
Niełatwo uwierzyć, że ten program profilaktyczny przetrwał niemal 4 lata. Od początku krytykowany, nisko oceniany przez lekarzy i pacjentów, z czasem wcale nie zdobył uznania, a Ministerstwo Zdrowia nie umiało konkretnie wyjaśnić, po co właściwie jest. Wraz ze starą władzą odchodzi do historii, ale to nie oznacza, że nie warto z niego skorzystać.
W programie Profilaktyka 40+ nie ma górnego limitu wieku. NFZ chwalił się, że wśród osób, które z niego skorzystały są nawet stulatkowie.
Oficjalnie, według Ministerstwa Zdrowia, program miał być "spłatą długu zdrowotnego wobec Polaków po pandemii COVID-19". W rzeczywistości, w opinii specjalistów, niewiele spłacał, bo obejmował i obejmuje badania, na które może pacjenta skierować każdy lekarz POZ, bez specjalnego programu.
Jeśli nic nie robisz dla swojego zdrowia, lepiej zrobić takie badania niż żadne. Masz czas do końca czerwca. Jeśli jednak namyślisz się później, odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. Może wystawić skierowanie i również przejdziesz bezpłatną profilaktykę.
Program Profilaktyka 40+ - kto skorzystał z programu
Oficjalnie program ruszył w lipcu 2021 roku. Mogło z niego skorzystać 20 mln Polaków, ale rodacy jakoś się do tego nie palili.
Z budżetu państwa wydano ogromne środki na promocję, reklamę i logistykę, a zdecydowana większość uprawnionych i tak została w domach.
W pierwszych miesiącach intensywnej kampanii badań nie wykonał nawet procent uprawnionych. W ubiegłym roku NFZ chwalił się, że badania w ramach programu Profilaktyka 40+ zrobiło 2,7 mln rodaków, ale naprawdę trudno powiedzieć, czy to imponujący wynik. Zwłaszcza, że to liczba wypełnionych ankiet, a nie ostatecznie przeprowadzonych analiz, a praktyka pokazywała, że wielu chorych po wypełnieniu obowiązkowego dokumentu już nigdzie nie szła.
Tak czy owak - jeśli skorzystałeś z programu i od tego wydarzenia upłynęło już 12 miesięcy, możesz badania powtórzyć - w IKP powinno czekać na ciebie skierowanie.
Jeśli chcesz to zrobić pierwszy raz, trzeba wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
Wybierz placówkę, w której chcesz zrealizować badania, skontaktuj się z nią i umów na termin badania. Możesz to zrobić na IKP lub bezpośrednio, dzwoniąc do placówki. W Polsce jest 2,5 tysiąca placówek uczestniczących w programie.
Na badanie trzeba zabrać dowód osobisty. Wyniki badań odbiera się w placówce, w której zrealizowało się świadczenie lub przez IKP.
Jakie badania są w pakiecie programu Profilaktyka 40+
Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny.
Nie ma pewności, że zrealizujesz wszystkie badania, bo, jak oficjalnie informują, odpowiedzialni za program: "To, jaki zakres badań będzie dostępny dla Ciebie, zależy od odpowiedzi, jakich udzielisz w ankiecie" (pisownia orginalna).
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Pakiet badań diagnostycznych wspólny
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Jakich badań brakuje w programie
Może zainteresowanie programem byłoby większe, gdyby pakiet obejmował coś więcej niż badania w zasadzie dostępne od ręki u lekarza POZ dla każdego.
W programie nie ma żadnych badań radiologicznych, badań tarczycy, HCV, HIV, markerów nowotworowych, enzymów sercowych i innych, o których tyle się mówi, jako realnie diagnozujących zagrożenia epidemiczne w Polsce.
Jedno PSA dla mężczyzn niewiele zmienia.
Niestety, mimo krytyki ze strony środowiska lekarskiego program nie został o takie badania rozszerzony. Niemożliwe też było ustalenie, kto odpowiada akurat za dobór tych badań, które są w programie. Nie ma żadnych śladów po szeroko zakrojonych konsultacjach, ekspertach etc.
Niby nie ma co marudzić, skoro to za darmo, trzeba tylko pamiętać, że jednak z naszych kieszeni.