To jedna z kluczowych witamin. Może poprawić jakość snu

2024-07-11 12:56

Polacy mają problemy ze spaniem – nikt już z tym twierdzeniem nie dyskutuje, bo potwierdzają je badania naukowe. Ale co sprawia, że tak trudno zasnąć wieczorem? Co wybudza nas nad ranem i nie daje spać? Tu już sprawa nie jest taka oczywista. Wiele osób sądzi, że problemy ze snem powoduje stres, wyczerpująca prawa czy telewizor w sypialni. Okazuje się jednak, że przyczyną może być niedobór witaminy D.

To jedna z kluczowych witamin. Może poprawić jakość snu
Autor: Getty Images Witamina D to jedna z kluczowych witamin. Może poprawić jakość snu

Witamina D wpływa na jakość snu 

Zaburzeń snu nie powinniśmy lekceważyć. Przewlekła bezsenność lub niedosypianie sprawiają, że w ciągu dnia gorzej funkcjonujemy, trudniej się skupić czy rozwiązać nawet prosty problem - ma to związek ze zmianami, jakie zachodzą w korze przedczołowej mózgu wówczas, gdy za mało śpimy.

Zaburzenia snu zwiększają też ryzyko innych problemów ze zdrowiem, w tym zaburzeń metabolicznych (jak otyłość i cukrzyca),  chorób sercowo-naczyniowych, a nawet depresji. Przyczyn problemów ze snem trzeba poszukać wraz z lekarzem, ale warto pamiętać, że jedną z nich może być niedobór witaminy D.

Witamina ta jest kluczowa dla pracy wielu narządów i dla funkcjonowania organizmu. Jej główną rolą jest utrzymanie właściwych proporcji wapnia i fosforu i prawidłowa mineralizacja kości. Ale potrzebują jej nie tylko kości czy zęby, lecz także każda z komórek naszego ciała. Wpływa na pracę mięśni, układu odpornościowego, układu endokrynnego czy nerwowego. Od jej stężenia w dużym stopniu zależy również jakość snu.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 14 Witamina D

Przyczyną problemów ze snem może być niedobór witaminy D 

 Najczęściej zgłaszane problemy ze snem obejmują:

  • bezsenność
  • zaburzenia oddychania związane ze snem (w tym obturacyjny bezdech senny)
  • zaburzenia rytmu dobowego snu i czuwania
  • zmęczenie w ciągu dnia
  • nadmierną senność w ciągu dnia
  • parasomnie - czyli koszmary senne, lunatyzm, lęki nocne, mówienie przez sen, bruksizm, paraliż nocny
  • zaburzenia ruchowe związane ze snem (zespół niespokojnych nóg)
  • niska jakość snu
  • zbyt krótki sen.

Naukowcy ustalili, że u podstawy każdego z tych zaburzeń może leżeć niedobór witaminy D. Jej zbyt niski poziom w szczególności może wiązać się z kłopotami z zasypianiem, krótszym czasem snu i nocnymi pobudkami.

Dokładne mechanizmy tego, w jaki sposób witamina D reguluje sen, ciągle nie są wyjaśnione. Prawdopodobnie ma to związek z faktem, że witamina D reguluje wytwarzanie melatoniny, "hormonu snu". Stwierdzono również, że w obszarach pnia mózgu odpowiadających za regulację snu i czuwania i uznawanych za "rozrusznik" spania istnieją receptory dla witaminy D co oznacza, że uczestniczy ona w tym procesie.

Zmiana diety i suplementacja mogą pomóc 

Jeśli cierpisz na problemy ze snem, warto skontrolować stężenie witaminy D. Pozwala na to proste badanie krwi (jego koszt, w zależności od laboratorium, waha się od 35 do 70 zł).

Na jej niedobór mogą wskazywać również inne problemy, w tym bóle kości, stawów i mięśni, choroby przyzębia, problemy z apetytem, łatwe męczenie się, skłonność do infekcji.

Po stwierdzeniu niedoboru dalsze postępowanie zaleci lekarz. Jeśli niedobór jest niewielki, zazwyczaj zalecana jest zmiana diety, którą trzeba wzbogacić w produkty zawierające witaminę D - np. tłuste ryby, żółtka jaj - a także suplementacja w dawce dobranej przez lekarza. W przypadku dużego niedoboru konieczne jest przyjmowanie leczniczych dawek witaminy D - takie preparaty przepisywane są na receptę, a kuracja trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Listen on Spreaker.