Telekonsultacje u kardiologa i geriatry już na NFZ
Telekonsultacje u kardiologa i geriatry są już refundowane przez NFZ. Dzięki temu pacjenci, którzy mają utrudniony dostęp do lekarzy tych specjalności, będą mogli się z nimi skonsultować za pomocą sprzętu telemedycznego, by otrzymać diagnozę i poradę lekarską.
Spis treści
Od 1 października 2015 roku refundacją są objęte telekonsultacje z kardiologiem i geriatrą. Oznacza to, że m.in. pacjenci z terenów wiejskich i mniejszych miejscowości, którzy mieszkają daleko od specjalistycznych ośrodków, nie będą już musieli pokonywać niekiedy setki kilometrów, by uzyskać diagnozę i fachową poradę lekarską. - Do tej pory mieli oni mniejsze szanse niż mieszkańcy dużych miast, aby skorzystać z pomocy specjalisty - mówi Tadeusz Jędrzejczyk Prezes NFZ. - Jak często przyznają sami lekarze rodzinni, nawet jeśli skierują swoich pacjentów do specjalisty, część z nich z tej możliwości nie korzysta, bo jak mówią - dojazd pochłania i pieniądze, i czas. Możliwość telekonsultacji z jednej strony ułatwi pacjentom mieszkającym na wsi dostęp do leczenia specjalistycznego, z drugiej - umożliwi lekarzom POZ konsultacje trudnych przypadków - dodaje.
Telekonsultacje u kardiologa i geriatry - jaki zakres obejmują?
Jak czytamy na stornie Funduszu, zespół lekarzy specjalistów zapewni konsultacje dla lekarzy rodzinnych praktykujących na wsi w sytuacjach, gdy potrzebne będzie medyczne wsparcie w postępowaniu z pacjentem.
Konsultacje kardiologiczne obejmują:
- zdalny wywiad
- zdalną analizę zapisu EKG
- zdalną interpretację badań dodatkowych
- ustalenie optymalnego leczenia kardiologicznego
Z kolei konsultacje geriatryczne, które dotyczą osób po 65. roku życia, obejmują:
- zdalny wywiad
- zdalną analizę zapisu EKG
- zdalną analizę badań diagnostycznych
- zdalną analiza leczenia farmakologicznego
- optymalizacja leczenia