Telefon Zaufania dla osób z uzależnieniami behawioralnymi: zadzwoń i otrzymaj pomoc!

2017-05-22 11:58

Uzależnienia behawioralne to wszystkie uzależnienia niezwiązane z zażywaniem substancji psychoaktywnych, np. narkotyków czy alkoholu. Do uzależnień behawioralnych można więc zaliczyć zakupoholizm, uzależnienie od hazardu, internetu, seksu. Choć często traktuje się je jak rodzaj niegroźnej fanaberii, są bardzo niebezpieczne, dlatego Instytut Psychologii Zdrowia otworzył telefon zaufania dla osób borykających się z tego typu problemami.

Telefon Zaufania dla osób z uzależnieniami behawioralnymi: zadzwoń i otrzymaj pomoc!
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zakupoholizm nie taki niewinny
  2. Już co trzeci Polak gra na pieniądze
  3. Skorzystaj z telefonu zaufania i pozwól sobie pomóc!

Uzależnienia behawioralne to w Polsce coraz groźniejszy i powszechniejszy problem, dotykający nie tylko samych uzależnionych, ale i ich bliskich. Specjalna poradnia telefoniczna dla osób z tym problemem, prowadzona przez psychologów z Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego umożliwia dzwoniącym podjęcie, często po raz pierwszy, rozmowy na ten temat. Eksperci podpowiadają, jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy.

Zakupoholizm nie taki niewinny

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS we współpracy z Krajowym Biurem do spraw Przeciwdziałania Narkomanii, aż 1/4 młodych kobiet - do 25. roku życia - jest zagrożona zakupoholizmem. Problem kupowania zbyt dużej liczby nowych przedmiotów mógłby wydawać się wręcz błahy, jednak, choć może zaczynać się niewinnie, grozi poważnymi konsekwencjami. Uzależniona osoba najpierw korzysta ze swoich wolnych środków, później z pieniędzy męża czy rodziny, ale i to nie wystarcza. Zaczyna zaciągać długi u znajomych, bierze kredyty, a zakupy i związane z tym poczucie dobrostanu stają się najważniejszą rzeczą w jej życiu. Pojawiają się kłopoty w związku, w pracy, czasem nawet zagrażające zdrowiu stany depresyjne.

801-889-880 - telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych.

- Kobiety uzależnione od zakupów odczuwają silny przymus kupowania, nad którym nie są w stanie zapanować, mimo że prowadzi to do poważnych problemów finansowych, obniżenia jakości życia i cierpienia – mówi Tomasz Górecki, psycholog pracujący w poradni telefonicznej. – Uzależnienie od kupowania to zaburzenie, które w opinii społecznej często jest lekceważone, więc osoby z tym problemem nie otrzymują wsparcia. Prawda jest taka, że tak jak alkoholik nie może zrezygnować z alkoholu, tak osoba uzależniona od zakupów nie jest w stanie się powstrzymać od kupowania określonych rzeczy np. markowych ubrań itp.

Już co trzeci Polak gra na pieniądze

Zakupoholizm można uznać za typowo damski problem - 80 procent uzależnionych do właśnie panie - inaczej jest z hazardem. Tu grupą szczególnie narażoną na uzależnienia są młodzi - do 25. roku życia - mężczyźni. Szacuje się, że poważny problem z hazardem ma już 1 na 50 Polaków, a konsekwencje również są poważne: ogromne długi, utrata rodziny, a nawet próby samobójcze. Uzależnieni często boją się mówić o swoim problemie, przyznawać się do niego. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień behawioralnych - od internetu, seksu, pracy, objadania się - telefon zaufania może być pierwszym źródłem pomocy.

Skorzystaj z telefonu zaufania i pozwól sobie pomóc!

W Polsce pod numerem 801 889 880 działa poradnia telefoniczna kierowana do osób cierpiących z powodu uzależnienia behawioralnego. Telefon, prowadzony przez Instytut Psychologii Zdrowia, współfinansowany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Psychologowie podkreślają, że im szybciej dostrzeżemy problem u siebie lub osoby bliskiej, im szybciej skontaktujemy się ze specjalistą, tym łatwiej będzie pokonać uzależnienie i tym niższe będą jego koszty.

ULOTKA-ELEKTRONICZNA_Telefon-Uzalenienia-Behawioralne.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl