Tak upał oddziałuje na leki. Sprawdź, jak je przechowywać, żeby sobie nie zaszkodzić

2024-07-10 14:27

Wysokie temperatury latem nie tylko wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, ale także mogą mieć istotny wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo leków oraz suplementów. Znajomość właściwego przechowywania oraz transportu preparatów farmaceutycznych staje się kluczowa, aby zapewnić ich pełną skuteczność i minimalizować ryzyko niepożądanych skutków zdrowotnych. Czym grozi niewłaściwe przechowywanie leków, szczególnie w okresie letnich upałów?

Tak upał oddziałuje na leki. Sprawdź, jak je przechowywać, żeby sobie nie zaszkodzić
Autor: GettyImages Tak upał oddziałuje na leki. Sprawdź, jak je przechowywać, żeby sobie nie zaszkodzić

Lato a leki - możliwe interakcje 

Wysokie temperatury latem mogą wpływać na funkcjonowanie naszych organizmów oraz stanowić utrudnienie dla osób zażywających leki. Niektóre leki mogą mieć niekorzystny wpływ na pacjentów w czasie upału, co można przeczytać w artykule Uważaj, jeśli zażywasz te leki. Przebywanie na słońcu może skończyć się udarem

Natomiast niektóre medykamenty mogą powodować powstawanie przebarwień i innych niepożądanych reakcji skórnych, o czym również można przeczytać w artykule Po tych lekach nie wychodź na słońce. Skutki uboczne mogą być bardzo bolesne

Kraków. Pod samym Wawelem odkryto ślady po dużych zrzutach ścieków do Wisły. „Leki, hormony, narkotyki”

Jak upały wpływają na jakość leków

Co istotne, wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na jakość leków i suplementów. Prawidłowe przechowywanie i transport leków w czasie upałów ma szczególne znaczenie. Jakie leki nie powinny być narażone na przegrzanie?

  • Antybiotyki
  • Insuliny
  • Probiotyki
  • Leki uspokajające
  • Leki adrenergiczne

Należy zapoznać się z ulotkami, ponieważ np. antybiotyki i insuliny powinny być przechowywane w lodówce. Niektóre leki, które nie wymagają przechowywania w lodówce, także mogą stracić swoje właściwości, jeśli są przechowywane w zbyt ciepłym miejscu.

Można tu wymienić leki hormonalne, w tym środki antykoncepcyjne, oraz popularne leki przeciwbólowe. Noszenie ich na co dzień w torebce - żeby mieć je pod ręką - może skutkować utratą ich skuteczności.

Zamawiając leki przez internet, należy ustalić z sprzedawcą sposób ich przechowywania i dostawy. Nieodzowne jest utrzymanie następujących temperatur, niezależnie od panującej pogody:

  • 15-25°C dla tzw. łańcucha ciepłego
  • 2-8°C dla łańcucha chłodnego
  • poniżej -20°C w przypadku suchego lodu 

Co się dzieje z lekami w upale

- Nieodpowiednie warunki przechowywania i transportu mogą prowadzić do szybkiego pogorszenia jakości leków i suplementów, co wpływa na ich efektywność. Preparaty, które były narażone na działanie wysokich temperatur, mogą zmieniać swoje właściwości i być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto zwrócić uwagę na sposób wysyłki leków, szczególnie gdy przesyłka musi pokonać długą trasę – podkreśla Sylwia Baranowska-Skoneczna z firmy logistycznej Pharmalink.

- Jeśli pacjent musi przyjmować konkretne leki, a te zostaną nieprawidłowo przechowywane, mogą stracić na jakości, co skutkuje niewłaściwą dawką. W rezultacie może to prowadzić do braku oczekiwanych efektów terapeutycznych, co jest nieakceptowalne w procesie leczenia – dodaje Sylwia Baranowska-Skoneczna z Pharmalink.

Jak przechowywać leki w domu w czasie upałów?

Domowa apteczka, jeśli chodzi o leki, które można przechowywać w temperaturze pokojowej, powinna być umieszczona z dala od nasłonecznionych miejsc, grzejników, kuchenki itp.

Przy sięganiu po leki warto sprawdzić, czy nie zmieniła się ich struktura, kolor, zapach lub smak. Jeśli organoleptycznie stwierdzimy takie zmiany, leków tych nie należy spożywać.

Z kolei leki wymagające chłodzenia powinny być przechowywane w lodówce. Co ważne, te zasady dotyczą nie tylko leków dla ludzi, ale także leków weterynaryjnych, które również trzeba odpowiednio przechowywać, w trosce o zdrowie naszych pupili.

CZYTAJ TEŻ: Jak przechowywać leki w upał? Farmaceutka wskazuje na popularny błąd

Listen on Spreaker.